Op 1 juli 2025, tijdens de nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij, spreekt de Broederschap en Eenheid in de Politiek (BEP) krachtige woorden over de diepere betekenis van Keti Koti. De partij roept op tot meer historisch bewustzijn en waarschuwt voor een herhaling van oude ongelijkheden onder nieuwe vormen, zoals bij de toekomstige verdeling van olie- en gasopbrengsten.
De BEP wijst erop dat slavernij op 1 juli 1863 officieel werd afgeschaft in Suriname en de toenmalige Nederlandse Antillen, maar dat de tot slaaf gemaakten nog tien jaar verplicht op de plantages moesten blijven werken. De partij erkent de unieke geschiedenis van de Marrons, die zich al meer dan een eeuw eerder wisten vrij te vechten en hun vrijheid zelf afdwongen.
“Slaven werden als koopwaar behandeld, niet als mensen,” schrijft de BEP. “Maar verzetshelden zoals Kodjo, Mentor en Present, die ooit als misdadigers werden gemarteld en geëxecuteerd, worden nu terecht erkend als nationale helden van Suriname.”
Keti Koti als spiegel van heden en toekomstVolgens de partij is Keti Koti méér dan een historische herdenking: het moet ook een dag van zelfreflectie, educatie en strategische visie zijn. De BEP signaleert dat een groot deel van de samenleving onvoldoende stilstaat bij de sociale impact en geschiedenis van deze dag.
“Het herinnert ons eraan dat we nog niet volledig vrij zijn zolang er geen sprake is van echte emancipatie en economische zelfredzaamheid.” De partij roept daarom op tot een fundamentele heroriëntatie: van exploitatie naar inclusieve ontwikkeling, met investeringen in onderwijs, kenniseconomie en sociaal beleid. Alleen dan kan Suriname vooruit, stelt de partij, en wordt de betekenis van Keti Koti werkelijk verzilverd.
Waarschuwing voor nieuwe ongelijkheidDe BEP uit haar zorgen over de toekomst, vooral met het oog op de verwachte olie-inkomsten. “Zolang de welvaart ongelijk blijft verdeeld, is de vraag gerechtvaardigd of we niet opnieuw afstevenen op een moderne vorm van afhankelijkheid — een nieuwe slavernij,” aldus de verklaring.
De partij pleit voor een gedetailleerd meerjarenplan, waarin alle bevolkingsgroepen worden meegenomen. Er moet worden gewaakt voor etnische polarisatie, en beleidsmakers dienen zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid in het vormgeven van een rechtvaardige en inclusieve samenleving.
Oproep tot nationale eenheidAan de vooravond van 50 jaar staatkundige onafhankelijkheid, vraagt de BEP om beleid dat gericht is op natievorming, verbondenheid en eerlijk leiderschap. “Keti Koti dwingt ons om vooruit te kijken. Niet enkel met trots, maar ook met de plicht om lessen uit het verleden om te zetten in daden voor de toekomst.”
- Natuurkunde eindexamen VWO zorgt voor onrust en onzekerheid..
- Newmont schrapt banen bij Merian-mijn om kosten te drukken..
- Twee brandkasten buitgemaakt bij overval op woning..
- Newmont kondigt ontslagronde aan; bond komt in beweging..
- Newmont: reductie van 10-15% personeel vanwege financiële u…..
- Jo-Ann Stephanie Graciëlle Winter..
- Jo-Ann Stephanie G Winter..
- Lopen is luxe..
- Santokhi onderscheidt 169 bloeddonoren in Suriname voor lev…..
- Openbare Werken benoemt 100 mensen na verkiezingen; opvalle…..
- Menselijke resten aangetroffen op goudnederzetting in Broko…..
- ICT Summit Suriname trapt af met zevende editie..
- Historische kans..
- ABOP-jongeren willen Mitchell Pai als minister in regering-…..
- Korps Politie Suriname feliciteert lichting 4 juli 2004..
- Procureur-generaal Paragsingh: “Versterking top OM vereist …..
- OM eist 7 jaar cel voor voorbereiden landing drugsvliegtuig…..
- TABTO Group houdt Nationaal Compliance Congres en opent nie…..
- Een laatste groet met muziek: ode aan Oesje Soekatma..
- Training uitgevoerd ter ondersteuning landbouwsector en ond…..
- Vertrekkende en aankomende president samen op onafhankelijk…..