De eerste dag van juli 2025 is officieel de warmste 1 juli ooit gemeten in Nederland. In De Bilt steeg het kwik dinsdagmiddag tot 33,2 graden Celsius, zo meldt de Nederlandse meteorologische KNMI. Daarmee is het oude record van 33,1 graden uit 2015 uit de boeken verdwenen.
Maar De Bilt was niet de enige plek waar het extreem warm was. In Gilze-Rijen werd zelfs 35,7 graden gemeten, waarmee ook het landelijke datumrecord voor 1 juli werd verbroken. Het vorige record stond op 35,6 graden en werd eveneens in 2015 gemeten, in het Zeeuwse Westdorpe.
Het is inmiddels het zevende datumwarmterecord dat in Nederland dit jaar wordt gebroken. Normaal gesproken telt een jaar gemiddeld negen van zulke dagrecords. De kans bestaat dat er woensdag opnieuw sprake is van een datumwarmte.
Hittegolf houdt Europa in haar greepNederland is niet het enige land dat te maken heeft met extreme hitte. In Zuid-Europa zijn de temperaturen al dagenlang uitzonderlijk hoog. Spanje maakte de heetste junimaand ooit door, met een gemiddelde temperatuur van 23,6 graden – 0,8 graden boven het vorige record uit 2017, zo meldt de Spaanse meteorologische dienst AEMET. In het dorp El Granado werd op zaterdag zelfs 46 graden gemeten, het hoogste junicijfer ooit in Spanje.
Frankrijk zucht eveneens onder een verzengende hittegolf. In Parijs werd dinsdag de 40-gradengrens aangetikt. Uit veiligheidsoverwegingen is de top van de Eiffeltoren tijdelijk gesloten voor toeristen. In zestien Franse departementen geldt code rood, waaronder de regio Île-de-France. Scholen blijven gesloten en autoriteiten waarschuwen voor een verhoogd risico op natuurbranden.
Ook in België, Italië, Portugal en Kroatië worden temperaturen van 38 graden of hoger gemeld. In Portugal geldt voor twee derde van het land code rood, met temperaturen tot 42 graden in het zuiden. In Kroatië wordt het vooral rond Split en Zagreb bijzonder heet.
Brandgevaar en evacuatiesIn Frankrijk en Turkije zijn inmiddels meerdere natuurbranden uitgebroken, mede veroorzaakt door de hitte en harde wind. In Zuid-Frankrijk moesten kampeerterreinen worden ontruimd. In Turkije zijn al meer dan 50.000 mensen geëvacueerd in verband met uitslaande branden bij Izmir en in de provincies Manisa en Hatay.
De Spaanse weerdienst AEMET verwacht dat de hittegolf minstens tot woensdag zal aanhouden. Dagtemperaturen tussen 35 en 40 graden blijven voorlopig de norm.
KlimaatsignaalVolgens wetenschappers zijn dit soort extreme temperaturen een duidelijk gevolg van klimaatverandering. De Franse meteorologische dienst meldde dat het water van de Middellandse Zee nog nooit zo warm was in juni: gemiddeld 26,01 graden. “Dit is ongekend,” aldus de Franse minister van Ecologische Transitie, Agnès Pannier-Runacher.
Waar vroeger temperaturen van boven de 35 graden zeldzaam waren, worden ze nu elk jaar gemeten — en steeds vaker meerdere keren per jaar. De zomer van 2025 lijkt nu al de boeken in te gaan als een van de heetste ooit gemeten in Europa.
- SEOGS, blubber en politiek..
- Braziliaan overlijdt na ongeval met ATV..
- Sewcharan hoopt op verkiezing president en vicepresident zo…..
- RVM besloot dat Javaans Nieuwjaar geen nationale vrije dag …..
- Putin veroordeelt Amerikaanse aanval op Iran..
- Verpaupering ‘Sosis’..
- Geestelijk verwarde bewoner steekt eigen woning in brand..
- Suriname slaagt er niet in om te stunten en is uitgeschakel…..
- Dief slaat toe op recreatieoord, ontvreemdt sieraden..
- Voormalig Democratisch adviseur: “Afzetting Trump na aanval…..
- Inbraak bij STVS zorgt voor ravage, maar geen buit meegenom…..
- Braziliaanse man overlijdt bij ATV-ongeval in Nassaugebied..
- Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek..
- Man overlijdt bij ongeval met ATV in het Nassaugebied..
- Twee verdachten aangehouden voor een beroving te Santigron..
- Weg naar Atjoni verandert in steeds grotere goudmijn..
- OKB: “Bestanden CBB moeten dringend opgeschoond worden vóór…..
- Suriname heeft na 15 jaar de kans om onbevlekte leiders in …..
- Iran: Amerikaanse aanval maakt bredere vergeldingsacties le…..
- Fête de la Musique: Jong talent streelt de harten van het p…..
- Minister Nurmohamed: “Werkzaamheden aan Weg naar Zee en Bra…..