Vandaag, 1 juli 2025, richt president Chan Santokhi zich in een officiële verklaring tot het Surinaamse volk ter gelegenheid van Keti Koti, de dag waarop de afschaffing van de slavernij wordt herdacht. “We herdenken niet alleen de vrijheid die 162 jaar geleden werd bevochten, maar eren ook de onverzettelijke geest van onze voorouders die jarenlang streden voor menselijke waardigheid,” zegt de president.
Reflectie en verbindingVolgens de president is Keti Koti niet enkel een moment van viering, maar ook van diepe bezinning. “Bij elke Ketikoti-viering wordt stilgestaan bij de vraag of de ketenen van het verleden daadwerkelijk zijn verbroken,” stelt hij. Santokhi riep het volk op om zich juist in deze tijd van wereldwijde instabiliteit, economische uitdagingen en maatschappelijke spanningen te richten op eenheid en veerkracht. “Meer dan ooit is het nodig dat wij als natie kiezen voor wat ons bindt en niet voor wat ons verdeelt.”
Inspiratie uit het verledenPresident Santokhi verwees in zijn boodschap nadrukkelijk naar historische vrijheidsstrijders als Anton de Kom. “Hij bleef zich, ondanks de koloniale onderdrukking, inzetten voor vrijheid en rechtvaardigheid. Zijn idealen zijn ook vandaag nog actueel,” aldus de president. De geest van strijd en standvastigheid moet volgens hem dienen als inspiratiebron voor de nieuwe generatie Surinamers.
Kansen voor de toekomstDe president erkende de sociaaleconomische uitdagingen waarmee Suriname momenteel kampt, waaronder beperkte capaciteit en kapitaal, milieuproblemen en veranderende bevolkingssamenstelling. Toch ziet hij ook perspectief. “Onze natuurlijke hulpbronnen bieden hoopvolle kansen, mits wij die op een eerlijke manier inzetten, ten bate van elke Surinamer,” stelde Santokhi.
Emancipatie als fundament“Wan Swit Manspasi Dey,” zo besloot de president zijn toespraak. Hij riep de samenleving op om de herdenking van 162 jaar emancipatie aan te grijpen om sterker uit het verleden te komen. “Laat de kracht en veerkracht van de tot slaaf gemaakten ons blijven leiden.”
- CBvS waarschuwt voor speculatie: wisselkoersdruk deels gevo…..
- Koorndijk: ‘Strenge local content-regels kunnen corruptie i…..
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond..
- Nemen of niet..
- SEOGS 2025 markeert kantelpunt in Surinames energietoekomst..
- Projectleider Jorrit Beerens: ‘Een coach is nooit uitgeleer…..
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid..
- Eindtoernooi WK-voetbal..
- Euro boven SRD 45 bij cambio’s, dollar stijgt ook..
- Suriname Pageant Collectief opgericht..
- De koers van het wantrouwen..
- Operatie Delta Force: Achttien bromfietsen en één voertuig …..
- Operatie Delta Force en gemengd politieteam treden op tegen…..
- Herdenking 180 jaar Boeroes in Suriname..
- Soekidjo Sasmiardja..
- Shata werkt samen met internationale influencers om toerism…..
- De verkiezing van de president in Suriname: een tikkende ti…..
- Monument uit 1926 krijgt nieuw leven als Petrus Donders Jeu…..
- Swit Firi is na een stilte van bijna een jaar terug..
- Zeven finalisten voor tweede editie Nyun Sten Festival..
- Monteur verdacht van verduistering en wanprestatie..