De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, heeft fel uitgehaald naar de Verenigde Staten na de verrassingsaanvallen van afgelopen nacht op drie nucleaire installaties in Iran. Tijdens een persconferentie stelde hij dat Washington een “vetgedrukte rode lijn” heeft overschreden en dat Iran zich genoodzaakt ziet te reageren.
“De VS heeft het internationaal recht aan zijn laars gelapt en brengt de wereld op de rand van een gevaarlijke tijd,” aldus Araghchi. Volgens hem was Iran nog actief in diplomatiek overleg, maar hebben de VS en Israël dat proces opzettelijk getorpedeerd.
Nucleaire infrastructuur verwoestDe Amerikaanse minister van Defensie, Pete Hegseth, bevestigde op een persbriefing dat de aanvallen gericht waren op het lamleggen van het Iraanse nucleaire programma. Volgens generaal Dan Caine, hoogste militair binnen het Amerikaanse commando, zijn er 125 vliegtuigen en een onderzeeër ingezet bij de operatie. Vanuit Missouri vertrokken zeven B2-bommenwerpers, die achttien uur onderweg waren naar hun doelwitten in Natanz, Isfahan en Fordo.
Er werden circa 75 precisiewapens ingezet, waaronder 14 bunkerpenetrerende bommen – Massive Ordnance Penetrators – bedoeld om diep onder de grond gelegen faciliteiten te vernietigen. Volgens Caine was Iran volledig verrast: “Hun luchtverdediging reageerde niet. Geen enkel gevechtsvliegtuig steeg op.”
President Donald Trump sprak kort daarna op Truth Social van een “zeer succesvolle aanval”, en claimde dat het nucleaire complex in Fordo “weg is”.
Iran: “Diplomatie verraden”In reactie op de aanval stelde Araghchi dat de VS diplomatie “heeft verraden”. Hij wees erop dat er tot vorige week nog gesprekken liepen met zowel de VS als de EU. “Vorige week zaten we met de Amerikanen aan tafel, tot Israël het proces opblies. Deze week zat de EU aan tafel, tot de VS het ondermijnde,” aldus Araghchi op X.
Iran roept nu op tot een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad en vraagt ook het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) om de aanvallen te veroordelen.
Revolutionaire Garde dreigt met vergeldingDe Iraanse Revolutionaire Garde reageerde eveneens. In een verklaring zegt de elite-eenheid dat de “indringers” zich mogen voorbereiden op een tegenaanval “waardoor ze spijt zullen krijgen”. De Garde richt haar pijlen op zowel Washington als Tel Aviv, die zij “criminele bendes” noemt.
Een hooggeplaatste Iraanse functionaris vertelde aan persbureau Reuters dat een poging om geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei uit te schakelen “alle rode lijnen zal overschrijden” en de diplomatie voorgoed zal blokkeren.
Poetin treedt mogelijk op als bemiddelaarMinister Araghchi kondigde aan dat hij morgen afreist naar Moskou voor overleg met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland, dat zich eerder nog aanbood als bemiddelaar, bestempelt de Amerikaanse actie inmiddels als “een duidelijke schending van het internationaal recht”.
Hoewel Trump stelt dat de nucleaire installatie in Fordo volledig is vernietigd, houdt Iran vol dat de schade beperkt is. Volgens Teheran waren zowel het meeste verrijkte uranium als personeel al eerder verplaatst. De inspecties op de getroffen locaties zijn nog gaande.
Ondertussen blijft de internationale gemeenschap oproepen tot de-escalatie. Maar volgens Araghchi is “dit niet het moment voor onderhandelingen.”
- Morgen herdenking 180 Jaar Boeroes in Suriname..
- Eerste overwinning Yellow Birds in hoofdklasse basketbalcom…..
- Gevaarlijke voorwerpen aangetroffen bij tassencontrole op m…..
- Reactie op artikel Ramsukul..
- Wong Loi Sing bij nieuwe solo-expositie: ‘Ik oefen nog elke…..
- Ex-partner richt woede op moeder van kind..
- Suriname en Uruguay klaar voor nieuwe fase in offshore ener…..
- TotalEnergies en Suriname Energy Chamber versterken samenwe…..
- Gevaarlijke voorwerpen gevonden bij tassencontrole Mulo Wag…..
- Goerdat beroept zich op wettelijke onverenigbaarheid voor n…..
- SAO plaatst gezondheidsdag in teken 45-jarig jubileum en tr…..
- Awasa-dans en Surinaamse lekkernijen trekken publiek in Chi…..
- Gezondheidsdag, startsein viering 45 jaar SAO..
- Boldewijn verwacht dat nieuwe president in parlement wordt …..
- Mahonieboom DNA omgevallen..
- Fête de la Musique 2025 brengt meer dan 40 artiesten samen …..
- TotalEnergies en Surinaamse Energiekamer sluiten partnersch…..
- Minister Raghoebarsing zwijgt over koersstijging..
- Halve offshore gebied Suriname nu onder contract na deal me…..
- Raymond Alder aangehouden in Guyana voor cocaïnesmokkel..
- KPS: Onderzoek zaak Sunparklaan verloopt vlot..