De discussie rond het behoud van de UNESCO-werelderfgoedstatus van Paramaribo’s historische binnenstad laait weer op, nu signalen toenemen dat Suriname mogelijk van de prestigieuze lijst wordt verwijderd. Volgens insiders wijst UNESCO op achterstallig onderhoud, ongecontroleerde bouwprojecten en gebrek aan structurele bescherming van het erfgoed. Maar wat betekent het eigenlijk als Suriname deze status verliest?
De werelderfgoedstatus is niet louter een eretitel, zegt cultuurhistoricus drs. Wilgo. “Het is een internationaal kwaliteitslabel dat aantoont dat jouw erfgoed van uitzonderlijke, universele waarde is. Het opent deuren naar fondsen, toerisme, kennisuitwisseling en internationale bescherming.”
Suriname verwierf in 2002 de status voor de historische binnenstad van Paramaribo vanwege haar unieke koloniale architectuur in tropisch hout. Het verlies van deze erkenning zou niet alleen symbolisch een aderlating zijn, maar ook praktisch: internationale donoren zouden kunnen afhaken, toeristen kunnen wegblijven en het toezicht op behoud verzwakt.
“De lijst van UNESCO is geen eeuwige garantie. Je moet het verdienen, onderhouden en blijven ontwikkelen”, aldus Wilgo. “Het is geen schaaltje goud om op de kast te zetten, maar een verplichting tot zorg.”
Volgens kenners is het behoud van de werelderfgoedstatus cruciaal voor toekomstige generaties. Het stimuleert duurzaam toerisme, bevordert nationale trots en trekt expertise aan voor restauratieprojecten.
Valt Paramaribo van de lijst, dan verliest Suriname niet alleen erkenning, maar ook kansen.
Het behouden van de werelderfgoedstatus vraagt serieuze inspanningen en beleid. Maar de baten – cultureel, economisch en educatief – wegen ruimschoots op tegen de kosten. Een nationaal reddingsplan voor het erfgoed is dus geen luxe, maar noodzaak.
- El Salvador wijzigt grondwet: president Bukele mag zich onb….
- Passagier na aankomst op Zanderij meteen uitgeleverd op ver…..
- Hans Lim A Po: ‘Fouten zijn niet belangrijk, lessen wel…..
- AdeKUS voor vierde keer op rij scholenschaakkampioen..
- NOERTJE DE STRAFFER..
- Afdeling Rijbewijzen stapt per 4 augustus volledig over op ….
- Man (28) opgepakt voor bedreiging vriendin en dreiging met …..
- Het verdwenen historische verhaal van Nassylaan 43..
- Speciale unit moet luchtvaartsector uit financiële nood hel…..
- Topfunctionarissen Hira en Ganpat ontlast uit functie bij F…..
- Grote zoekactie na mijnramp in Chili.
- Man aangehouden voor bedreiging en brandstichting.
- VHP QUORUM VOORPROEFJE..
- Fractiefonds..
- ‘Bigi Boy’ sluit deur naar UFC niet definitief..
- JAGUAR NOG STEEDS NIET OPTIMAAL BESCHERMD..
- Simons: Buitenlandse Zaken speelt sleutelrol in toekomst Su….
- HOE VERDIENT HAKRINBANK USD 2.5 MILJOEN AAN RVI TERUG?..
- Andermaal SLM..
- Sapoen laat kritische houding niet varen..
- Ambassadeurschap of afvloeiing?..