WWF-Guianas heeft het startsein gegeven voor drie nieuwe projecten in Suriname, uitgevoerd binnen het door de EU gefinancierde Sustainable Forest Livelihoods (SFL) programma for gemeenschappen in Suriname en Guyana. Tijdens een bescheiden maar betekenisvolle bijeenkomst in het nieuwe kantoor van WWF in Paramaribo, deelden vertegenwoordigers van Tropenbos Suriname, het Centrum voor Agrarisch Onderzoek in Suriname (CELOS) en het Jan Starke Opleidings- en Ontspanningscentrum (JSOOC) de doelstellingen en aankomende plannen met de genodigden.
De ondertekeningsceremonie werd versterkt door bemoedigende woorden van Pierre Bourguignon namens het Franse Ontwikkelingsagentschap (AFD), als implementing partner, en onder het toeziend oog van enkele leden van het de stuurgroep van het programma. “Het is een waar genoegen om vandaag de ondertekening van deze afspraken te mogen meemaken. Samen ondersteunen we duurzame, inkomsten genererende activiteiten die zowel het Amazonegebied beschermen als de veerkracht van lokale gemeenschappen versterken,” aldus Bourguignon.
Het SFL-programma heeft als doel gezonde bossen en natuurlijke hulpbronnen in Guyana en Suriname te behouden, terwijl het de bestaansmogelijkheden voor gemeenschappen die van het bos afhankelijk zijn verbetert. Dit wordt bereikt door het versterken van waardeketens – zoals agrobosbouw, houtverwerking en natuurtoerisme – en het bevorderen van lokale gemeenschapscapaciteiten en institutioneel bestuur. Met de formele start van drie projecten zet het programma een belangrijke stap richting succesvolle implementatie.
In Boven-Suriname zal Tropenbos Suriname werken aan het versterken van de waardeketen van Maripa-olie. Deze olie, traditioneel geproduceerd door vrouwen op arbeidsintensieve wijze, zal profiteren van verbeterde duurzame oogstpraktijken, semi-gemechaniseerde verwerking, bedrijfstrainingen en ondersteuning bij marktontwikkeling.
De subsidie zal direct ten goede komen aan de Saamaka-gemeenschap in de omgeving van van Pikin Slee en wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de lokale agrocoöperatie Hatti Wai, Stichting Productieve Werkeenheden en de Raad voor Coöperatiewezen. Indirecte begunstigden zijn onder andere de gemeenschap van Botopasi en Futunakaba die de kans krijgen om deel te nemen aan trainingen op het gebied van bedrijfsontwikkeling.
In het savannelandschap van het district Para zal CELOS hun Agrobosbouwmodel piloten in de inheemse gemeenschappen van Cassipora en Philipusdorp. Dit model combineert bomen en gewassen op een wijze die de productiviteit verhoogt en tegelijkertijd de bosecosystemen beschermt. Het bouwt voort op traditionele kennis en stimuleert de participatie van vrouwen en jongeren in besluitvorming. Een kennisuitwisselingsevenement is onderdeel van het project dat ten goede komt aan de nabijgelegen gemeenschappen Bernharddorp, Bigi Poika, Cabendadorp, Hollandse Kamp, Matta, Pierrekondre, Pikin Saron, Powakka, Redidoti, Tibitibrug en Witsanti.in Para.
In een ander deel van Para, in het gebied bekend als ‘Zanderij’, zal een samenwerking met JSOOC de rehabilitatie van een houtverwerkingsunit ondersteunen als trainings- en demonstratiecentrum. Het project omvat gemeenschapsgerichte trainingen in primaire en secundaire houtbewerking. Deze samenwerking bevordert waarde toevoeging, ondernemerschap en duurzaam bosbeheer binnen de houtsector. Potentiële begunstigden zijn de marron- en inheemse gemeenschappen die betrokken zijn bij de houtproductie.
De bovengenoemde projecten hebben een looptijd van meerdere jaren. Het JSOOC-project loopt tot eind 2026, terwijl de twee andere initiatieven doorlopen tot begin 2027. Tegen die tijd wordt verwacht dat de projecten duurzame en zelfvoorzienende resultaten zullen hebben opgeleverd. Samen vertegenwoordigen deze initiatieven een directe investering met een waarde van ruim 560.000 Euro ter ondersteuning van door de gemeenschap geleide projecten voor mens en natuur.
- Vermiste stembiljetten in Wanica bleken blanco: onderzoek n…..
- Arbeider overleden door omvallende boom..
- Lijstduwer NDP: “Bouterse zou trots zijn”..
- Yelyco-vrouwen en Yellow Birds-mannen zege verwijderd van h…..
- Voor een samenleving waarin iedereen meetelt..
- ABOP en NDP bereiken akkoord; Simons kan nu tot president g…..
- Veel op het spel voor NPS..
- President Santokhi: “Verkiezingsautoriteiten moeten sneller…..
- Rusland: ‘Ik ben op dit moment voorzitter van NPS’..
- VES: ‘Valutawet was geen effectief instrument voor koersbeh…..
- Santokhi waarschuwt voor uitsluiting bij coalitievorming..
- ABOP nu ook aan boord: Zes partijen bereiken overeenstemmin…..
- President Santokhi: ‘Niemand uitsluiten bij coalitievorming…..
- Breaking: NDP en ABOP bereiken akkoord over coalitie..
- Cubaanse man zwaargewond na aanrijding; bestuurder gearrest…..
- Hypocrisie in plaats van principe..
- Nieuwe single van Tasha’s World: einde van twaalf jaar stil…..
- VSB dringt aan op sterk bestuur, beter ondernemingsklimaat …..
- VSB roept nieuwe regering op tot goed bestuur, sterk ondern…..
- President Santokhi: Zorgelijke fouten bij telling stemmen; …..
- Olieprijzen onder druk door OPEC-plannen en Trumps tariefdr…..