“Het is aan Suriname om te bepalen welke regering zij vormt. Maar de hand van Nederland zal een uitgestoken hand zijn.” Met die woorden bevestigde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, deze week in de Tweede Kamer de bereidheid van Nederland om te blijven investeren in een duurzame en toekomstgerichte relatie met Suriname.
Ook de verkiezingen van 25 mei 2025 kwamen aan bod tijdens het eerste notaoverleg over Suriname in 4,5 jaar tijd. Hoewel de officiële uitslag nog niet is vastgesteld, lijkt de NDP onder leiding van Jennifer Geerlings-Simons als winnaar naar voren te komen, zei Veldkamp. “Nederland volgt deze ontwikkelingen met grote belangstelling, maar ook met respect voor het Surinaamse democratische proces,” aldus Veldkamp.
De minister typeerde de band tussen beide landen als “hecht, veelzijdig en strategisch van belang”. Hij stelde dat Nederland zich blijvend wil inzetten voor een partnerschap dat gestoeld is op gelijkwaardigheid en wederzijds respect.
De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken wees op de sterke historische, culturele en maatschappelijke verbondenheid tussen Suriname en Nederland. “Er is altijd wel een schoolklas met een band met Suriname, in heel Nederland,” merkte hij op. Volgens Veldkamp is samenwerking met Suriname relevanter dan ooit in een wereld die steeds meer wordt gedomineerd door geopolitieke spanningen.
Visumliberalisatie en veiligheidSuriname heeft al langere tijd de wens uitgesproken om visumvrijstelling binnen de Europese Unie te verkrijgen. Veldkamp gaf aan dat Nederland zich blijft inzetten voor deze wens binnen de Europese Commissie, maar benadrukte dat technische voorwaarden – zoals de invoering van een biometrisch paspoort – eerst moeten worden vervuld. Als eerste stap geldt het Benelux-verdrag, dat visumvrijstelling biedt aan houders van dienst- en diplomatieke paspoorten.
Op het vlak van veiligheid blijft Nederland inzetten op versterking van de justitiële samenwerking, met bijzondere aandacht voor de bestrijding van grensoverschrijdende criminaliteit zoals drugssmokkel. Suriname neemt ook deel aan EU-programma’s zoals EL PAcCTO.
Slavernijverleden en culturele bandenDe minister onderstreepte dat de gezamenlijke verwerking van het slavernijverleden een belangrijk onderdeel vormt van de bilaterale relatie. Nederland werkt samen met Suriname aan de besteding van middelen uit het slavernijfonds, waarbij zowel maatschappelijke als overheidsinitiatieven elk ruim 33 miljoen euro ontvangen. “Het gaat hier om een proces met een komma, niet met een punt,” aldus Veldkamp.
Daarnaast breidt de culturele samenwerking zich verder uit. Suriname behoort tot de 24 landen waarop het Nederlandse internationale cultuurbeleid zich richt. “Dat is een verrijking voor beide samenlevingen,” zei hij.
Met een nadruk op dialoog, respect en gedeelde belangen beklemtoonde Veldkamp dat Nederland klaarstaat om samen met Suriname te bouwen aan een partnerschap dat bestand is tegen de uitdagingen van deze tijd.
- Rotary Quota organiseerde voor de derde keer Poku Prisiri p…..
- Stuart Robert Boerleider (49) Roterdam 27-5-2025..
- Trump waarschuwt Musk voor ‘zeer ernstige gevolgen’ als hij…..
- Eunice, Vanessa, Priscilla Darthuizen (55) Paramaribo 4-6-…..
- Glenn Antonio Elisio Tjon-A-Meeuw (67) Paramaribo 6-6-2025..
- NDP behoudt ijzeren greep op Para met grote voorsprong op a…..
- Kromokarijo en Henery keren met pro card terug uit Guyana..
- VIDS start inzamelingsactie voor slachtoffers bootramp Maro…..
- Dominatie ABOP in Marowijne: ruime winst op alle niveaus..
- Finabank sluit eerste editie Small Business Academy feestel…..
- Onzekerheid over SLM-vlucht naar Miami..
- Nederlandse regering: “De hand van Nederland is en blijft u…..
- DE HAI KISI YU MOI COALITIE..
- SURINAM AIRWAYS PY9915 van ZATERDAG 07 JUNI EN PY9916 van Z…..
- Rumoerige zitting Wanica: NDP protesteert tegen RR-resultat…..
- Minister Amoksi viert verjaardag met pupillen Opa Doeli: “O…..
- Finabank sluit eerste Small Business Academy succesvol..
- Caribisch Gerechtshof neemt afscheid van president Saunders..
- Man bedreigt zus met de dood..
- Bomen omgevallen door aanhoudende onweersbuien en hevige ru…..
- Gepensioneerde man mishandeld en gekneveld bij beroving in …..