PARAMARIBO — Kanker is in Suriname de op één na belangrijkste doodsoorzaak. Het aantal sterfgevallen door kanker is de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen stelt het ministerie van Volksgezondheid in een persbericht in verband met de herdenking van Wereld Kanker Dag dinsdag (vandaag). “Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig. We hebben elkaar nodig om de impact van kanker te verminderen”, maakt het ministerie duidelijk.
De meest voorkomende kankersoorten in Suriname zijn borst-, baarmoederhals- en darmkanker bij de vrouwen en prostaat-, long-, darm- en kanker in het hoofd-halsgebied bij de mannen. Vaccinatie- en screeningsprogramma’s zijn volgens Volksgezondheid effectieve manieren om de last van bepaalde soorten kanker te verminderen. “Zorg ervoor dat kinderen worden gevaccineerd tegen Hepatitis B (pasgeborenen binnen 24 uur na geboorte) en het Humaan Papillomavirus (meisjes tussen negen en dertien jaar die nog niet seksueel actief zijn), wat de kans op baarmoederhalskanker verkleint.”
“Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig”Volksgezondheid
Benadrukt wordt dat veel soorten kanker een grote kans op genezing hebben als ze vroeg worden ontdekt en adequaat worden behandeld. “Laat regelmatig screenen op darmkanker (mannen en vrouwen boven de vijftig jaar), borstkanker (vrouwen ouder dan vijftig jaar) en baarmoederhalskanker (vrouwen vanaf 23 jaar)”, klinkt de oproep van het ministerie.
Risicofactoren
‘Wereld Kanker Dag’ is een internationale bewustwordingsdag waarbij wereldwijd wordt stilgestaan bij de ziekte en de impact ervan. Middels deze dag tracht de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) het bewustzijn rondom kanker te vergroten en om preventie (vaccinatie), detectie (screening) en behandelingen aan te moedigen.
Volgens de WHO kunnen ongeveer 40 procent van alle kankergevallen worden voorkomen door de belangrijkste risicofactoren te vermijden. Deze zijn tabaksgebruik, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding (voedingsmiddelen met een hoog suiker-, zout- en vetgehalte, bewerkt vlees (worst, corned beef) en rood vlees (meer dan tweemaal per week) en niet/weinig bewegen (minder dan 150 minuten per week).
- OGV sluit rouwproces in 8-decemberzaak af..
- Basketbal..
- DNA eenden in beide motoren van gecrashte Jeju Air-toestel..
- Concept machtigingswet Chinalco morgen op agenda huishoudel…..
- Uitvoeringsplan terugbetaling Clico-beleggers ‘nog overeind…..
- VIDS volhardt in volledige informatieschaffing Chinalco..
- Narcotica Brigade pakt onverkort de drugshaarden aan..
- Jogi: “Te lang gedraald met situatie Weg naar Zee”..
- Diplomatieke spanningen laaien op: Suriname protesteert teg…..
- VMS legt procedure informatie doorgeven aan leden uit..
- Verdachte op interne opsporingslijst aangehouden door Narco…..
- SAO versterkt vaktrainingen met microcredentials..
- Toch bidden ?..
- Jennifer Simons: “Verkiezingen zijn een kwestie van leven e…..
- Colombia en VS bereiken akkoord over deportatievluchten, im…..
- Trumps confrontatie met Colombia is waarschuwing voor alle …..
- Nieuwe weg SVB..
- Ronnie Flex wil dit jaar album met Kempi maken:..
- “Internationale economie wordt nu sterk beïnvloed door Trum…..
- Het Syndicaat voor Onderwijsgevenden roept op tot spoed ALV…..
- Man aangehouden voor overval en seksueel misbruik in woning..