Meer dan een maand na het verlopen van de zittingstermijn van de voorzitter en enkele leden van het Constitutioneel Hof (CHof), slaat advocaat Nailah van Dijk alarm: volgens haar is het toetsingsorgaan “defacto uitgehold”. Op 7 mei 2025 liep de termijn van meerdere leden af, zonder dat er opvolging werd geregeld.
Zowel De Nationale Assemblee (DNA) als de regering hebben nagelaten tijdig nieuwe kandidaten voor te dragen, waardoor het Hof nu niet kan functioneren. Van Dijk spreekt van een ernstige democratische tekortkoming: “Het is een defacto uitgehold Constitutioneel toetsingsorgaan dat op papier bestaat, maar niet kan functioneren.”
De advocaat diende in december 2024 een verzoekschrift in ter toetsing van de decreten ‘Uitgifte Domeingrond’, ‘Beginselen Grondbeleid’ en ‘Mijnbouw’. Inmiddels liggen er vier verzoekschriften bij het Hof, maar behandeling is onmogelijk.
Volgens informatie van ABC willen meer advocaten nieuwe verzoekschriften indienen, maar worden daarin belemmerd door het ontbreken van een secretaris. Zonder functioneel secretariaat en benoemde leden ligt het hele toetsingsproces stil.
De verantwoordelijkheid voor het voordragen van kandidaten ligt bij DNA. Zij hadden samen met de regering nieuwe benoemingen moeten voorbereiden voor de functies van voorzitter, vicevoorzitter, leden en plaatsvervangende leden van het CHof.
Van Dijk sluit niet uit dat er internationale stappen ondernomen worden tegen de staat Suriname, mocht de situatie niet spoedig worden opgelost. Ze wacht de installatie van het nieuw parlement en de nieuwe regering af, in de hoop dat het Constitutioneel Hof weer wordt bemenst. “Als er geen actie komt, zullen wij, mogelijk samen met andere indieners, verdere stappen ondernemen,” waarschuwt zij.
- Meervoudige doelen bij spelletjes voor kinderen met beperki…..
- Minister Dasai: “We moeten beseffen dat het milieu een verl…..
- C-47 ernstig tegen samenvoeging Arbeid en Volksgezondheid..
- Ramdin aan het roer van OAS: ‘Samen bouwen aan een toekomst…..
- NPS roept op tot harmonie: Onze culturele rijkdom is onze k…..
- NPS: Ons arsenaal aan culturen koesteren..
- Zoon vicepresident blijft aangehouden voor poging tot doods…..
- Criminelen slaan toe in woning en vluchten via bosschage..
- Opheffen ministerie van Arbeid is een valse start..
- Nabestaanden terneergeslagen door bootongeluk Marowijne..
- Rotaryclub of Paramaribo Quota viert jaardag met donatie va…..
- Worstverkoper overleeft gewapende beroving voor supermarkt..
- Roel Frederik Lim A Po..
- Ramon Ramsoek..
- US$ 10,5 miljard offshore-project luidt tijdperk van diepze…..
- Stienstra: ‘CASAS functioneert al jaren niet als onafhankel…..
- Twee gewelddadige overvallen kort na elkaar op klaarlichte …..
- Jean-Paul Boëtius gelooft in succes Natio..
- Rijbewijs 70-jarige ingetrokken na opvallend gedrag tijdens…..
- OM eist tot 35 jaar cel in brute moordzaak op ondernemer A…..
- CUS: Een moment van eenheid en culturele waardering..