Bewoners van Brokopondo, met name in de omgeving van het Afobaka stuwmeer, krijgen het dringende advies om geen water uit het stuwmeer te drinken zonder het eerst te zuiveren en te testen. Vanuessa Gefferie, directeur van de Nationale Milieu Autoriteit (NMA), waarschuwt dat het water mogelijk ongeschikt is voor menselijke consumptie vanwege diverse risicofactoren.
Volgens Gefferie vinden er rondom het stuwmeer grootschalige goudwinningsactiviteiten en andere vormen van bedrijvigheid plaats die het water kunnen verontreinigen. “We focussen ons niet alleen op chemische stoffen zoals kwik of Jin Chan, maar ook op de microbiologische samenstelling van het water. Al deze factoren bepalen of het veilig is om te drinken,” aldus de NMA-directeur.
Ze benadrukt dat schoon drinkwater een fundamenteel recht is van elke Surinamer. “Vanuit de overheid moeten er maatregelen worden genomen om de mensen van veilig drinkwater te voorzien. We mogen dit niet aan het toeval overlaten.”
Ook Gonda Asadang, directeur Water bij het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH), deelt deze zorgen. Zij bevestigt dat het water uit het Afobaka stuwmeer inderdaad een zuiveringsproces ondergaat. “Na de zuivering wordt het water opnieuw getest. In sommige gevallen schakelen we zelfs een particulier laboratorium in om extra zekerheid te bieden,” stelt Asadang.
Ze geeft aan dat er zuiveringsinstallaties actief zijn in onder meer Sarakreek, Brownsweg en Baikutu. “Overal waar water wordt gezuiverd, wordt het getest. Als het water niet geschikt blijkt voor consumptie, maken we dat duidelijk aan de gemeenschap.”
Uit haar verklaring blijkt echter dat niet alle zuiveringsinstallaties operationeel zijn. “Als de installaties buiten werking zijn, kan het water niet worden gezuiverd. In zulke gevallen adviseren we de mensen het absoluut niet te drinken,” aldus Asadang. Ze wijst erop dat naast chemische ook biologische verontreinigingen voorkomen, die even schadelijk kunnen zijn.
“Waar mogelijk vragen we gemeenschappen om te helpen bij het verpompen van rivierwater voor niet-consumptieve doeleinden. Elk rivierwater moet eerst worden getest voordat het geconsumeerd wordt,” voegt ze toe.
- SEKSUEEL MOLEST, ZWIJGCULTUUR EN FALEN VAN RECHTSSTAAT..
- EEN NIEUW GEBOUW, MAAR OUDE PROBLEMEN IN DE ZORG..
- Bewolkte Stille Zaterdag..
- Suriname Suriname Kiest: commentaar Cor Pigot..
- VS geeft duizenden pagina’s documenten over moord op Robert…..
- Chinese ambassadeur hekelt Amerikaans handelstarievenbeleid..
- 53 ex-militairen ontvangen veteranenpassen in Nickerie..
- BVSS introduceert Purcy Olivieira-wisseltrofee..
- Schrikbarende afname van vrouwen in de politiek afgelopen 5…..
- Brandweerbond uit stevige kritiek op regering..
- Ontevreden SBB-bestuursleden zoeken heil bij de groene tafe…..
- Brandweerbond: “President slaapt zorgeloos, maar burgers ve…..
- Spoed hoger beroep vandaag in zaak NDP..
- Politiebericht geeft geen nieuwe informatie roofoverval..
- Conrad Issa over verwoestende pand: ‘Familie is er kapot va…..
- VHP-kandidaat Kensmil: “Partij moet voldoende zetels behale…..
- Suriname gastheer 45ste regionale Lions-conventie..
- Brunswijk: Regering moet investeren in veiligheidsdiensten..
- VSB wil duidelijkheid over aanpak koersdruk: overheidsbelei…..
- Ramsukul vraagt aandacht voor wateroverlast Clevia..
- President: In Suriname zou Jezus niet gekruisigd worden..