Het rookgordijn
Wat zich aandient als een strijd tegen drugskartels, dreigt uit te draaien op een maskerade van geopolitieke belangen. Washington schermt met het narratief van cocaïne en corruptie, maar achter de schermen draait alles om één ding: olie. Venezuela bezit de grootste bewezen olievoorraden ter wereld. Een Amerikaanse landing op Venezolaans grondgebied is niet enkel een militaire operatie, het is een directe greep naar de sleutel van de Caribische energievoorziening.
David tegen Goliath?
Conventioneel gezien is de strijd ongelijk: de Amerikaanse marine en luchtmacht zijn superieur, in staat om binnen dagen strategische punten te bombarderen en bezetten. Maar Venezuela beschikt over een troef die in Irak en Afghanistan al fataal bleek voor Washington: uitgestrekt, moeilijk begaanbaar terrein. Jungle, savanne en bergen maken een snelle overwinning tot een illusie. Elke kilometer landinwaarts wordt een moeras van logistiek en guerrilla.
De regionale kettingreactie
Een Amerikaanse invasie is ook een boodschap aan de hele regio. Guyana, Suriname, Trinidad – landen die hun olie en gas net beginnen te ontwikkelen – zitten opeens in de vuurlinie. Want als Caracas de oorlog verliest, verliest de regio haar buffer tegen de almachtige greep van de VS op de energievoorziening in de Cariben. Handelsschepen, boorplatformen en havens worden direct kwetsbaar.
Olie als werkelijke inzet
De “War on Drugs” is in werkelijkheid een rookgordijn. De prijs van een vat olie, de controle over maritieme routes, en de toegang tot de Orinoco-gordel vormen de echte inzet van deze nieuwe koude oorlog die plots heet kan worden.
“Wie denkt dat dit om cocaïne gaat, leeft in een illusie”, zegt geopolitiek analist dr. Rafael Guzmán. “Dit is een olieoorlog in vermomming. Wie Caracas controleert, controleert de energie-ademhaling van het Caribisch gebied.”
- Recordvangst drugs door Amerikaanse kustwacht.
- Wet Sociale Zekerheid noodzakelijk.
- Binnenkort gesprekken tussen regering en IMF over technisch….
- Prijzen dinsdag 26 augustus 2025.
- Kabinet staat geen excessen toe die druk leggen op financië…..
- Baasaron maakt kennis met bestuur KMO-fonds, Trustbank Aman…..
- Minister Misiekaba: institutionele versterking noodzakelijk..
- Dagblad Suriname, dinsdag 26 augustus 2025.
- OWRO-minister zet 86 onbevoegde aanstellingen stop..
- OWRO pakt meest urgente wegen aan..
- Eén dode bij brute overval Brokopondo..
- Scheikundig onderzoek bepaalt vervolgzaak verdachte Mark V...
- Albina en Moengotapu afhankelijk van één noodaggregaat – ui…..
- Politiebericht over doodgeschoten man te Brokopondo..
- DE WAARDE VAN JONGE LEVENS..
- Buitenlandse kritiek doet Israëlische regering weinig..
- Roy Vincent Dens (78) Paramaribo 22-8-2025..
- Carmen Zita Landburg (87) Rotterdam 22-8-2025..
- Aankomende dc’s worden getrained..
- US$ 165.000 overgemaakt voor afstudeerexamen Surinaamse stu…..
- Lions Club Parwani lanceert Peace Poster Project 2025 – Tog….