Tekst en beeld Lucien de Freitas
AMSTERDAM — ‘Verweven verleden, verbonden toekomst’. Dat is het thema voor de jaarlijkse Keti Koti viering dit jaar in Nederland. In Amsterdam Zuidoost, het stadsdeel waar de meeste Surinamers in Nederland wonen, hebben de Evangelisch-Lutherse Gemeente en de Protestantse Gemeente in een gezamenlijke dienst zondag de afschaffing van de slavernij herdacht. In een feestelijk aangeklede kerkzaal met vlaggen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, Surinaamse hoofddoeken en andere Surinaamse attributen hebben de kerkgangers gezamenlijk aandacht besteed aan dé hoogtijdag voor Surinamers en Antillianen in kerkelijk Nederland.
De overdenking (preek), liederen en gebeden en voordracht hadden allemaal betrekking op het slavernijverleden en het heden. Tijdens de dienst werd ook een waterritueel uitgevoerd onder andere als symbool voor de tranen die de tot slaafgemaakten hebben laten vloeien bij het verlaten van de hen vertrouwde omgeving en als symbool van de oceanen waarover ze vervoerd werden. Maar ook als symbool voor het water dat nodig was voor een goede oogst van op de plantages geteelde producten zoals suiker, koffie en cacao voor de slavenhouders en voor hun land, Nederland.
“De dienst werd afgesloten met het zingen van het Surinaams en het Nederlands Volkslied“
Een van de opvallende liederen die werden gezongen was ‘We shall overcome some day….’ De dienst werd afgesloten met het zingen van het Surinaams en het Nederlands Volkslied.
Gaven voor Suriname
Net als vorig jaar wordt de collecte dit jaar bestemd voor een project in Suriname. Vorig jaar was het ’t bejaardencentrum Siembah in Commewijne en dit jaar gaat de opbrengst van de inzameling naar het kinderwerk van stichting Riyos. De stichting richt zich allereerst op kansarme kinderen.
Er is opvang voor kinderen van nul tot zestien jaar die vanwege crisis thuis direct hun familie moeten verlaten. Maar er is ook dagopvang en peuteronderwijs. Bij dit laatste wordt gewerkt aan een goede basis voordat het kind naar school gaat, zodat het zonder taalachterstand op de basisschool kan starten. Ook voor dat basisonderwijs zorgt Riyos. Daarnaast is er naschoolse opvang en huiswerkbegeleiding.
Tweede Kamer
Behalve de gezamenlijke viering was er zondag ook een viering in Wie Egie Kerki van de Evangelische Broedergemeenter. Dinsdag 1 juli is er van dezelfde gemeente in de Amsterdamse Koningskerk ook een Keti Koti dienst. Aansluitend vindt de jaarlijkse herdenking plaats in het Oosterpark, eveneens in Amsterdam.
Onder vooral Surinamers in Nederland is wrevel ontstaan, omdat een meerderheid in de Tweede Kamer, het parlement, een voorstel om de dinsdagse vergadering later te laten beginnen dan normaal heeft verworpen. Oppositiepartij Denk had dit voorstel gedaan om Kamerleden die naar de herdenking in het Oosterpark willen gaan die mogelijkheid te bieden.
- Simons vreest niet voor presidentsverkiezing in vvv; deur s…..
- Carlos ‘Linka’ Linger brengt na acht jaar nieuwe song u…..
- Kabinet-Simons: een reële belofte of status quo?..
- Trump geland op Schiphol, onderweg in ‘The Beast’ naar dine…..
- IOL-directeur: “Wekelijks diploma’s valideren voor vertrekk…..
- Suriname ondertekent toetreding tot OIC Labour Centre..
- Chan in de cel?..
- Trump herbevestigt wapenstilstand tussen Iran en Israël..
- Ministerie AWJ en bonden sluiten akkoord over betere arbeid…..
- Behoud gebouwd erfgoed..
- Coalitie was vooraf op de hoogte van Brunswijks voorbehoud …..
- OKB verklaart verkiezingsuitslag 2025 bindend..
- KPS houdt persconferentie over aanpak criminaliteit..
- Paniek aan de Goede Verwachtingweg na schietpartij uit rijd…..
- Suriname schittert op National Day Expo 2025 Osaka..
- Elias hamert op brede maatschappelijke discussie over olies…..
- Reactie op: Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 3…..
- Natio is klaar voor het WK – nu de FIFA nog..
- Digitale ID wordt verplicht gesteld bij overheidsdiensten..
- Suriname in de schijnwerpers op ‘Caribbean Experience 2025’…..
- Drones richten schade aan op Iraakse militaire bases..