In aanloop naar de high level sprekersronde van de vijfde Presidentiële Summit van de Amazon Cooperation Treaty Organization (ACTO) hebben minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) en zijn Braziliaanse ambtgenoot Mauro Vieira op donderdag 21 augustus 2025 een bilateraal overleg gevoerd. Tijdens de ontmoeting werd de nauwe band tussen beide buurlanden bevestigd en de ambitie uitgesproken om de samenwerking verder te verdiepen.
De ACTO, opgericht in 1978 via het Verdrag voor Amazonische Samenwerking (ACT), telt acht lidstaten: Bolivia, Brazilië, Colombia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname en Venezuela. Het verdrag heeft als doel het behoud en de bescherming van het Amazonegebied. Brazilië is binnen deze samenwerking een sleutelpartner, aangezien een groot deel van het Amazonewoud op Braziliaans grondgebied ligt.
Bouva en Vieira spraken over kansen om Suriname’s economische sectoren te versterken, met bijzondere aandacht voor toerisme, de olie- en gassector, bilaterale handel en investeringen. Samenwerking op het gebied van landbouw kreeg daarbij nadruk. Ook kwam de ontwikkeling van de Arch of Guyanas-corridor ter sprake, gezien de betekenis ervan voor regionale integratie en handel.
Beide ministers onderstreepten daarnaast het belang van regionale en multilaterale samenwerking. Suriname wees op zijn rol als “groenste land ter wereld” en zijn inzet voor natuurbehoud en klimaatbescherming.
Brazilië gaf aan tijdens de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aandacht te besteden aan multilateralisme en de wereldwijde impact van klimaatverandering. Ook werd de aankomende COP30 benoemd als een cruciaal moment voor afspraken over klimaatfinanciering, mitigatie en de strijd tegen ontbossing.
Het overleg verliep in positieve sfeer. Minister Vieira kondigde aan binnenkort een officieel bezoek aan Suriname te zullen plannen. Minister Bouva heeft de ACTO Summit toegesproken namens president Jennifer Simons.
- Herdenking 135 jaar Javaanse Immigratie op het Onafhankelij…..
- DNA-lid Karta-Bink pleit voor rechtvaardige beloningsstruct…..
- Guillaume Helberg..
- Chef-staf Akiemboto: ‘Mijn focus is vanaf nu op de toekomst…..
- Geen bevel van minister Misiekaba voor verwijdering dakloze…..
- Ontheffing topfunctionarissen Financien vanwege nieuwe inzi…..
- Minister Huur start oriëntatie met Directie Duurzame Ontwik…..
- Diplomaten die terug worden geroepen zullen worden ingezet..
- ‘Moeder Suriname’ bekroond met Kristallen Film na 10.000 bi…..
- OAS wijst beschuldigingen van corruptie en machtmisbruik Ra…..
- President Geerlings-Simons bespreekt bilaterale samenwerkin…..
- Nuravni Sallons onderscheiden bij TOYP Suriname 2025..
- Nieuwe Staatsraad-leden beëdigd..
- Sergio Gentle: “Pg Paragsingh gaf onbevoegd bevel tot mijn …..
- OAS noemt beschuldigingen tegen Ramdin ongegrond en misleid…..
- SSB lanceert digitale Import-Export Gids voor ondernemers..
- Guyana heeft laagste recidivecijfers ten opzichte van Surin…..
- Gerenoveerde kamers van Huize Ashiana nu bewoond door 76 ou…..
- Bronto Somohardjo nog niet opgeroepen voor verhoor in CLAD-…..
- SURGE-programma stimuleert duurzame groei bij Surinaamse be…..
- Komproe veroordeeld tot veertien jaar voor beroving, verkra…..