Yiyi Chen en Edwin Zwakma in Casa Blanca. Foto: Stichting KIBII.
Stichting KIBII continueert haar activiteiten in Tembe Art Studio (TAS) in Moengo. De bekende en succesvolle educatieve activiteiten gaan binnenkort van start, zoals de workshops tekenen, dans, theater, film en muziek. Na een tijd van stilte worden nu weer kunstenaars verwelkomd. De huidige kunstenaars in residentie zijn Edwin Zwakman en Yiyi Chen. Zij leerden de kunstenaar Seraven Pinas kennen, die hen meenam naar zijn dorp en zijn kennis over de cultuur en gebruiken van de Marrons met hen deelde. Bijvoorbeeld dat in de orale traditie van de Ndyuka de verteller zijn verhaal begint met: “De let’en!” (“laat het verteld worden” of “Ik begin”). De luisteraar antwoord: “Da it’en!” (“Zo zij het” of “Het is verteld”)
Yiyi Chen is een Chinese beeldend kunstenaar gevestigd in Nederland. In haar werk onderzoekt ze de emotionele landschappen van migratie, herinnering en verbondenheid, gevormd door haar ervaringen van leven tussen China en Europa tijdens een periode van grote culturele veranderingen. Ze werkt voornamelijk met schilderkunst en film, waarin ze intieme fragmenten van het dagelijks leven vastlegt: geborduurde bloemen uit haar grootouders huis, bonte kraaien van de berg Yuelu, of gepixelde WeChat-screenshots van videogesprekken.
Edwin Zwakman is beeldend kunstenaar en woont in Amsterdam. Zijn werk bestaat uit geënsceneerde fotografie met miniatuurmodellen, vergrote werkelijkheid-installaties en architectonische objecten in de openbare ruimte. Daarmee daagt hij onze waarneming van de wereld uit en onderzoekt hij de mentaliteit die schuilgaat achter de rationele rasters van door mensen gemaakte omgevingen.
Chen en Zwakman werkten drie maanden bij Tembe Art Studio in Moengo. Ze bezochten de omliggende dorpen Akale en Abadoe Kondre, maakten de podosiri-oogst en -bereiding mee, en werden op sleeptouw genomen door de plaatselijke jeugd. Overal kwamen ze verhalen tegen. Marron, Javaan, Chinees of Nederlander—iedereen draagt een verhaal met zich mee, altijd diep verweven met de geschiedenis van Moengo.
Een belangrijk hoofdstuk van Moengo wordt verteld door het gebouw: Casa Blanca, de verlaten Suralco-villa aan de rand van Moengo. Na honderd jaar geschiedenis lijkt Casa Blanca haar laatste fase te zijn ingegaan. Het duo filmde bijna dagelijks in de ruimtes waar de jungle van de Marowijne het heft weer in handen neemt. De intense tropische regens transformeren het huis tot een langzaam vervagende droom.
Centraal in de grote tuinzaal staat de biljarttafel: letterlijk verankerd in de vloer, plomp en elegant tegelijk— mooi van lelijkheid. Een stille getuige van een eeuw lang samenkomen tijdens chique ontvangsten en bijeenkomsten van de maandloners. Deze biljarttafel is nu vereeuwigd in beton en staat in het beeldenpark—doorsneden door een podosiri-palm die, als in een droom, uit het blad omhoog groeit.
Eind juni vindt de presentatie plaats van het gezamenlijk kunstwerk, een uitnodiging volgt later deze maand. Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door het Mondriaan Fonds.
- 597Netwerken stelt toets: Vijf vragen vóór je minister word…..
- “Wij zijn Surinamers”: Boeroe-nazaten blikken terug en voor…..
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacc…..
- ROYALTY’S VOOR NIEMAND..
- Santokhi krijgt stank voor dank voor de geheime afspraken m…..
- Zoektocht naar Surinaams-Javaanse familiegeschiedenis tot l…..
- Grote reisfraudezaak Comfort Travel: tientallen slachtoffer…..
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaan…..
- Diverse activiteiten rond 180 jaar vestiging Nederlandse bo…..
- Julien Ignacio geeft migranten een stem in ‘Goudjakhals…..
- Slapende man in Wanica ruw wakker geslagen en beroofd..
- Save SU Collectief pleit voor behoud ministerie van Ruimtel…..
- Reactie op: ‘Niet de regering, maar DNA…’..
- Toekomstmogelijkheden centraal op onderwijs- en beroepenbeu…..
- A20: Democratisch mandaat is opdracht tot verandering..
- Personeel TCT zegt vertrouwen in directie op..
- AWJ: Geen sprake van vooruitbetaling van USD 96.000 voor hu…..
- OW-minister roept in China bedrijven op in Suriname te inve…..
- Ex-minister Ramdin vindt kritiek op Xaviera Jessurun ontere…..
- NDP waarschuwt voor valse berichten op sociale media..
- Ondernemer in Paramaribo beroofd van kilo’s goud door nepag…..