INGEZONDEN
Het heeft de nationale politiek 38 jaren gekost om wederom een absolute meerderheid van 34 zetels op de been te krijgen in het parlement voor een regeringscoalitie. Na een onstuimige periode van zeven jaren militaire dictatuur was het de politieke combinatie, het Front voor Democratie en Ontwikkeling, die in 1987 een verbluffende verkiezingswinst van in totaal veertig zetels in de wacht wist te slepen. Met meer dan 2/3 gekwalificeerde meerderheid kon het bestuur van het land worden overgenomen van de militairen.
Een twee derde parlementaire meerderheid kan aangemerkt worden als een essentieel instrument voor brede maatschappelijke en duurzame ontwikkeling in het land. Elke handeling van de uitvoerende macht in een democratische rechtstaat moet gestoeld zijn op de wetgeving, anders mist die handeling elke vorm van rechtmatigheid.
“De regering moet de gekwalificeerde meerderheid zien als een stabiliteitsinstrument om rustig en beheerst orde op zaken te stellen”
Dus die onrechtmatige handeling kan,al dan niet door tussen komst van de onafhankelijke rechter, worden teruggedraaid. Zo sterk is een goed functionerende democratische rechtstaat. Het parlement is het huis waar de wetgevingsproducten tot stand komen en om allerlei vertragende politieke intriges te omzeilen is het van belang om verzekerd te zijn van zo ruim mogelijk parlementaire meerderheid.
Met deze comfortabele basis kan met alle gemak aanpassingen worden aangebracht in vele wetten waarbij de grondwet een dwingende twee derde parlementaire meerderheid vereist. Evenmin wordt van hieruit een ernstig beroep gedaan op politieke en juridische architecten van politieke partijen om geen misbruik te maken van deze meerderheid situatie om de wetgeving zodanig aan te passen waarbij het volk en politiek anders denkenden worden gedupeerd.
De gekwalificeerde parlementaire meerderheid moet absoluut niet getransformeerd worden tot parlementaire dictatuur. In de Latino hebben we genoeg voorbeelden hiervan. Dus het loert vlak hier om de hoek en dat is juist wat we niet willen hebben.
De regering moet de gekwalificeerde meerderheid zien als een stabiliteitsinstrument om rustig en beheerst orde op zaken te stellen. De verzwakte democratische instituten moeten aangesterkt worden en de tekort komingen bij de rechterlijkemacht moeten in gemeen overleg met de justitiele autoriteiten worden weggewerkt. Precies zoals het hoort binnen een democratische rechtstaat.
Het is goed dat politici zaken in de juiste context plaatsen om excessen nationaal en internationaal te voorkomen. Internationaal denken we aan de gigantische investeringen die momenteel gaande zijn in offshore olie branche. Als we de politieke stabiliteit nationaal kunnen waarborgen zullen we daarmee een signaal van stabiliteit en vertrouwen uitsturen naar internationale ontwikkelings- en investeringspartners. We moeten beseffen dat Suriname zich niet op een eiland bevind en alles te mogen doen zonder rekening te houden met de geo-politieke opvattingen en ontwikkelingen.
Ettiré Patra
De redactie van de Ware Tijd stelt lezers in de gelegenheid stukken in te zenden ter publicatie. In principe worden alle ingezonden artikelen opgenomen, tenzij de inhoud schadelijk, kwetsend of beledigend is voor derden. Stukken die worden geplaatst komen niet noodzakelijkerwijs overeen met de mening van de Ware Tijd. De redactie behoudt zich het recht voor om stukken niet te plaatsen, of in te korten of te redigeren zonder dat die uit hun context worden gehaald.
- Ivy van Leeuwen Dwarka-Sing (65) Amsterdam 6-6-2025..
- Stemmen geteld: NDP koploper op alle niveaus..
- 36-jarige militair gearresteerd in moordzaak Timmermanstraa…..
- CLO-bestuurslid Eugene Daniël: “Regering moet aftreden…..
- Zelfs met ABOP kan VHP geen meerderheid afdwingen..
- Column: Het is genoeg geweest; Aan het werk, voor land en v…..
- Bhola is resoluut: niets aan de hand bij het NIS..
- Serie lustmoordenaar krijgt opnieuw levenslange gevangeniss…..
- Kelvin Koniki genoemd als mogelijke minister van Regionale …..
- ‘OAS moet uitgroeien tot instelling die democratie bescherm…..
- Migratie uit Cuba naar Suriname: de recente ontwikkelingen..
- Verkiezingsautoriteiten verwerpen alle bezwaren van VHP..
- Regio bundelt krachten voor veiliger en schoner Caribisch m…..
- VHP: Een brief is geen bedreiging, maar leugens zijn dat we…..
- Deal tussen Brunswijk en OW over graafmachines mogelijk in …..
- NDP wint groots in Paramaribo..
- Zes jaar cel geëist tegen stiefvader voor verkrachting 13-j…..
- Finabank sluit eerste editie Small Business Academy succesv…..
- Eskak: ‘Eerste DNA-vergadering op 29 juni’..
- Niet ABOP maar NDP domineert in Sipaliwini; BEP nr 3..
- BEP zal goede naam hoog houden en is niet te vinden voor om…..