De Werelderfgoedcommissie van de UNESCO heeft op woensdag 23 juli jongstleden, de alarmbel geluid over de staat van de historische binnenstad van Paramaribo. De Werelderfgoedcommissie stelt dat als Suriname geen actie onderneemt, het stadscentrum zijn status als werelderfgoed dreigt te verliezen.
Tijdens haar 47e zitting heeft de Werelderfgoedcommissie, haar ernstige zorgen geuit over de voortgang van twee omstreden bouwprojecten in de binnenstad van Paramaribo: de nieuwbouw van De Nationale Assemblee en de parkeergarage van Yogh. Volgens de commissie vormen beide projecten een directe bedreiging voor de Uitzonderlijke Universele Waarde (OUV) van het beschermde gebied.
UNESCO dringt er bij de Surinaamse overheid op aan, de bouw van deze projecten onmiddellijk te stoppen. In het geval van De Nationale Assemblee, die wordt gebouwd achter de monumentale panden aan de Henck Arronstraat 2-4 en 6, is het ontwerp ondanks eerdere waarschuwingen, niet aangepast. Ook de Yogh-parkeergarage aan de rand van het erfgoedgebied, overschrijdt volgens de commissie, de toegestane bouwmassa en kan het karakter van de binnenstad aantasten.
Beide projecten dienen herzien te worden op basis van de aanbevelingen van eerdere adviesmissies. Daarnaast vraagt UNESCO om een Heritage Impact Assessment (HIA) van de aangepaste ontwerpen, die ter beoordeling moeten worden voorgelegd aan het Werelderfgoedcentrum.
De commissie uitte verder haar zorgen over het uitblijven van de formele uitbreiding van de beschermde grenzen van het erfgoedgebied, waaronder een 50-meterstrook langs de rivier en het verlies van vijf monumentale panden door brand. De Werelderfgoedcommissie roept de regering op, het risicobeheer te verbeteren en plannen voor herstel en behoud in te dienen.
Tegelijkertijd erkende de commissie de positieve stappen die Suriname heeft gezet onder het tweede Paramaribo Urban Rehabilitation Program (PURP II, 2024–2029). Zo werden drie overheidsgebouwen gerestaureerd en werd een beheersplan voor de Palmentuin opgesteld. Ook het weghalen van de storende telecommunicatietoren en de geplande aanleg van een amfitheater bij het oude Vlagenplein werden als gunstig beoordeeld.
UNESCO complimenteerde de overheid met de herziening van de juridische en operationele kaders van de Bouw- en Monumentencommissie, en de publicatie van vier handleidingen voor beter erfgoedbeheer.
Tot slot vraagt UNESCO aan Suriname om vóór 1 februari 2026, een bijgewerkt rapport in te dienen over de staat van behoud en de voortgang van de opgelegde aanbevelingen. Indien geen concrete actie wordt ondernomen, kan opname op de Lijst van Werelderfgoed in Gevaar volgen.
The post UNESCO eist bouwstop nieuwbouw assemblee en Yogh-parkeergarage ..
- Shemar Rier pleit voor herinvoering van Jeugdparlement..
- Wan Okasi: ‘Moeilijke economische situatie geen excuus mens…..
- LOCAL CONTENT NIET ZALIGMAKEND..
- ‘Schaakonderwijs structureel onderdeel schoolsportvisie…..
- Verdachte smeekt om vrijlating: “Ik heb niets gedaan”..
- NA HET SPEKTAKEL: SURINAME TERUG IN DE REALITEIT..
- Mexico-Stad eert 700 jaar Tenochtitlan: trots op Azteekse w….
- FUNDAMENTELE KOERSWIJZIGING BINNEN NPS VEREIST..
- Veel zon, maar ook kans op onweer in de middag.
- AzG: meer dan 650 kinderen in Nigeria overleden door onderv…..
- Wat als Suriname niet onafhankelijk was geworden?.
- Passagiers vrezen voor hun leven tijdens vlucht naar Londen..
- Siegfried Cyril Rudolf Kenswiel (80) Den Haag 25-7-2025..
- Politiebericht over gezonken vaartuig Balingsoela..
- Afghanen die hulp aan VS verleenden, vrezen terugkeer nu he…..
- Poetini Atompai: “Maandelijks SRD 50.000 voor de samenlevin…..
- Spoed luchtvaartcongres over EU-blacklisting en FAA-dreigin….
- VHP werkt maandag mee aan DNA-vergadering toelating coaliti….
- Bondru: niet in ‘slaapstand’ gaan tot de volgende verkiezin…..
- Opdoeken militaire posten in Lawa-gebied baart Granman Sime…..
- Robinhood met groot machtsvertoon bekerkampioen..