NEW YORK — “Suriname streeft ernaar om in het kader van zijn buitenlandbeleid diplomatieke relaties aan te gaan met zoveel mogelijk landen. Tot op heden heeft Suriname diplomatieke betrekkingen gevestigd met ongeveer 158 landen wereldwijd. De samenwerking met Uzbekistan sluit aan bij deze visie en biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”, schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking in een persbericht over de diplomatieke band met het Centraal-Aziatische land.
Suriname en Uzbekistan zijn vrijdag in New York, Verenigde Staten formeel diplomatieke betrekkingen aangegaan. Daartoe ondertekenen Sunil Sitaldin en Ulugbek Lapasov, permanente vertegenwoordigers van de twee landen bij de Verenigde Naties het gezamenlijke communiqué. “Met de ondertekening van dit akkoord zetten Suriname en Uzbekistan een belangrijke stap in het versterken van hun bilaterale relaties”, aldus Bibis.
“De samenwerking met Uzbekistan biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”
Gesteld wordt dat beide landen uitkijken naar een vruchtbare samenwerking in het belang van hun volkeren en de internationale gemeenschap. Lapasov gaf volgens Bibis aan open te staan voor politieke en economische consultaties tussen beide landen.
Enkele geïdentificeerde samenwerkingsgebieden zijn onder meer het bevorderen van internationale vrede en veiligheid, de implementatie van de duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG’s), het aanpakken van de gevolgen van klimaatverandering, het stimuleren van handel en het verkennen van investeringsmogelijkheden. Volgens Bibis zullen de ambassadeurs op korte termijn verdere invulling geven aan de samenwerking.
Uzbekistan (447.400 vierkante kilometer groot) wordt omringd door vijf landen: Kazachstan in het noorden, Kyrgyzstan in het noordoosten, Tajikistan in het zuidoosten, Afghanistan in het zuiden en Turkmenistan in het zuidwesten. De hoofdstad tevens grootste stad is Tashkent. In 2024 werd de bevolking geschat op ruim 37,5 miljoen. De etnische groepen zijn Uzbeken (84,6 procent), Tajiks (4,8 procent), Kazacks (2,3 procent), Karakalpaks (2,2 procent), Russen (2,1 procent) en overige (4 procent). De islam is de overheersende religie en de meeste Uzbeken zijn Soennitische moslims. Uzbek is de officiële taal en wordt gesproken door de meerderheid van het volk. De andere talen die daarnaast het meest worden gesproken zijn het Russisch en Tajik.
Sunil Sitaldin (l) en Ulugbek Lapasov (r) schudden elkaar de hand na het formaliseren van de diplomatieke betrekkingen tussen Suriname en Uzbekistan. [: Bibis]
- Minister Ramadhin reageert op mazelenuitbraak in Texas, VS..
- Klinisch chemische testen bij AZP tijdelijk niet beschikbaa…..
- Onze grenzen zijn nog steeds in tact, zegt legerbevelhebber…..
- Kabinet president: ‘Strikt parkeerverbod Onafhankelijkheids…..
- Sewdien heeft geen ambities om op de lijst van de VHP te st…..
- De wereld in het kort – 21 feb. 2025..
- ‘Blok 52 offshore Suriname bevat mogelijk 500 miljoen vaten…..
- Udo Karg: ‘Investeren in bescherming Surinaamse visgronden …..
- Arabische staten komen op tegen Trumps Gaza-‘Riviera&…..
- DA’91 registreert zich bij CHS; verwacht 4-7 zetels..
- Scholieren vieren Internationale dag van Moedertalen in Sur…..
- Grote overwinningen voor Kampoe, Kampoe 2 en Shaktie..
- President Santokhi sluit Caricom-top af met gesprekken over…..
- 4 prijzen voor Verdies competitie ‘Jouw Stem voor onz…..
- NDP versteld van steun aan Guyana in grenskwestie Venezuela…..
- ‘Water en Vuur Festival’ op Earth Hour..
- ‘Lek’ bij ministerie GBB..
- VN: ‘Surinaams goud belandt via Oeganda op wereldmarkt’..
- Minister Ramsaran opent 1e mini ICT-beurs..
- Regering blijft zich inzetten voor garanderen van vliegoper…..
- 1.846 Verzoekschriften gedeponeerd bij CBB na terinzagelegg…..