“Het pad naar een malariavrij land is geen gemakkelijke route geweest,” zegt internist-infectioloog Stephen Vrede. “Het traject heeft meer dan dertig jaar geduurd. Je moet elk malariageval gedetailleerd documenteren én bewijzen dat het niet in Suriname is ontstaan, maar uit het buitenland is meegebracht,” zegt hij.
Zijn woorden klinken nu als bevestiging van een historische prestatie: Suriname is officieel erkend als malariavrij land door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) – als eerste in de Amazone-regio. De WHO publiceerde deze week op haar website de erkenning, na een grondige evaluatiemissie van tien dagen in april. Daarbij werd specifiek gekeken naar hoe Suriname malariagevallen beheert en of er nog sprake was van lokale transmissie.
Bewijzen, documenteren en adequaat behandelenSuriname moest aan strikte eisen voldoen: niet alleen moesten alle infecties volledig traceerbaar zijn tot buitenlandse herkomst, maar het land moest ook kunnen aantonen dat in alle risicogebieden adequate diagnose en behandeling beschikbaar zijn. De WHO wilde vooral zeker zijn dat herintroductie van malaria snel en effectief bestreden kan worden.
Eer voor Malaria Elimination TaskforceDe officiële erkenning geldt ook als een belangrijke overwinning voor de Malaria Elimination Taskforce, die in 2018 werd opgericht door het ministerie van Volksgezondheid. Dankzij de intensieve samenwerking tussen gezondheidswerkers, veldteams en dorpsgemeenschappen is het gelukt om de lokale overdracht van malaria volledig stop te zetten.
Volgens Vrede is er sinds ruim 3,5 jaar geen enkele lokale besmetting meer vastgesteld. Wel komen er jaarlijks nog 50 tot 100 importgevallen voor, vooral uit Guyana, Frans-Guyana en Brazilië.
Alertheid is en blijft noodzakelijkDe WHO-erkenning is een prestatie van formaat, maar betekent niet dat de strijd voorbij is, waarschuwt Vrede in gesprek met Radio ABC. “De ziekte komt nog voor in de regio. Als we niet alert blijven, kan malaria zich opnieuw verspreiden.”
Met deze certificering voegt Suriname zich bij een kleine groep landen in Zuid-Amerika die deze mijlpaal hebben bereikt. Alleen Paraguay (2018) en Argentinië (2019) gingen ons voor. Bovendien was Suriname eerder al door de WHO erkend als polio- en filariavrij.
“Het is een prestatie waar we trots op mogen zijn,” besluit Vrede. “Maar het vraagt om blijvende inzet en waakzaamheid.”
- Doorbraak voor vrouwen in de politiek: Simons wordt eerste …..
- Deken: Rechtspraak is geen wedstrijd tussen partijen..
- Focus op jongeren en mentale gezondheid na covid-19 op OIC …..
- Brunswijk deed water bij de wijn, zegt Panka over president…..
- Surinamer in Israël over huidige toestand: ‘Schade is door …..
- Rechter Marjory Sanches: ‘Alleen door transparantie en open…..
- Sanches en Mahadew geïnstalleerd bij Hof van Justitie..
- Vastgoedsector Suriname niet op zwarte lijst: FIU ontkracht…..
- SRD zakt naar dieptepunt door overheidsuitgaven en onzekerh…..
- Deken van Orde van Advocaten roept autoriteiten op invullin…..
- Suriname debuteert op OIC Youth Capital 2025 in Marrakech..
- Brunswijk is nogsteeds vicepresident, concludeert Essed..
- ‘Yu Na Taa’ nieuwe song Latin King Johan Misiedjan..
- Ryaen La Rose: “Afro-Surinamers moeten wakker worden over w…..
- Het is tijd voor echte democratische hervorming in Suriname..
- Start Learning for Life Community Project bij Surinaamse Br…..
- Expositie Nola Hatterman: ‘Zwart is ook mooi’..
- Historische verkiezing op komst: Suriname krijgt zondag eer…..
- Anti-corruptiewet Suriname: juridische blik op artikel 54e …..
- Kandidaatstelling president en vp gesloten; inauguratie op …..
- Regering versterkt zorg, onderwijs en veiligheid met nieuwe…..