Kiezers die op 25 mei niet zelf naar de stembus kunnen gaan vanwege hun functie binnen het verkiezingsapparaat of veiligheidsdiensten, kunnen onder voorwaarden stemmen bij volmacht. Dit bevestigt het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) in aanloop naar de verkiezingen.
ADVERTENTIE
Stemmen bij volmacht betekent dat een kiesgerechtigde (de volmachtgever) een andere kiesgerechtigde machtigt (de gemachtigde) om namens hem zijn stem uit te brengen. De aanvraag hiervoor moet uiterlijk zes dagen vóór de verkiezingsdag, dus vóór 19 mei, bij de districtscommissaris (dc) worden ingediend.
Het gaat hierbij niet om een algemene regeling. Alleen specifieke groepen komen in aanmerking: leden of plaatsvervangende leden van stembureaus of hoofdstembureaus die op de verkiezingsdag buiten hun district of verder dan dertig kilometer van hun woonplaats moeten werken, leden van het Korps Politie Suriname en het Nationaal Leger die voor de dienst elders zijn ingezet, alsook leden of toezichthouders van het Centraal Hoofdstembureau en het OKB.
Voor het verkrijgen van de volmacht moet de volmachtgever zich, vergezeld van een schriftelijke Bewilliging Volmacht Tot Stemming van de gemachtigde, persoonlijk aanmelden bij de dc van het bestuursressort waar hij op de kiezerslijst staat. Daar wordt de volmacht opgemaakt, ondertekend en voorzien van een officiële stempel. De volmachtgever moet vervolgens zijn oproepingskaart en de volmacht overhandigen aan de gemachtigde.
Er gelden ook strikte regels: de gemachtigde moet op hetzelfde stembureau stemmen als de volmachtgever en mag slechts één volmacht aannemen. Overtreding van deze bepalingen, zoals het inleveren van meerdere volmachten, is strafbaar en kan juridische gevolgen hebben.
Het OKB roept kiezers die aan de voorwaarden voldoen op om tijdig hun aanvraag in te dienen en de wettelijke richtlijnen strikt na te leven. “Transparantie en eerlijkheid van het kiesproces staan voorop,” aldus het OKB.
- Trump: “Amerikaanse schepen zouden gratis door Panama- en S…..
- Ulrich Edward Aron (80) Paramaribo 20-4-2025..
- Rudi Franklin Marengo (87) Amsterdam 19-4-2025..
- Wereld haalt opgelucht adem nu Trump Fed en IMF spaart..
- Brand binnenstad: VSB waarschuwt voor nieuwe tragedies zond…..
- Koningsdag in teken van gedeeld erfgoed en versterkte samen…..
- Ontwerp-staatsbesluit RVI klaar: start 80+ op 2 mei..
- Training journalisten voor verkiezingdag; vraagtekens over …..
- BIZA zet met Verkiezingsbeurs 2025 eindsprint naar stembusg…..
- Koningsdag viert gedeeld erfgoed Suriname-Nederland..
- Parmessar: “Waar zijn de tjauwmin-eters nu?”..
- Suriname lanceert e-paspoort als stap naar modernisering..
- Spoedvergadering regering: Infrastructuur en verkiezingen c…..
- BiZa lanceert Verkiezingsbeurs 2025 voor eerlijke verkiezin…..
- President in rouw; last alle publieke en politieke activite…..
- Petronas zet belangrijke stap: Haalbaarheidstudie voor gasp…..
- Vrouw verduistert sieraden die haar toevertrouwd waren..
- Ons politiek-bestuurlijk systeem is criminaliteit faciliter…..
- Winti geloof nader bekeken: ‘Als je gelooft, moet je weten …..
- VHP benadrukt toekomstvisie tijdens verkiezingsdebat in Ned…..
- Venezuela fel tegen aanwezigheid Guyana in Stabroek-blok..