De mysterieuze verdwijning van vogels uit ogenschijnlijk ongerepte regenwouden is eindelijk verklaard. Niet ontbossing, ziektes of jacht, maar klimaatverandering blijkt de hoofdschuldige. ‘Vogels zijn bijzonder gevoelig voor uitdroging en hittestress’, legt onderzoeker Maximilian Kotz uit.
In het wetenschappelijke tijdschrift Nature Ecology and Evolution publiceerde hij zijn onderzoek naar de effecten van klimaatverandering op vogelpopulaties wereldwijd. Zijn team voerde het onderzoek uit in samenwerking met de Universiteit van Queensland en het Barcelona Supercomputing Center (BSC).
Ze focusten op het isoleren van klimaateffecten ten opzichte van andere menselijke invloeden zoals ontbossing. De wetenschappers combineerden twee soorten gegevens. Enerzijds gebruikten ze waarnemingen uit het veld: tellingen van vogels en metingen van temperatuur en neerslag over tientallen jaren. Anderzijds zetten ze geavanceerde klimaatmodellen in.
De resultaten onthulden dat tropische vogels tegenwoordig worden blootgesteld aan tien keer zoveel extreme hitte als veertig jaar geleden: van gemiddeld drie dagen per jaar naar dertig dagen.
“Vogels zijn een cruciaal onderdeel van veel ecosystemen”, legt Kotz uit. Zij dragen bij aan zaadverspreiding, insectenbestrijding en dienen als voedselbron voor andere dieren. Wanneer zij verdwijnen, heeft dat dus verstrekkende gevolgen voor de biodiversiteit en het functioneren van tropische bossen als geheel.
- Originele ‘Mortal Kombat’-film doet eén ding beter dan de g….
- Vijay Deverakonda en Rashmika Mandanna als groot-marshals b….
- Manika Vishwakarma wint ‘Miss Universe India 2025’ met inte….
- Rasha Thadani straalt etnische perfectie uit.
- Stroomvoorziening Suriname zwaar onder druk..
- Dagblad Suriname, woensdag 20 augustus 2025.
- Binnenkort lancering applicatie voor prijscontrole..
- 1 voor 12 schenkt liftbus aan Huize Tyltyl: meer mobiliteit…..
- Ontheffing korpschef was zonder advies pg..
- Landveld: ‘Een schoon Suriname is de basis voor toerisme…..
- Robinhood faalt tegen tien man Mount Pleasant..
- Brandweer streeft dit jaar naar minder ongevallen tijdens d…..
- Dancehall-sensatie uit Jamaica voor het eerst naar Suriname..
- Suriname moet zich voorbereiden op Oropouche-virus..
- VS straft 37 inlichtingenfunctionarissen wegens lekken gehe…..
- VHP: rechtsbescherming is een Grondrecht voor iedereen..
- Finale 1-1: Koi Carper brengt SCVU eerste nederlaag toe..
- VHP waarschuwt regering en DNA: stop met gehaaste en onzorg…..
- BESCHOUWING — De vermoorde onschuld van Xaviera Jessurun..
- Schoolleider OS Gonini Kriki Mofo betreurt grote terugval i…..
- BBS on speaking terms met minister Monorath van Juspol..