Het Essequibo-gebied in oranje.
De Surinaamse regering heeft het besluit genomen om volledige steun uit te spreken aan Guyana in haar grensdispuut met Venezuela. Het dispuut bestaat al sinds de 18e eeuw en betreft het Essequibo-gebied, waar ongeveer 125.000 mensen wonen. Volgens de Surinaamse legerleider Werner Kioe A Sen is Suriname paraat om in geval van escalatie van het conflict Guyanese vluchtelingen op te vangen. Maar zoals de situatie er nu uitziet, zullen Surinaamse mannen en vrouwen niet deelnemen aan een eventuele oorlog tussen Guyana en Venezuela.
In 2015 is het conflict hoog opgelaaid door de ontdekking van grote olievelden voor de kust van Guyana, inclusief in het Essequibo-gebied. Suriname heeft belang bij haar standpunt. Als Venezuela Essequibo zou inlijven, legt het land automatisch een claim op een deel van Suriname’s Exclusieve Economische Zone (EEZ). Deze EEZ strekt zich volgens internationale verdragen uit tot 200 zeemijl (370,4 km) vanaf de kust van een staat.
Het Essequibo-gebied bevat een astronomische hoeveelheid van 8 miljard olievaten, en oliegigant Guyana is op weg om in 2026 ruim 1 miljoen olievaten per dag te produceren. Venezuela heeft, door deze ontwikkelingen, haar ogen volledig gericht op het inlijven van het Essequibo-gebied, dat iets meer dan tweederde van Guyana beslaat. In 2023 heeft het land een referendum gehouden, waarbij 95% van de Venezolanen instemde met het inlijven van Essequibo.
Na het referendum heeft president Maduro besloten identiteitskaarten uit te geven aan 125.000 inwoners van het gebied. Dit was een volgende stap in de escalatie van het conflict. Ondanks dat Maduro dit initiatief aankondigde, heeft de inlijving van het gebied en van de mensen die er wonen nog niet plaatsgevonden. Het idee van Maduro om identiteitskaarten te verstrekken is daarom ook nog maar bij een oproep gebleven, zonder verdere uitvoering.
- EEN LAND ZONDER MEDISCHE ZEEP: HOE DIEP ZIJN WE GEZONKEN?..
- CHINALCO-DEAL: EEN UITGELEZEN KANS VOOR SURINAME..
- Serena Essed: “Wijziging kiesstelsel historische doorbraak …..
- Het Surinaams eten… a switi…..
- Kabinet President: Geen sprake van blokkade Ashiana-salaris…..
- Kabinet President ontkent berichten over brandstof binnenla…..
- RUIM 100 DAGEN VOOR DE VERKIEZINGEN..
- CHINA IS WATCHING US..
- “ABOP maakt presidentskandidaat pas na verkiezingen beken…..
- Sam Nujoma (95), de grondlegger van Namibië, overleden..
- EBS..
- Een nieuwe weg voorwaarts: de visie van Maya Parbhoe op een…..
- President feliciteert echtpaar met 80-jarig huwelijk..
- Symposium benadrukt belang Nieuw Burgerlijk Wetboek van Sur…..
- Regering versoepelt hypotheekvoorwaarden: Meer Surinamers a…..
- Stop de ghetto-discussie, begin met werken..
- PRESIDENT BRUNSWIJK..
- BRANDSTOFCRISIS BIJ POLITIE..
- Boksteen geeft uitleg over meest belangrijke wijzigingen in…..
- Brandstofvoorziening naar binnenland stilgelegd op bevel va…..
- Ecuador: Kans reëel dat Daniel Noboa verkiezingen wint..