GCP-keurmerk zichtbaar teken van openheid, verantwoording en samenwerking
PARAMARIBO — “Integere politiek krijgt een gezicht via zestien kandidaten van De Nieuwe Leeuw en één onafhankelijke kandidaat van Optsu.” Dat schrijft de organisatie Su 2 the Next Level vrijdag in een persbericht over de toekenning van het gecertificeerde corruptievrije politiek-keurmerk (GCP-keurmerk) aan de zeventien personen, die meedoen aan de verkiezingen van 25 mei. “Dit keurmerk is bedoeld voor politieke kandidaten die zich bewust en juridisch dwingend verbinden aan transparantie, toetsbaarheid en morele verantwoordelijkheid in het openbare bestuur”, legt de organisatie uit.ADVERTISEMENT
Johanna Tammenga, directeur van het GCP Instituut, noemt het positief dat, ondanks het vernieuwende karakter van het GCP-keurmerk, mensen uit diverse politieke partijen zich hebben aangemeld via de website voor het certificeringsproces. Ze geeft eerlijk toe dat door de boeteclausule er werd getwijfeld of er wel aanmeldingen zouden zijn. Uiteindelijk hebben ruim 25 DNA-kandidaten van onder meer de VHP, NPS, Abop, Pertjajah Luhur, De Nieuwe Leeuw, NDP, Optsu en A20 zich gemeld. Op de website staat aangegeven dat van drie kandidaten van A20, drie van NPS, één elk van Abop, De Nieuwe Leeuw, NDP en Pertjajah Luhur het proces nog loopt.ADVERTISEMENT
Tammenga heeft er vertrouwen in dat het GCP verder zal groeien, mede dankzij de zeventien personen die het keurmerk nu dragen. “Wij danken alle DNA-kandidaten die de GCP-certificatie zijn gestart en spreken waardering uit voor de moed die nodig is om een daad te stellen door de stap naar certificatie te ondernemen.”
De organisatie meldt dat de certificatie niet volledig is voltooid door sommige kandidaten, maar volgens Tammenga biedt het GCP-certificeringsproces ruimte om ook na de verkiezingen ermee verder te gaan. “Wij werken graag mee hieraan en staan ook open voor ideeën die bijdragen aan het constructief verder bouwen en denken hierover.”
Geen belofte maar bewijs
De organisatie Su 2 the Next Level noemt samen bouwen aan een beter, rechtvaardiger Suriname een vast onderdeel van het GCP. “Iedereeen, ook zij die nu nog twijfels hebben of nog kritische vragen hebben, roepen wij op om in gesprek te gaan met DNA-kandidaten, elkaar en met ons. Alleen samen kunnen we door dialoog het draagvlak voor transparante politiek verder versterken.”
Eerder maakte Su 2 the Next Level duidelijk dat het keurmerk is bedoeld ter versterking van integriteit en transparantie in de Surinaamse politiek. “Het GCP-keurmerk is geen belofte, maar een bewijs. Het is een zichtbaar teken dat een kandidaat kiest voor openheid, verantwoording en samenwerking met burgers; vóór, tijdens en ook ná de verkiezingen. Het GCP-keurmerk is een vrijwillig, maar diepgaand traject voor politieke kandidaten die zich willen onderscheiden op het gebied van transparantie, toetsbaarheid en morele verantwoordelijkheid door extra hoge eisen na te leven.”
Voor kandidaten die zich vóór donderdag hadden aangemeld voor het GCP-keurmerk, is er nog tot uiterlijk maandag gelegenheid om het certificeringsproces af te ronden. Daartoe behoort ook het ondertekenen van het GCP-integriteitsconvenant. “Laat deze laatste dagen geen formaliteit zijn, maar een moment van overtuiging. Een kans om te tonen dat men niet alleen wil worden gekozen, maar ook bereid is om zich aan hogere eisen van controleerbaarheid en verantwoordelijkheid te spiegelen.”
Na 19 mei zal certificering voor de verkiezingen van 25 mei niet meer mogelijk zijn. “Dit vanwege het proces dat op zorgvuldige wijze dient te worden uitgevoerd”, stelt de organisatie. Aangegeven wordt dat het proces tot nu toe ordentelijk en soepel verloopt. Echter, kandidaten behoeven bij de laatste stap – de ondertekening van het convenant – soms nog nadere toelichtingen. Kandidaten die nog in het proces zijn, worden nadrukkelijk uitgenodigd om eventuele vragen alsnog te stellen.
Leiderschap
Su 2 the Next Level benadrukt dat het GCP-keurmerk een serieuze aangelegenheid is die verder gaat dan het naleven van formele regels. “Het is een uitnodiging aan leiders om hun innerlijke kompas te volgen: transparantie, integriteit en dienstbaarheid aan het volk. En dit ook daadwerkelijk juridisch te verankeren. In een tijd waarin het vertrouwen in de politiek fragiel is, zal deze bewuste keuze bijdragen aan herstel en hernieuwd geloof in leiderschap”, meent de organisatie.
Het Surinaamse volk behoeft volgens haar leiders die zichtbaar kiezen voor eerlijkheid en de moed willen opbrengen om nieuwe paden te verkennen na bijna vijftig jaar staatkundige onafhankelijkheid.
Verkiezingsfestival
In aanloop naar de verkiezingen organiseert Su 2 the Next Level tot 25 mei het GCP-verkiezingsfestival met één centrale vraag: ‘Welke leiders durven zich te laten toetsen op integriteit en hoe willen zij deze houding omzetten in daadwerkelijk verbetering van land en volk?’ Het festival is dagelijks vanaf half acht ’s avonds te volgen via YouTube en Facebook, waarbij er live kan worden gechat met gespreksdeelnemers en burgers.
Tijdens het festival gaat de organisatie in gesprek met burgers, kandidaten en experts over ethisch leiderschap, het belang van integriteit en de inhoud van het …
- Stanley Richenel Walter Hoever..
- Broodjes herinneringen..
- Twee drugsverdachten aangehouden aan Duytsweg te Henarpolde…..
- Docenten AdeKUS verlangen naar aquatisch ecologisch laborat…..
- OPTSU kandidaat voelt zich weer veilig na kap incident met …..
- Medewerkers Bufaz volgen bijscholingscursus nieuw Burgerlij…..
- 39-jarige man opgepakt die zich voordeed als agent..
- Adhin: “Het volk moet kunnen eten”..
- Woningbrand Nickerie mogelijk aangestoken: 2 verdachten in …..
- RBT-Paramaribo houdt man aan die zich als politieambtenaar …..
- Voorzitter DA’91: ‘geen water in de wijn, wij bundelen niet…..
- Verkiezingen onder druk..
- Ruzie over goud mondt uit in steekpartij..
- Officiële lancering programma ‘Royalty voor Iedereen’..
- Jogi: Misleiding en slecht bestuur bij uitgifte bouwkavels …..
- Minister Vorswijk niet op de hoogte van 1000 toewijzingsbri…..
- Reactie op: VHP de feiten achter de cijfers!..
- Grafruiming tussen wet en praktijk (3/slot): ‘Regels stamme…..
- Wilfried James Lieuw-A-Len..
- Politieke partijen niet op één lijn over IMF-vervolgprogram…..
- Korpschef Bryan Isaacs in Georgetown gekozen als Second Vic…..