In aanloop naar de high level sprekersronde van de vijfde Presidentiële Summit van de Amazon Cooperation Treaty Organization (ACTO) hebben minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) en zijn Braziliaanse ambtgenoot Mauro Vieira op donderdag 21 augustus 2025 een bilateraal overleg gevoerd. Tijdens de ontmoeting werd de nauwe band tussen beide buurlanden bevestigd en de ambitie uitgesproken om de samenwerking verder te verdiepen.
De ACTO, opgericht in 1978 via het Verdrag voor Amazonische Samenwerking (ACT), telt acht lidstaten: Bolivia, Brazilië, Colombia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname en Venezuela. Het verdrag heeft als doel het behoud en de bescherming van het Amazonegebied. Brazilië is binnen deze samenwerking een sleutelpartner, aangezien een groot deel van het Amazonewoud op Braziliaans grondgebied ligt.
Bouva en Vieira spraken over kansen om Suriname’s economische sectoren te versterken, met bijzondere aandacht voor toerisme, de olie- en gassector, bilaterale handel en investeringen. Samenwerking op het gebied van landbouw kreeg daarbij nadruk. Ook kwam de ontwikkeling van de Arch of Guyanas-corridor ter sprake, gezien de betekenis ervan voor regionale integratie en handel.
Beide ministers onderstreepten daarnaast het belang van regionale en multilaterale samenwerking. Suriname wees op zijn rol als “groenste land ter wereld” en zijn inzet voor natuurbehoud en klimaatbescherming.
Brazilië gaf aan tijdens de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aandacht te besteden aan multilateralisme en de wereldwijde impact van klimaatverandering. Ook werd de aankomende COP30 benoemd als een cruciaal moment voor afspraken over klimaatfinanciering, mitigatie en de strijd tegen ontbossing.
Het overleg verliep in positieve sfeer. Minister Vieira kondigde aan binnenkort een officieel bezoek aan Suriname te zullen plannen. Minister Bouva heeft de ACTO Summit toegesproken namens president Jennifer Simons.
- Alex Wilfred Oscar Held (74) Amsterdam, Nederland 5-8-2025..
- OM eist tien jaar cel voor verkrachting van kwetsbare patië…..
- Rechtenstudenten strijden tegen pesten op basisschool Sharr…..
- Claudetta Toney Universiteit opent deuren voor Surinaams te…..
- Crisisteam LVV noodzakelijk..
- Suriname krijgt USD 16 miljoen schuldkwijtschelding van Chi…..
- IDB-lening van US$ 25 miljoen voor upgraden luchtvaartsecto…..
- Minister Misikaba grijpt in bij directie besluit Wanica Zie…..
- OM eist tien jaar cel voor verkrachting van hulpeloze patië…..
- OM eist tien jaar cel voor verkrachting kwetsbare ziekenhui…..
- Rusland: financiële situatie niet gunstig..
- Bouva: ‘Ik geloof niet in een ministerie van Diaspora’..
- Misstanden bij politie: minister kondigt harde aanpak en on…..
- Sewcharan benoemt tot lid Staatsraad..
- Transformatie Queens Hotel: ‘We spelen in op de veranderde …..
- Ramdin weerspreekt valse berichtgeving met klem..
- UNDP en Suriname versterken samenwerking voor duurzame ontw…..
- Culinaire cruciaal binnen toerisme..
- Selectie nieuwe korpschef: competenties zullen gelden..
- OAS weerspreekt aantijgingen, Ramdin verdedigt beleid en pe…..
- Buitenposten Suriname na 1 november anders ingevuld..