Yiyi Chen en Edwin Zwakma in Casa Blanca. Foto: Stichting KIBII.
Stichting KIBII continueert haar activiteiten in Tembe Art Studio (TAS) in Moengo. De bekende en succesvolle educatieve activiteiten gaan binnenkort van start, zoals de workshops tekenen, dans, theater, film en muziek. Na een tijd van stilte worden nu weer kunstenaars verwelkomd. De huidige kunstenaars in residentie zijn Edwin Zwakman en Yiyi Chen. Zij leerden de kunstenaar Seraven Pinas kennen, die hen meenam naar zijn dorp en zijn kennis over de cultuur en gebruiken van de Marrons met hen deelde. Bijvoorbeeld dat in de orale traditie van de Ndyuka de verteller zijn verhaal begint met: “De let’en!” (“laat het verteld worden” of “Ik begin”). De luisteraar antwoord: “Da it’en!” (“Zo zij het” of “Het is verteld”)
Yiyi Chen is een Chinese beeldend kunstenaar gevestigd in Nederland. In haar werk onderzoekt ze de emotionele landschappen van migratie, herinnering en verbondenheid, gevormd door haar ervaringen van leven tussen China en Europa tijdens een periode van grote culturele veranderingen. Ze werkt voornamelijk met schilderkunst en film, waarin ze intieme fragmenten van het dagelijks leven vastlegt: geborduurde bloemen uit haar grootouders huis, bonte kraaien van de berg Yuelu, of gepixelde WeChat-screenshots van videogesprekken.
Edwin Zwakman is beeldend kunstenaar en woont in Amsterdam. Zijn werk bestaat uit geënsceneerde fotografie met miniatuurmodellen, vergrote werkelijkheid-installaties en architectonische objecten in de openbare ruimte. Daarmee daagt hij onze waarneming van de wereld uit en onderzoekt hij de mentaliteit die schuilgaat achter de rationele rasters van door mensen gemaakte omgevingen.
Chen en Zwakman werkten drie maanden bij Tembe Art Studio in Moengo. Ze bezochten de omliggende dorpen Akale en Abadoe Kondre, maakten de podosiri-oogst en -bereiding mee, en werden op sleeptouw genomen door de plaatselijke jeugd. Overal kwamen ze verhalen tegen. Marron, Javaan, Chinees of Nederlander—iedereen draagt een verhaal met zich mee, altijd diep verweven met de geschiedenis van Moengo.
Een belangrijk hoofdstuk van Moengo wordt verteld door het gebouw: Casa Blanca, de verlaten Suralco-villa aan de rand van Moengo. Na honderd jaar geschiedenis lijkt Casa Blanca haar laatste fase te zijn ingegaan. Het duo filmde bijna dagelijks in de ruimtes waar de jungle van de Marowijne het heft weer in handen neemt. De intense tropische regens transformeren het huis tot een langzaam vervagende droom.
Centraal in de grote tuinzaal staat de biljarttafel: letterlijk verankerd in de vloer, plomp en elegant tegelijk— mooi van lelijkheid. Een stille getuige van een eeuw lang samenkomen tijdens chique ontvangsten en bijeenkomsten van de maandloners. Deze biljarttafel is nu vereeuwigd in beton en staat in het beeldenpark—doorsneden door een podosiri-palm die, als in een droom, uit het blad omhoog groeit.
Eind juni vindt de presentatie plaats van het gezamenlijk kunstwerk, een uitnodiging volgt later deze maand. Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door het Mondriaan Fonds.
- Brunswijk: “Geen angst voor oppositie – ABOP verdient waard…..
- Korpschef benadrukt maatschappelijke rol bij 130-jarig best…..
- Meer dan 10 kinderen blijven regulier onderwijs volgen door…..
- Ontslagverzoek Hakrinbank afgewezen: Klokkenluider had rech…..
- ABOP: “De strijd van onze voorouders is het fundament van w…..
- Ashwin Adhin en Ronnie Brunswijk respectievelijk voorzitter…..
- Keti Koti – Wij herdenken. Wij vieren. Wij blijven waakzaam…..
- Combe Markt schenkt naaimachines: nieuwe hoop voor vrouwen …..
- In Memoriam Patricia Etnel..
- Geen lange rijen meer: KPS lanceert digitaal portaal voor v…..
- Suriname introduceert digitale PSA-kaart voor personen van …..
- Onderzoek naar Drents slavernijverleden afgerond..
- AdeKUS-Infra studenten winnen 3e prijs bij regionale ontwer…..
- Suriname lanceert eerste digitale PSA-kaart: eenvoudiger, v…..
- Lichaam van man aangespoeld langs Surinamerivier ter hoogte…..
- Hittegolf in Nederland: nieuw temperatuurrecord op 1 juli..
- President Santokhi op Keti Koti: “Laat de geest van onze vo…..
- Adhin: ‘ Het volk verwacht geen loze beloftes, maar helderh…..
- AAN MACHT VAST BLIJVEN KLAMPEN..
- President spreekt volk toe op 162e herdenking van afschaffi…..
- Kantonrechter spreekt ondernemer Van den Bergh vrij van rec…..