Meer dan een maand na het verlopen van de zittingstermijn van de voorzitter en enkele leden van het Constitutioneel Hof (CHof), slaat advocaat Nailah van Dijk alarm: volgens haar is het toetsingsorgaan “defacto uitgehold”. Op 7 mei 2025 liep de termijn van meerdere leden af, zonder dat er opvolging werd geregeld.
Zowel De Nationale Assemblee (DNA) als de regering hebben nagelaten tijdig nieuwe kandidaten voor te dragen, waardoor het Hof nu niet kan functioneren. Van Dijk spreekt van een ernstige democratische tekortkoming: “Het is een defacto uitgehold Constitutioneel toetsingsorgaan dat op papier bestaat, maar niet kan functioneren.”
De advocaat diende in december 2024 een verzoekschrift in ter toetsing van de decreten ‘Uitgifte Domeingrond’, ‘Beginselen Grondbeleid’ en ‘Mijnbouw’. Inmiddels liggen er vier verzoekschriften bij het Hof, maar behandeling is onmogelijk.
Volgens informatie van ABC willen meer advocaten nieuwe verzoekschriften indienen, maar worden daarin belemmerd door het ontbreken van een secretaris. Zonder functioneel secretariaat en benoemde leden ligt het hele toetsingsproces stil.
De verantwoordelijkheid voor het voordragen van kandidaten ligt bij DNA. Zij hadden samen met de regering nieuwe benoemingen moeten voorbereiden voor de functies van voorzitter, vicevoorzitter, leden en plaatsvervangende leden van het CHof.
Van Dijk sluit niet uit dat er internationale stappen ondernomen worden tegen de staat Suriname, mocht de situatie niet spoedig worden opgelost. Ze wacht de installatie van het nieuw parlement en de nieuwe regering af, in de hoop dat het Constitutioneel Hof weer wordt bemenst. “Als er geen actie komt, zullen wij, mogelijk samen met andere indieners, verdere stappen ondernemen,” waarschuwt zij.
- Public Announcement Block 6+8 TotalEnergies..
- Luchtvaartschande..
- Nederlands kamerlid: “Onder Santokhi geen structurele vooru…..
- Bedrijfsongeval in zinkplatenfabriek: linkerhand arbeider v…..
- ‘Beschadigde USD nog steeds geldig in Suriname’..
- McDonald’s Ouderkamer Project viert 20 jaar..
- SBV: Licht beschadigde Amerikaanse dollarbiljetten blijven …..
- President Santokhi: “Laten we de kracht van onze diversitei…..
- Efficiëntie wint het van financieel belang bij online CBB-d…..
- VHP 152 Jaar Hindostaanse immigratie..
- Kioe A Sen: “Verjonging versterkt dienstbaarheid aan de sam…..
- VHP roept op tot herbezinning en verbinding op 5 juni..
- Koniki en Jhaghroe geselecteerd voor CARICOM Young Professi…..
- Technisch probleem legt openbare zitting Coronie stil..
- Eerste stappen gezet naar ‘brain gain’..
- Trump voert opnieuw inreisverbod in voor 12 landen..
- Politiebericht over overleden bromfietser na botsing met da…..
- Hunsel en Oldenstam geven sikkelcelpatiënten een stem met n…..
- Uitdagingen en Toekomst van Gepensioneerden in Suriname..
- SHI herdenkt 152 jaar Hindostaanse immigratie in Suriname..
- Veel belangstelling voor open training Natio..