Het Essequibo-gebied in oranje.
De Surinaamse regering heeft het besluit genomen om volledige steun uit te spreken aan Guyana in haar grensdispuut met Venezuela. Het dispuut bestaat al sinds de 18e eeuw en betreft het Essequibo-gebied, waar ongeveer 125.000 mensen wonen. Volgens de Surinaamse legerleider Werner Kioe A Sen is Suriname paraat om in geval van escalatie van het conflict Guyanese vluchtelingen op te vangen. Maar zoals de situatie er nu uitziet, zullen Surinaamse mannen en vrouwen niet deelnemen aan een eventuele oorlog tussen Guyana en Venezuela.
In 2015 is het conflict hoog opgelaaid door de ontdekking van grote olievelden voor de kust van Guyana, inclusief in het Essequibo-gebied. Suriname heeft belang bij haar standpunt. Als Venezuela Essequibo zou inlijven, legt het land automatisch een claim op een deel van Suriname’s Exclusieve Economische Zone (EEZ). Deze EEZ strekt zich volgens internationale verdragen uit tot 200 zeemijl (370,4 km) vanaf de kust van een staat.
Het Essequibo-gebied bevat een astronomische hoeveelheid van 8 miljard olievaten, en oliegigant Guyana is op weg om in 2026 ruim 1 miljoen olievaten per dag te produceren. Venezuela heeft, door deze ontwikkelingen, haar ogen volledig gericht op het inlijven van het Essequibo-gebied, dat iets meer dan tweederde van Guyana beslaat. In 2023 heeft het land een referendum gehouden, waarbij 95% van de Venezolanen instemde met het inlijven van Essequibo.
Na het referendum heeft president Maduro besloten identiteitskaarten uit te geven aan 125.000 inwoners van het gebied. Dit was een volgende stap in de escalatie van het conflict. Ondanks dat Maduro dit initiatief aankondigde, heeft de inlijving van het gebied en van de mensen die er wonen nog niet plaatsgevonden. Het idee van Maduro om identiteitskaarten te verstrekken is daarom ook nog maar bij een oproep gebleven, zonder verdere uitvoering.
- Gajadien: Drie ministers de laan uitsturen..
- Succesvolle tweede Internationale Business Conference..
- Robinhood haalt uit tegen Flora..
- ‘Bigi Boi’uit UFC gezet..
- Valse streek door de Viagra-politiek: fufuru man registrati…..
- Technici politieke partijen getraind in gebruik digitaal pl…..
- Zorgbonden stellen regering ultimatum..
- ‘Boeke’ van Aptijt in nieuwe track rapper Kans te horen..
- Chanok Poeketie brengt ‘Hembé Köndé’ uit: een lied over lie…..
- Bronto: “PL zal OW opeisen”..
- Vijf jaar Sweetie Coffee: ‘Wij hebben speciale blend met Su…..
- Staatsolie werkt niet mee aan gedenkboek en documentaire ov…..
- Ramdin wordt vandaag gekandideerd voor functie van OAS-secr…..
- Criminelen gaan ervandoor met auto taxichauffeur..
- Clarificatie over personeelsbetalingen Huize Ashiana en bra…..
- BEVOLKINGSBELEID OF BELEIDLOOS BEVOLKEN?..
- VREES ONDER MIGRANTEN..
- President blokkeerde salarissen personeel Huize Ashiana nie…..
- Olie zal verrijken en vergiftigen..
- Nieuwe praktijklessen bij VSO Ilse Labadie helpen meisjes o…..
- Nieuwe stemhokken en stembussen bij komende verkiezing..