NEW YORK — “Suriname streeft ernaar om in het kader van zijn buitenlandbeleid diplomatieke relaties aan te gaan met zoveel mogelijk landen. Tot op heden heeft Suriname diplomatieke betrekkingen gevestigd met ongeveer 158 landen wereldwijd. De samenwerking met Uzbekistan sluit aan bij deze visie en biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”, schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking in een persbericht over de diplomatieke band met het Centraal-Aziatische land.
Suriname en Uzbekistan zijn vrijdag in New York, Verenigde Staten formeel diplomatieke betrekkingen aangegaan. Daartoe ondertekenen Sunil Sitaldin en Ulugbek Lapasov, permanente vertegenwoordigers van de twee landen bij de Verenigde Naties het gezamenlijke communiqué. “Met de ondertekening van dit akkoord zetten Suriname en Uzbekistan een belangrijke stap in het versterken van hun bilaterale relaties”, aldus Bibis.
“De samenwerking met Uzbekistan biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”
Gesteld wordt dat beide landen uitkijken naar een vruchtbare samenwerking in het belang van hun volkeren en de internationale gemeenschap. Lapasov gaf volgens Bibis aan open te staan voor politieke en economische consultaties tussen beide landen.
Enkele geïdentificeerde samenwerkingsgebieden zijn onder meer het bevorderen van internationale vrede en veiligheid, de implementatie van de duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG’s), het aanpakken van de gevolgen van klimaatverandering, het stimuleren van handel en het verkennen van investeringsmogelijkheden. Volgens Bibis zullen de ambassadeurs op korte termijn verdere invulling geven aan de samenwerking.
Uzbekistan (447.400 vierkante kilometer groot) wordt omringd door vijf landen: Kazachstan in het noorden, Kyrgyzstan in het noordoosten, Tajikistan in het zuidoosten, Afghanistan in het zuiden en Turkmenistan in het zuidwesten. De hoofdstad tevens grootste stad is Tashkent. In 2024 werd de bevolking geschat op ruim 37,5 miljoen. De etnische groepen zijn Uzbeken (84,6 procent), Tajiks (4,8 procent), Kazacks (2,3 procent), Karakalpaks (2,2 procent), Russen (2,1 procent) en overige (4 procent). De islam is de overheersende religie en de meeste Uzbeken zijn Soennitische moslims. Uzbek is de officiële taal en wordt gesproken door de meerderheid van het volk. De andere talen die daarnaast het meest worden gesproken zijn het Russisch en Tajik.
Sunil Sitaldin (l) en Ulugbek Lapasov (r) schudden elkaar de hand na het formaliseren van de diplomatieke betrekkingen tussen Suriname en Uzbekistan. [: Bibis]
- Voedselpakketten en sociale bijstand sneller en toegankelij…..
- President Santokhi spreekt VN-topman en EU-chef over mondia…..
- Politieke partijen registreren zich voor deelname aan verki…..
- Politieposthuis 6 officieel her ingebruik genomen door de p…..
- BEP-voorzitter Asabina: ‘Wij gaan met opgeheven hoofd de ve…..
- Reactie op “Onthutsende onthulling: president Hof zat ook o…..
- Gaanman Velantie: Okanisi-volk verwerpt respectloze wet gro…..
- VSB ernstig bezorgd over mijnbouwovereenkomst met Chinalco..
- Zanger/musicus Ruben Semmoh waagt zich ook aan entertainmen…..
- Ruim 71.000 personen uit bestand koopkrachtversterking geha…..
- Okanisi-volk verwerpt respectloze conceptwet grondenrechten..
- Geen ruimte voor verwarring over Tigri!..
- Dc Lewis: “Plaatselijke gemeenschap is tevreden met de Chin…..
- Bezorgde burger luidt noodklok over vermeende corruptieve p…..
- Perspectief van een Cubaanse influencer in Suriname: Het z…..
- Nieuwe uitgave Wij Slaven van Suriname ook beschikbaar voor…..
- TELESUR blij om veranderde rechtsvorm..
- Cabaretier Rayen Panday hunkert naar show in Suriname..
- Parkeren op het Onafhankelijkheidsplein is verboden..
- Horrorverhalen over mensensmokkel via Suriname..
- Sociale instellingen maken te veel fouten bij het aanvragen…..