PARAMARIBO — Kanker is in Suriname de op één na belangrijkste doodsoorzaak. Het aantal sterfgevallen door kanker is de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen stelt het ministerie van Volksgezondheid in een persbericht in verband met de herdenking van Wereld Kanker Dag dinsdag (vandaag). “Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig. We hebben elkaar nodig om de impact van kanker te verminderen”, maakt het ministerie duidelijk.
De meest voorkomende kankersoorten in Suriname zijn borst-, baarmoederhals- en darmkanker bij de vrouwen en prostaat-, long-, darm- en kanker in het hoofd-halsgebied bij de mannen. Vaccinatie- en screeningsprogramma’s zijn volgens Volksgezondheid effectieve manieren om de last van bepaalde soorten kanker te verminderen. “Zorg ervoor dat kinderen worden gevaccineerd tegen Hepatitis B (pasgeborenen binnen 24 uur na geboorte) en het Humaan Papillomavirus (meisjes tussen negen en dertien jaar die nog niet seksueel actief zijn), wat de kans op baarmoederhalskanker verkleint.”
“Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig”Volksgezondheid
Benadrukt wordt dat veel soorten kanker een grote kans op genezing hebben als ze vroeg worden ontdekt en adequaat worden behandeld. “Laat regelmatig screenen op darmkanker (mannen en vrouwen boven de vijftig jaar), borstkanker (vrouwen ouder dan vijftig jaar) en baarmoederhalskanker (vrouwen vanaf 23 jaar)”, klinkt de oproep van het ministerie.
Risicofactoren
‘Wereld Kanker Dag’ is een internationale bewustwordingsdag waarbij wereldwijd wordt stilgestaan bij de ziekte en de impact ervan. Middels deze dag tracht de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) het bewustzijn rondom kanker te vergroten en om preventie (vaccinatie), detectie (screening) en behandelingen aan te moedigen.
Volgens de WHO kunnen ongeveer 40 procent van alle kankergevallen worden voorkomen door de belangrijkste risicofactoren te vermijden. Deze zijn tabaksgebruik, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding (voedingsmiddelen met een hoog suiker-, zout- en vetgehalte, bewerkt vlees (worst, corned beef) en rood vlees (meer dan tweemaal per week) en niet/weinig bewegen (minder dan 150 minuten per week).
- Vrouwen en gezinnen fundament voor duurzame ontwikkeling..
- ‘Loop voor hoop: Op weg naar een kankervrij Suriname’..
- President Santokhi: “Prioriteitsprojecten zijn geen verkiez…..
- Regering gaat hardnekkige problemen aanpakken..
- Baitali Group organiseert expo..
- Jaarinflatie rond 10%..
- VN: Extreem weer verhoogt hongerrisico in Latijns-Amerika..
- Medisch Opvoedkundig Bureau houdt informatiedag over epilep…..
- Burenruzie eindigt in gewelddadige mishandeling..
- Vrouwen protesteren tegen beleid OW..
- Symposium over transformatie energiesector gaande..
- Suriname bereidt zich voor op toekomst energiesector tijden…..
- EZ waarschuwt: Sancties bij niet naleven prijsaanduidingsbe…..
- Rusland: “Beste Surinamers plaatsen op instituten”..
- Kioe A Sen: ‘Gedecoreerden leverden een onmisbare bijdrag…..
- Buien en onweersbuien gedurende de dag..
- Viering Chinese Nieuwjaar en UNESCO erkend Lentefeest als c…..
- Meteodienst: Kans op zware buien in kustgebied..
- Energiesector centraal tijdens tweedaags Suriname Awareness…..
- Celstraffen voor Schotse kindermisbruikbende: mogelijk leve…..
- Unesco erkent Lentefeest als cultureel erfgoed..