Sinds de eerste jubelkreet over offshore olie en de aankondiging van de langverwachte Final Investment Decision (FID), klinkt steeds dezelfde vraag: dragen internationale oliebedrijven eigenlijk wel bij aan de Surinaamse schatkist? Deze bedrijven zouden enorme winsten genereren, en nauwelijks iets afdragen aan de staat Suriname.
Volgens fiscaal econoom Nazna Ishaak is dit een misvatting. Zij benadrukt dat buitenlandse ondernemingen, zodra ze actief worden in de exploratie of exploitatie van natuurlijke hulpbronnen binnen Surinames continentale plateau, belastingplichtig zijn. ‘’Dus vanaf dag één’’, aldus Ishaak.
Belastingplicht vanaf het begin
Artikel 28 van de Wet Inkomstenbelasting bepaalt dat offshore activiteiten binnen de Exclusieve Economische Zone (EEZ), worden beschouwd als een vaste inrichting in Suriname. Dat betekent dat alle winst uit deze activiteiten wordt belast als binnenlands inkomen tegen het standaardtarief van 36 procent. Bedrijven moeten zich registreren, als naamloze vennootschap (nv) of als branch van het buitenlandse hoofdkantoor, en jaarlijks aangifte doen.
Hoewel bedrijven in de exploratiefase vaak nog geen winst maken vanwege hoge investeringskosten, verandert dat zodra de olieproductie begint. Daarbij kunnen verliezen uit voorgaande jaren worden verrekend. Het verschil tussen een naamloze vennootschap en een branch is vooral fiscaal van aard: een branch kan winsten doorsturen naar het buitenland zonder dividendbelasting te betalen.
BTW en andere heffingen
Sinds de invoering van de Wet Belasting over de Toegevoegde Waarde (BTW) in 2023, vallen leveringen en diensten aan contractors en subcontractors in de petroleumsector onder een 0-procent tarief. Dit betekent niet dat er geen belasting wordt betaald: bedrijven moeten een correcte BTW-administratie voeren en hebben recht op aftrek van voorbelasting. Ook olie-export kan via aanvullende schakels alsnog het reguliere tarief van 10 procent BTW met zich meebrengen.
Daarnaast zijn werknemers die op boorplatforms werken, volledig belastingplichtig. Suriname heft loonbelasting over het aan offshore personeel uitbetaalde loon, ongeacht waar de werknemer woont.
Mythe ontkracht
Het hardnekkige verhaal dat olie- en gasbedrijven belastingvrij opereren in Suriname, klopt dus niet. Hoewel sommige prestaties een BTW-tarief van 0-procent genieten, betalen bedrijven inkomstenbelasting, loonbelasting, sociale premies en voeren ze een uitgebreide BTW-administratie. De bijdragen beginnen al bij de eerste schop in de grond, lang voordat het eerste vat olie gewonnen wordt.
Volgens Ishaak is Suriname dus geen belastingvrije speeltuin, maar een strikt gereguleerde fiscale omgeving waarin internationale reuzen wel degelijk hun deel bijdragen aan de Surinaamse schatkist.
Bron: VES-Inzicht, juli 2025
The post Internationale oliebedrijven betalen wel degelijk belasting in Suriname ..
- SWM: ‘Droogte en vakantie zorgen voor druk op waternet’..
- Lijst nieuwe kandidaat-districtscommissarissen bekend..
- Su Dance Camp 2025 wordt ‘show vol talent en expressie’..
- President Simons roept districtscommissarissen op: “Decentr…..
- Gezochte militair Beeldsnijder meldt zich bij Militaire Pol…..
- Verdachte van inbraken te Nieuw Ganzee en Brownsweg aangeho….
- Tsang: ‘86 personeelsleden OWRO misleid bij aanstelling…..
- Clemantine Leysner..
- Fikse boete voor bezitten illegale eendsoort..
- Verdachte militair meldt zich aan bij de MP..
- “Koopkrachtversterking via MoniKarta was slechts noodmaatre…..
- Overheid in de berm..
- Jongen (15) steekt 14-jarig vriend in brand na ruzie om ada….
- Dc’s krijgen slechts SRD 1 miljoen per jaar voor werkzaamhe…..
- Politie onderschept 8 illegaal vervoerde vogels in auto bij….
- VAN SANTOKHI NAAR SIMONS..
- Politie onderschept illegale vogelhandel bij controlepost B…..
- Onschendbaarheid..
- U kunt nu een elektrische auto huren voor minder dan 100 do….
- Donetsk sleutel in Poetins strategie.
- Sociaal leven in Bolivia wordt voor het eerst in twee decen….