In een recente uitzending van Nieuwsuur, bracht NOS-correspondente Nina Jurna, een opmerkelijke reportage over de snelle expansie van mennonitische landbouwgemeenschappen in Zuid-Amerika, en de verregaande ecologische en sociale gevolgen daarvan. De uitzending belichtte hoe leden van deze streng religieuze gemeenschap, oorspronkelijk afkomstig uit Friesland, op grote schaal regenwoud omzetten in landbouwgrond voor soja en rijstproductie.
Sinds hun aankomst op het continent hebben de mennonieten volgens de reportage, inmiddels 214 agrarische nederzettingen gesticht en daarmee vier miljoen hectare tropisch regenwoud ontbost, een gebied ter grootte van Nederland. De uitzending legde de nadruk op de balans tussen religieuze leefregels, economische activiteit en de milieuschade die aangericht wordt door de grootschalige landbouwprakrijken van de mennonieten.
Jurna reisde diep de Peruaanse binnenlanden in, waar ze onder meer een mennonitisch gezin bezocht en sprak met Wilder Mori, leider van de Shipibo-Conibo gemeenschap. Volgens Mori ondervinden inheemse gemeenschappen de directe negatieve gevolgen van de ontbossing. Traditionele leefgebieden en heilige planten zoals de ayahuasca verdwijnen, wat niet alleen ecologische, maar ook culturele schade met zich meebrengt. Volgens leden van de Shipibo-Conibo zijn zij inmiddels tienduizend hectare bosgebied kwijtgeraakt. De gemeenschap voert juridische procedures om hun gronden te herwinnen, maar stuit op beperkte resultaten. In de reportage werd aangehaald dat mennonieten zich weinig lijken aan te trekken van rechterlijke uitspraken. Jurna baande zich met laarzen aan en een camera, een weg door de afgelegen regio’s. De beelden en verhalen onderstrepen de complexiteit van religieuze migratie, economische expansie en milieubehoud in een regio waar de belangen van traditionele bewoners steeds vaker in de verdrukking komen.
The post Nieuwsuur onthult impact van mennonieten op regenwoud ..
- NDP: Van beloftes naar beleningen – De financiële erf…..
- Ravaksur plus bereidt acties voor; geld dient op tafel gele…..
- Minister Ramadhin: Nefroloog Goerdat inde onterecht tiendui…..
- Minister Ramadhin beschuldigt DNA-kandidaat van aannemen va…..
- Minister Ramadhin opent politieke aanval op nefroloog Goerd…..
- Amafo reageert op klacht Chas Mijnals: ‘beschuldiging is be…..
- ‘Zusterteams’ Yelyco op koers voor eerste klasse finale..
- Concubinaat en buitenvrouwen: tussen recht en realiteit..
- Milieu Effecten Analyse niet meer gratis..
- Hoofdstembureau Sipaliwini ontvangt stembiljetten..
- Vrijspraak Henk Rommy voor moord is definitief..
- Reyme: “Campagne zonder invloed van kapitaalkrachtigen”..
- Aptijt viert 30 jaar met jubileumfeest in Paradiso Amsterda…..
- Wie is Michael Ashwin Adhin?..
- Als reactie op de aanvallen van India is Pakistan nu een gr…..
- Voorbereiding op olie- en gasboom: Suriname moet scholing e…..
- ‘Oliesector biedt zowel kansen als bedreigingen’..
- Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini..
- ECD stuit op niet-gekeurde weegschalen bij supermarktcontro…..
- COVAB en HAN bundelen krachten voor sterkere zorgopleidinge…..
- Multitasker Meredith Joeroeja: ‘Foto’s en video’s liggen in…..