De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, heeft fel uitgehaald naar de Verenigde Staten na de verrassingsaanvallen van afgelopen nacht op drie nucleaire installaties in Iran. Tijdens een persconferentie stelde hij dat Washington een “vetgedrukte rode lijn” heeft overschreden en dat Iran zich genoodzaakt ziet te reageren.
“De VS heeft het internationaal recht aan zijn laars gelapt en brengt de wereld op de rand van een gevaarlijke tijd,” aldus Araghchi. Volgens hem was Iran nog actief in diplomatiek overleg, maar hebben de VS en Israël dat proces opzettelijk getorpedeerd.
Nucleaire infrastructuur verwoestDe Amerikaanse minister van Defensie, Pete Hegseth, bevestigde op een persbriefing dat de aanvallen gericht waren op het lamleggen van het Iraanse nucleaire programma. Volgens generaal Dan Caine, hoogste militair binnen het Amerikaanse commando, zijn er 125 vliegtuigen en een onderzeeër ingezet bij de operatie. Vanuit Missouri vertrokken zeven B2-bommenwerpers, die achttien uur onderweg waren naar hun doelwitten in Natanz, Isfahan en Fordo.
Er werden circa 75 precisiewapens ingezet, waaronder 14 bunkerpenetrerende bommen – Massive Ordnance Penetrators – bedoeld om diep onder de grond gelegen faciliteiten te vernietigen. Volgens Caine was Iran volledig verrast: “Hun luchtverdediging reageerde niet. Geen enkel gevechtsvliegtuig steeg op.”
President Donald Trump sprak kort daarna op Truth Social van een “zeer succesvolle aanval”, en claimde dat het nucleaire complex in Fordo “weg is”.
Iran: “Diplomatie verraden”In reactie op de aanval stelde Araghchi dat de VS diplomatie “heeft verraden”. Hij wees erop dat er tot vorige week nog gesprekken liepen met zowel de VS als de EU. “Vorige week zaten we met de Amerikanen aan tafel, tot Israël het proces opblies. Deze week zat de EU aan tafel, tot de VS het ondermijnde,” aldus Araghchi op X.
Iran roept nu op tot een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad en vraagt ook het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) om de aanvallen te veroordelen.
Revolutionaire Garde dreigt met vergeldingDe Iraanse Revolutionaire Garde reageerde eveneens. In een verklaring zegt de elite-eenheid dat de “indringers” zich mogen voorbereiden op een tegenaanval “waardoor ze spijt zullen krijgen”. De Garde richt haar pijlen op zowel Washington als Tel Aviv, die zij “criminele bendes” noemt.
Een hooggeplaatste Iraanse functionaris vertelde aan persbureau Reuters dat een poging om geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei uit te schakelen “alle rode lijnen zal overschrijden” en de diplomatie voorgoed zal blokkeren.
Poetin treedt mogelijk op als bemiddelaarMinister Araghchi kondigde aan dat hij morgen afreist naar Moskou voor overleg met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland, dat zich eerder nog aanbood als bemiddelaar, bestempelt de Amerikaanse actie inmiddels als “een duidelijke schending van het internationaal recht”.
Hoewel Trump stelt dat de nucleaire installatie in Fordo volledig is vernietigd, houdt Iran vol dat de schade beperkt is. Volgens Teheran waren zowel het meeste verrijkte uranium als personeel al eerder verplaatst. De inspecties op de getroffen locaties zijn nog gaande.
Ondertussen blijft de internationale gemeenschap oproepen tot de-escalatie. Maar volgens Araghchi is “dit niet het moment voor onderhandelingen.”
- Proces van bewilliging gestart bij gekozen kandidaten..
- Loting laatste WK-kwalificatieronde: Suriname in groep A me…..
- Werelddag tegen Kinderarbeid ook van belang voor Suriname..
- Wisselkoersen blijven stijgen..
- Deviezenregeling en afhandeling buiten geding..
- Britse man is enige passagier die vliegtuigcrash in India o…..
- RBTW houdt verdachte en heler aan, ter zake reeks gepleegde…..
- Plein vindt president en totale regering onfatsoenlijk in k…..
- Edgar ‘Bugru’ Burgos: ‘Sly is een groot voorbeeld voor mij …..
- Trump-regering beëindigt legale status van ruim half miljoe…..
- VS waarschuwt burgers in Midden-Oosten en Noord-Afrika..
- Video –..