Vandaag wordt wereldwijd stilgestaan bij Wereld Hypertensie Dag, met als thema: “Know Your Numbers: Measure your Blood Pressure Accurately, Control It, Live Longer.” Het doel is duidelijk: mensen aansporen hun bloeddruk regelmatig en correct te meten, om ernstige gezondheidsproblemen te voorkomen. In Suriname zijn hart- en vaatziekten de belangrijkste doodsoorzaak.
Toch weten veel mensen niet dat ze een hoge bloeddruk hebben – totdat het te laat is. Hypertensie wordt daarom ook wel de “stille moordenaar” genoemd. Het veroorzaakt vaak geen klachten, maar kan leiden tot een beroerte, hartaanval, nierfalen, blindheid of zelfs overlijden.
Sinds de introductie van het HEARTS-Initiatief in Suriname eind 2022, wordt er extra ingezet op vroegtijdige opsporing en behandeling van hoge bloeddruk en diabetes mellitus, via de eerstelijnszorg. Toch blijft bewustwording onder de bevolking essentieel. Risicofactoren voor hypertensie zijn onder andere roken, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding (veel zout gebruik), én te weinig lichaamsbeweging. Vooral de combinatie van hoge bloeddruk met diabetes en een hoog cholesterolgehalte vergroot het risico op ernstige complicaties.
Wat kun je zelf doen?
Laat je bloeddruk regelmatig meten – bij de dokter of thuis.
Gebruik je medicatie trouw, zoals voorgeschreven.
Drink voldoende water – minstens 8 glazen per dag, vooral ouderen.
Eet gezond – kies voor verse groenten en fruit, minder zout, suiker en vet.
Beweeg dagelijks – minimaal 30 minuten: lopen, fietsen, springen, tuinieren.
Zorg voor mentale rust – vermijd stress, zoek ontspanning.
Hoge bloeddruk is geen doodvonnis, maar een signaal. Door je bloeddruk te kennen en actief te beheren, vergroot je je kans op een langer en gezonder leven. Op deze Wereld Hypertensie Dag roepen we iedereen in Suriname op: Ken je cijfers. Handel op tijd. Leef langer.
- Vanaf 23 mei 00.00 uur s’avonds afsluiting verkiezingscampa…..
- Vrouw steekt ex-vriend neer tijdens bezoek..
- Commissie voor verbetering schoolbusvervoer..
- Nova accrediteert post-masteropleiding Wetgeving..
- BEP pleit in Nickerie voor burgerparticipatie en fiscale de…..
- Jongeren leren ondernemen met steun van SPWE en AW en J..
- Nurmohamed: ‘Nieuwe minister moet het werk continueren’..
- Nieuwsuur onthult impact van mennonieten op regenwoud..
- Politiebericht over onderzoek fraude met oproepingskaarten..
- Stichting Bondru doorbreekt stilte over stemadvies en is te…..
- KPS traint haast 1.500 burgers als ordehandhavers verkiezin…..
- Evaluatie Gezinswet moet leiden tot betere bescherming werk…..
- Salarbaks troeft Burleson af in tweede etappe sneldamtoerno…..
- Adoptie in het nieuw BW..
- Santokhi installeert commissie schoolbusvervoer..
- Minister Sewdien opent moderne landbouwstructuur: “Tijd voo…..
- Raghoebarsing optimistisch over herstructurering staatsbedr…..
- Gregory Rusland over ‘De nieuwe weg’ van NPS..
- Olieprijs stijgt na Saudische investeringsbelofte..
- Sol ontkent valse beschuldigingen in statement..
- Trump ondertekent wapendeal met Saudi-Arabië ter waarde van…..