Sinds de eerste jubelkreet over offshore olie en de aankondiging van de langverwachte Final Investment Decision (FID), klinkt steeds dezelfde vraag: dragen internationale oliebedrijven eigenlijk wel bij aan de Surinaamse schatkist? Deze bedrijven zouden enorme winsten genereren, en nauwelijks iets afdragen aan de staat Suriname.
Volgens fiscaal econoom Nazna Ishaak is dit een misvatting. Zij benadrukt dat buitenlandse ondernemingen, zodra ze actief worden in de exploratie of exploitatie van natuurlijke hulpbronnen binnen Surinames continentale plateau, belastingplichtig zijn. ‘’Dus vanaf dag één’’, aldus Ishaak.
Belastingplicht vanaf het begin
Artikel 28 van de Wet Inkomstenbelasting bepaalt dat offshore activiteiten binnen de Exclusieve Economische Zone (EEZ), worden beschouwd als een vaste inrichting in Suriname. Dat betekent dat alle winst uit deze activiteiten wordt belast als binnenlands inkomen tegen het standaardtarief van 36 procent. Bedrijven moeten zich registreren, als naamloze vennootschap (nv) of als branch van het buitenlandse hoofdkantoor, en jaarlijks aangifte doen.
Hoewel bedrijven in de exploratiefase vaak nog geen winst maken vanwege hoge investeringskosten, verandert dat zodra de olieproductie begint. Daarbij kunnen verliezen uit voorgaande jaren worden verrekend. Het verschil tussen een naamloze vennootschap en een branch is vooral fiscaal van aard: een branch kan winsten doorsturen naar het buitenland zonder dividendbelasting te betalen.
BTW en andere heffingen
Sinds de invoering van de Wet Belasting over de Toegevoegde Waarde (BTW) in 2023, vallen leveringen en diensten aan contractors en subcontractors in de petroleumsector onder een 0-procent tarief. Dit betekent niet dat er geen belasting wordt betaald: bedrijven moeten een correcte BTW-administratie voeren en hebben recht op aftrek van voorbelasting. Ook olie-export kan via aanvullende schakels alsnog het reguliere tarief van 10 procent BTW met zich meebrengen.
Daarnaast zijn werknemers die op boorplatforms werken, volledig belastingplichtig. Suriname heft loonbelasting over het aan offshore personeel uitbetaalde loon, ongeacht waar de werknemer woont.
Mythe ontkracht
Het hardnekkige verhaal dat olie- en gasbedrijven belastingvrij opereren in Suriname, klopt dus niet. Hoewel sommige prestaties een BTW-tarief van 0-procent genieten, betalen bedrijven inkomstenbelasting, loonbelasting, sociale premies en voeren ze een uitgebreide BTW-administratie. De bijdragen beginnen al bij de eerste schop in de grond, lang voordat het eerste vat olie gewonnen wordt.
Volgens Ishaak is Suriname dus geen belastingvrije speeltuin, maar een strikt gereguleerde fiscale omgeving waarin internationale reuzen wel degelijk hun deel bijdragen aan de Surinaamse schatkist.
Bron: VES-Inzicht, juli 2025
The post Internationale oliebedrijven betalen wel degelijk belasting in Suriname ..
- Jeugddammers vallen in de prijzen tijdens Caribische kampio…..
- Vijftienjarige steekt veertienjarige in brand om adapter..
- Vijf advocaten en één kandidaat-notaris zijn beëdigd bij he…..
- Bij toelaten vijf nieuwe advocaten: ‘Niemand staat boven de…..
- Illegale vogelhandel opgerold bij Burnside..
- Vijf advocaten en kandidaat-notaris beëdigd bij Hof van Jus….
- Twee drugshaarden opgerold in Meerzorg..
- Minister Currie: “Tekort aan leerkrachten blijft grote uitd…..
- Rechtspraak en belangenverstrengeling..
- Trinidad en Tobago wil energie-tijdperk leiden met nieuwe d….
- Zero tolerance-beleid als nalatenschap van Simons.
- Opmerkelijk – 102-jarige Japanner oudste persoon die top be….
- Eve onthult romance met Suge Knight.
- Santokhi treedt toe tot DNA na korte vakantie..
- Versterking Engels taalonderwijs besproken bij ontmoeting V…..
- Kunst uit staatscollectie smeekt om behoud: ‘Besef heel ver…..
- Oud-president Santokhi tijdelijk in het buitenland met gezi…..
- Vrouw uit Peru smokkelt cocaïne in seksspeeltje op Bali, kr….
- Inheemse groepen eisen actie van Zuid-Amerikaanse leiders t….
- Bolivia op weg naar tweede ronde na rechtse wending in pres….
- Hooggerechtshof Brazilië: ‘Amerikaanse wetgeving niet van t….