“Het is aan Suriname om te bepalen welke regering zij vormt. Maar de hand van Nederland zal een uitgestoken hand zijn.” Met die woorden bevestigde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, deze week in de Tweede Kamer de bereidheid van Nederland om te blijven investeren in een duurzame en toekomstgerichte relatie met Suriname.
Ook de verkiezingen van 25 mei 2025 kwamen aan bod tijdens het eerste notaoverleg over Suriname in 4,5 jaar tijd. Hoewel de officiële uitslag nog niet is vastgesteld, lijkt de NDP onder leiding van Jennifer Geerlings-Simons als winnaar naar voren te komen, zei Veldkamp. “Nederland volgt deze ontwikkelingen met grote belangstelling, maar ook met respect voor het Surinaamse democratische proces,” aldus Veldkamp.
De minister typeerde de band tussen beide landen als “hecht, veelzijdig en strategisch van belang”. Hij stelde dat Nederland zich blijvend wil inzetten voor een partnerschap dat gestoeld is op gelijkwaardigheid en wederzijds respect.
De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken wees op de sterke historische, culturele en maatschappelijke verbondenheid tussen Suriname en Nederland. “Er is altijd wel een schoolklas met een band met Suriname, in heel Nederland,” merkte hij op. Volgens Veldkamp is samenwerking met Suriname relevanter dan ooit in een wereld die steeds meer wordt gedomineerd door geopolitieke spanningen.
Visumliberalisatie en veiligheidSuriname heeft al langere tijd de wens uitgesproken om visumvrijstelling binnen de Europese Unie te verkrijgen. Veldkamp gaf aan dat Nederland zich blijft inzetten voor deze wens binnen de Europese Commissie, maar benadrukte dat technische voorwaarden – zoals de invoering van een biometrisch paspoort – eerst moeten worden vervuld. Als eerste stap geldt het Benelux-verdrag, dat visumvrijstelling biedt aan houders van dienst- en diplomatieke paspoorten.
Op het vlak van veiligheid blijft Nederland inzetten op versterking van de justitiële samenwerking, met bijzondere aandacht voor de bestrijding van grensoverschrijdende criminaliteit zoals drugssmokkel. Suriname neemt ook deel aan EU-programma’s zoals EL PAcCTO.
Slavernijverleden en culturele bandenDe minister onderstreepte dat de gezamenlijke verwerking van het slavernijverleden een belangrijk onderdeel vormt van de bilaterale relatie. Nederland werkt samen met Suriname aan de besteding van middelen uit het slavernijfonds, waarbij zowel maatschappelijke als overheidsinitiatieven elk ruim 33 miljoen euro ontvangen. “Het gaat hier om een proces met een komma, niet met een punt,” aldus Veldkamp.
Daarnaast breidt de culturele samenwerking zich verder uit. Suriname behoort tot de 24 landen waarop het Nederlandse internationale cultuurbeleid zich richt. “Dat is een verrijking voor beide samenlevingen,” zei hij.
Met een nadruk op dialoog, respect en gedeelde belangen beklemtoonde Veldkamp dat Nederland klaarstaat om samen met Suriname te bouwen aan een partnerschap dat bestand is tegen de uitdagingen van deze tijd.
- Verdachte na brandstichting te Pikin Saron aangehouden..
- Criminaliteitsgolf leidt tot spoedoverleg autoriteiten..
- Nieuwe trainers klaargestoomd voor muziekles in speciaal on…..
- Historisch: Natio na 48 jaar weer dichtbij WK..
- Extra aandacht voor vaders in tijdens ‘Papa Wiki 2025’..
- President Santokhi herdenkt slachtoffers vliegramp 1989..
- Venezuela uit felle kritiek op Trinidadiaanse premier na dr…..
- SLM kampt wederom met technisch probleem, vlucht naar Miami…..
- Drukte en toewijding bij offerfeest: Iedereen moest ten min…..
- Kleuren..
- Tembe Art Studio wordt nieuw leven ingeblazen..
- Criminaliteitsgolf noopt autoriteiten tot spoedoverleg..
- Lula draagt Palestijnse kufiyah tijdens bezoek aan Parijs..
- Zware onweersbuien verwacht..
- Uitslag verkiezingen Commewijne: VHP stevig aan kop, NDP en…..
- Golf van berovingen dwingt tot heroriëntatie op veiligheid..
- Veiligheid boten Albina..
- RESPECT VOOR VENETIAAN..
- SLM-vlucht geannuleerd: passagiers en Natio gestrand..
- Stop de uitbuiting en oplichting van ons volk door de banke…..
- Operatie ‘Delta Force’: bijna honderd verdachten opgepa…..