India en Pakistan zullen de komende tien jaar goed zijn voor meer dan de helft van de wereldwijde groei in melkproductie. Terwijl Zuid-Azië snel opschaalt, wordt verwacht dat de melkproductie in de Europese Unie licht daalt. Daarmee verschuift het zwaartepunt van de zuivelsector langzaamaan weg van Europa.
Dat blijkt uit de OECD-FAO Agricultural Outlook 2025-2034. De vooruitzichten tonen aan dat de wereldwijde zuivelproductie tussen 2022-2024 en 2034 met 14 procent toeneemt. Die groei komt vrijwel volledig uit middeninkomenslanden, stelt het rapport. India, nu al de grootste melkproducent ter wereld, en Pakistan nemen samen meer dan 50 procent van de productiegroei voor hun rekening.
Deze toename wordt gedreven door bevolkingsgroei, stijgende inkomens en urbanisatie. Dit versterkt de vraag naar dierlijke eiwitten. In Europa daarentegen blijft de productie onder druk staan. De Europese Unie, nog altijd de op een na grootste producent, ziet de groei licht dalen.
De verklaring ligt in strengere milieuregels, structurele krimp van veestapels in sommige lidstaten en een stagnatie van de binnenlandse vraag. In combinatie met hoge productiekosten zorgt dat voor een afremming van de groei. Ook de melkproductie in landen als Ierland en Nieuw-Zeeland wordt aanzienlijk beïnvloed door milieu- en klimaatbeleid.
De opkomst van plantaardige zuivelalternatieven, zoals soja-, amandel- of haverdrank, blijft wereldwijd sterk groeien, vooral in Noord-Amerika, Europa en Oost-Azië. Hoewel het marktaandeel nog klein is, kan dit de vraag naar traditionele zuivel onder druk zetten, afhankelijk van consumentengedrag en regelgeving.
Daarnaast blijft de sector kwetsbaar voor dierziekten.
- Sauditha Breeveld – Bell (76) Rotterdam 25-7-2025..
- Kansen door milieu en olie/gas in één ministerie te combine…..
- VS en EU bereiken handelsakkoord: 15% importheffing voorkom….
- Minister Misiekaba belooft actie na zorgwekkende signalen P….
- Column: Gij zult niet… of toch wel?.
- Van Dijk-Silos: ‘Al de zaken die ik heb zijn van algemene b…..
- Minister Pokie zoekt oplossing voor problemen rond moni kar…..
- Vandaag beëdiging nieuwe parlementariërs en nieuwe minist…..
- Column: Borrelpraat no. 882.
- Artino Oldenstam keert terug met zwoele single ‘Gitara’..
- Boedjoe veroordeeld voor vernieling van politieke billboard…..
- Zo woon ik: ‘Ik was op slag verliefd!’..
- Rusland schroeft viering Marine Dag terug na golf Oekraïens….
- Krin birti-actie Land van Dijk..
- Amerika en Mexico winnaars Norceca Beach Tour Suriname..
- Transvaal triomfeert met 3-0, Robinhood verovert beker met ….
- Slachtoffer steekincident in het MMC overleden; verdachte a….
- Jongeren Matawai voelen zich in de steek gelaten na ontruim…..
- Van Dijk-Silos: Ik ga niet mee in welles-of-nietes.
- Medische missie AMISTAD 2025 succesvol afgerond..
- Korpsleiding: ‘Uitspraken Van Dijk-Silos zijn ongefundeerd,…..