De eerste dag van juli 2025 is officieel de warmste 1 juli ooit gemeten in Nederland. In De Bilt steeg het kwik dinsdagmiddag tot 33,2 graden Celsius, zo meldt de Nederlandse meteorologische KNMI. Daarmee is het oude record van 33,1 graden uit 2015 uit de boeken verdwenen.
Maar De Bilt was niet de enige plek waar het extreem warm was. In Gilze-Rijen werd zelfs 35,7 graden gemeten, waarmee ook het landelijke datumrecord voor 1 juli werd verbroken. Het vorige record stond op 35,6 graden en werd eveneens in 2015 gemeten, in het Zeeuwse Westdorpe.
Het is inmiddels het zevende datumwarmterecord dat in Nederland dit jaar wordt gebroken. Normaal gesproken telt een jaar gemiddeld negen van zulke dagrecords. De kans bestaat dat er woensdag opnieuw sprake is van een datumwarmte.
Hittegolf houdt Europa in haar greepNederland is niet het enige land dat te maken heeft met extreme hitte. In Zuid-Europa zijn de temperaturen al dagenlang uitzonderlijk hoog. Spanje maakte de heetste junimaand ooit door, met een gemiddelde temperatuur van 23,6 graden – 0,8 graden boven het vorige record uit 2017, zo meldt de Spaanse meteorologische dienst AEMET. In het dorp El Granado werd op zaterdag zelfs 46 graden gemeten, het hoogste junicijfer ooit in Spanje.
Frankrijk zucht eveneens onder een verzengende hittegolf. In Parijs werd dinsdag de 40-gradengrens aangetikt. Uit veiligheidsoverwegingen is de top van de Eiffeltoren tijdelijk gesloten voor toeristen. In zestien Franse departementen geldt code rood, waaronder de regio Île-de-France. Scholen blijven gesloten en autoriteiten waarschuwen voor een verhoogd risico op natuurbranden.
Ook in België, Italië, Portugal en Kroatië worden temperaturen van 38 graden of hoger gemeld. In Portugal geldt voor twee derde van het land code rood, met temperaturen tot 42 graden in het zuiden. In Kroatië wordt het vooral rond Split en Zagreb bijzonder heet.
Brandgevaar en evacuatiesIn Frankrijk en Turkije zijn inmiddels meerdere natuurbranden uitgebroken, mede veroorzaakt door de hitte en harde wind. In Zuid-Frankrijk moesten kampeerterreinen worden ontruimd. In Turkije zijn al meer dan 50.000 mensen geëvacueerd in verband met uitslaande branden bij Izmir en in de provincies Manisa en Hatay.
De Spaanse weerdienst AEMET verwacht dat de hittegolf minstens tot woensdag zal aanhouden. Dagtemperaturen tussen 35 en 40 graden blijven voorlopig de norm.
KlimaatsignaalVolgens wetenschappers zijn dit soort extreme temperaturen een duidelijk gevolg van klimaatverandering. De Franse meteorologische dienst meldde dat het water van de Middellandse Zee nog nooit zo warm was in juni: gemiddeld 26,01 graden. “Dit is ongekend,” aldus de Franse minister van Ecologische Transitie, Agnès Pannier-Runacher.
Waar vroeger temperaturen van boven de 35 graden zeldzaam waren, worden ze nu elk jaar gemeten — en steeds vaker meerdere keren per jaar. De zomer van 2025 lijkt nu al de boeken in te gaan als een van de heetste ooit gemeten in Europa.
- Politie Zanderij houdt verdachte aan voor diefstal geldbedr…..
- Regeerakkoord zo goed als rond..
- Geerlings-Simons: ‘We gaan geen SRD 800 uitdelen zoals Chan…..
- Meer dan 4000 e-paspoorten verstrekt in zes weken tijd..
- Olieaanval in Iran zet wereld op scherp; VES: Voorkom panie…..
- Yellow Birds-coach Gallant: ‘We hebben een titel te verdedi…..
- SAO zet aanloop naar viering 45-jarig bestaan..
- Twee verdachten beroving te Santigron in de kraag gevat..
- Column: Borrelpraat no. 877..
- Covid-19-pandemie: historie en analyse (7)..
- Ramdin leidt woensdag zijn eerste Algemene Vergadering van …..
- Geen juridische mist: VP-functie en lidmaatschap DNA sluite…..
- Twee verdachten aangehouden ter zake beroving te Santigron..
- The Season Band naar Nederland: zomer, muziek en kaseko-vib…..
- Bouw nieuw hoofdbureau van Politie verloopt volgens plannin…..
- ABOP: Etnel was een sterke stem in DNA..
- Nationale Bloedbank krijgt forse donatie van Rotary Quota..
- Soni Claver Sanmoekmin..
- Standaardisatie, onderzoek en etikettering nodig voor expor…..
- Mobiliteit Defensie en Juspol wordt verder versterkt..
- ANDERMAAL..