door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — De politieke partijen A20, Perthajah Luhur, BEP, NPS en NDP hebben president Chandrikapersad Santokhi in een brief gevraagd maatregelen te treffen die de integriteit en transparantie van het verkiezingsproces waarborgen. Ze hebben maandag (vandaag) schriftelijk hun bezorgdheid en misnoegen geuit over de gang van zaken bij de kandidaatstelling op 25 maart.ADVERTISEMENT
Volgens de vijf partijen zijn er toen “ernstige en zichtbare misstanden” waargenomen bij diverse hoofdstembureaus. Deze waarnemingen sluiten aan bij eerdere uitspraken, die zijn gedaan door het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) en het Anti-Fraude Platform (AFP), die hun bezorgdheid ook publiekelijk kenbaar hebben gemaakt.
“De politieke organisaties stellen dat het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) onvoldoende zichtbaar is en onvoldoende kritisch functioneert”
De partijen wijzen in grote lijnen op de incompetentie bij voorzitters en leden van hoofdstembureaus en halen in de brief concrete voorbeelden aan. De geloofwaardigheid, transparantie en het vertrouwen in het verkiezingsproces is volgens hen ernstig aangetast.
CHS-ondervoorzitter Wendy Jap-A-Joe
Dat zou ook het geval zijn met de integriteit van het Centraal Hoofdstembureau (CHS). Verwezen wordt naar handelingen die ondervoorzitter Wendy Jap A Joe heeft verricht. Op een publieke bijeenkomst van de Abop verrichtte ze in partijkleren handelingen die volgens de politieke partijen de integriteit van het CHS ernstig hebben aangetast.
Volgens hen zijn deze handelingen onverenigbaar met haar functie als ondervoorzitter van het CHS. Geëist wordt dat de leden van het CHS zich onthouden van openlijke partijpolitieke aangelegenheden.
OKB onvoldoende zichtbaar/kritisch
In de brief uiten de partijen op basis van de dubbele kandidaatstellingen hun vermoeden dat er bij de kandidaatstelling vermoedelijk sprake moet zijn geweest van valsheid in geschrifte. Verschillende partijen zijn hiervan het slachtoffer geworden. De politieke organisaties stellen dat het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) onvoldoende zichtbaar is en onvoldoende kritisch functioneert.
De dringende wijziging van het aantal ressortraadzetels in Moengo in district Marowijne en de data die daarvoor door het Centraal Bureau voor Burgerzaken is gebruikt, zou niet onopgemerkt voorbij moeten zijn gegaan aan het OKB. Deze situatie wordt als “zeer kwalijk” getypeerd, ook omdat er onvoldoende met de politieke partijen hierover is gecommuniceerd.
- Militairen bereiden dialoog voor om rechtspositie te verbet…..
- Uitslagen van de voetbalwedstrijden op 14 april 2025:..
- Spijbelen onthult ontmoeting tussen minderjarige en scholie…..
- CHS bevestigt standpunt NDP: geen vervanging, geen opschuiv…..
- NDP lijdt aan politieke geheugenverlies en bipolariteit ..
- Feyenoord-talent Shiloh ’t Zand kiest voor Natio..
- Zoekactie naar jonge visser voortgezet na dramatisch incide…..
- ‘Verkiezingsmateriaal geen doelwit bij inbraak CBB’..
- Santokhi schort drie omstreden projecten op in aanloop naar…..
- Geen vervanging kandidaat Edward Belfort, ook geen opschuiv…..
- Aanvraag spoedvergadering ligt bij DNA-voorzitter..
- Politieke partijen vragen president integriteit en transpar…..
- Minister Mathoera betreurt niet-sportieve campagnevoering..
- Ecuador: Noboa wint verkiezingen, rivaal eist hertelling..
- Oppositionele partijen willen spoed DNA-vergadering over ‘z…..
- Nieuw pompgemaal moet wateroverlast in Creola structureel a…..
- Conflict rond Jap-A-Joe legt spanningen binnen verkiezingsi…..
- Ver strekkende gevolgen..
- CHS beslist: kandidaat Edward Belfort verwijderd van NDP-li…..
- Hoe de NDP nu al misleidt, laat staan wanneer ze straks wee…..
- BEP voert stembiljet 2025 aan..