De Werelderfgoedcommissie van de UNESCO heeft op woensdag 23 juli jongstleden, de alarmbel geluid over de staat van de historische binnenstad van Paramaribo. De Werelderfgoedcommissie stelt dat als Suriname geen actie onderneemt, het stadscentrum zijn status als werelderfgoed dreigt te verliezen.
Tijdens haar 47e zitting heeft de Werelderfgoedcommissie, haar ernstige zorgen geuit over de voortgang van twee omstreden bouwprojecten in de binnenstad van Paramaribo: de nieuwbouw van De Nationale Assemblee en de parkeergarage van Yogh. Volgens de commissie vormen beide projecten een directe bedreiging voor de Uitzonderlijke Universele Waarde (OUV) van het beschermde gebied.
UNESCO dringt er bij de Surinaamse overheid op aan, de bouw van deze projecten onmiddellijk te stoppen. In het geval van De Nationale Assemblee, die wordt gebouwd achter de monumentale panden aan de Henck Arronstraat 2-4 en 6, is het ontwerp ondanks eerdere waarschuwingen, niet aangepast. Ook de Yogh-parkeergarage aan de rand van het erfgoedgebied, overschrijdt volgens de commissie, de toegestane bouwmassa en kan het karakter van de binnenstad aantasten.
Beide projecten dienen herzien te worden op basis van de aanbevelingen van eerdere adviesmissies. Daarnaast vraagt UNESCO om een Heritage Impact Assessment (HIA) van de aangepaste ontwerpen, die ter beoordeling moeten worden voorgelegd aan het Werelderfgoedcentrum.
De commissie uitte verder haar zorgen over het uitblijven van de formele uitbreiding van de beschermde grenzen van het erfgoedgebied, waaronder een 50-meterstrook langs de rivier en het verlies van vijf monumentale panden door brand. De Werelderfgoedcommissie roept de regering op, het risicobeheer te verbeteren en plannen voor herstel en behoud in te dienen.
Tegelijkertijd erkende de commissie de positieve stappen die Suriname heeft gezet onder het tweede Paramaribo Urban Rehabilitation Program (PURP II, 2024–2029). Zo werden drie overheidsgebouwen gerestaureerd en werd een beheersplan voor de Palmentuin opgesteld. Ook het weghalen van de storende telecommunicatietoren en de geplande aanleg van een amfitheater bij het oude Vlagenplein werden als gunstig beoordeeld.
UNESCO complimenteerde de overheid met de herziening van de juridische en operationele kaders van de Bouw- en Monumentencommissie, en de publicatie van vier handleidingen voor beter erfgoedbeheer.
Tot slot vraagt UNESCO aan Suriname om vóór 1 februari 2026, een bijgewerkt rapport in te dienen over de staat van behoud en de voortgang van de opgelegde aanbevelingen. Indien geen concrete actie wordt ondernomen, kan opname op de Lijst van Werelderfgoed in Gevaar volgen.
The post UNESCO eist bouwstop nieuwbouw assemblee en Yogh-parkeergarage ..
- ABOP-parlementariër Sampie: “Ik had gehoopt dat de VHP zou …..
- Minister Ramsaran belooft militairen waardering en versterk….
- Opmerkelijk – Vroegst geboren baby ooit viert zijn eerste v…..
- Geen donderslag bij heldere hemel..
- Gewapende beroving bij GOw2 Coesewijnestraat..
- WIST U DAT: Het ‘steltdorp’ Ganvié in het Afrikaanse Benin …..
- Brazilië kiest een van zijn armere steden om VN-klimaatonde…..
- Noord-Korea wijst toenaderingspoging nieuwe Zuid-Koreaanse …..
- Mexico-Stad viert 700 jaar sinds de stichting door de inhee…..
- Open dag LBO-STS 4 helpt leerlingen en ouders studiekeuze t…..
- Veertien krijgen SPWE-certificaat training ‘Project schrijv…..
- Genevievre Jordan: “Ik ben de stem van velen”..
- Gewapende diefstal bij GOw2: daders slaan toe en vluchten o….
- Chris Brown en Bryson Tiller domineren nieuwe R&B-afspe…..
- Mariah Carey vertelt over de ‘belofte’ die Rihanna zou hebb…..
- Chlöe Bailey schittert op St. Lucia Carnival in vurige outf…..
- Beyoncé’s Cowboy Carter Tour sloot af als grootste countrym…..
- Ramsaran bezoekt Memre Buku Kazerne..
- Brunings: ‘Combinatie milieu, olie en gas biedt kansen’..
- Korpschef aan minister Monorath: Politie kan het niet allee….
- Vier Surinaamse studenten behalen medisch diploma in Cuba..