De multinational Newmont Suriname heeft de intentie uitgesproken om ongeveer 15 procent van zijn personeel af te vloeien, wat neerkomt op circa 200 werknemers. De aankondiging heeft voor grote onrust gezorgd onder het personeel, dat zich overvallen voelt en klaagt over het gebrek aan transparantie en overleg.
Werknemers vertellen aan Suriname suriname dat zij pas recent te horen kregen over het voornemen, en dat de eerste communicatie zonder tussenkomst van de vakbond plaatsvond. “Newmont houdt een vergadering over onze afvloeiing zonder de bond erbij te betrekken. Ze maken miljoenen winst, maar bezuinigen op alles – zelfs op maaltijden,” zeggen boze werknemers. “Na uren werk krijgen we alleen soep. Onze tradities worden genegeerd.”
Spanningen rond uitbetalingen en belasting op afkoopsommenOok andere misstanden worden genoemd, zoals het niet uitbetalen van salarissen op 1 mei, terwijl het bedrijf die dag zelf de toegang tot de werkplek blokkeerde. Daarnaast is er veel onduidelijkheid over de aangeboden afkoopsom. Volgens de werknemers wordt een bedrag van US$ 30.000 aangeboden, maar door belastinginhoudingen zou slechts US$ 18.000 netto overblijven.
“Het lijkt alsof er politiek wordt gevoerd met de overheid. Voor zover wij weten mag op afkoopsommen geen belasting worden ingehouden,” aldus een medewerker. Newmont zou hebben aangegeven dat haar winst met 46 procent is gedaald, en dat afvloeiing nodig is om die winstdaling te compenseren. De multinational overweegt om de afgevloeide krachten te vervangen met contractors, wat tot nog meer frustratie bij het personeel leidt.
Vakbond NWO spreekt van overval en vertrouwensbreukJoel Panka, voorzitter van de Newmont Werknemers Organisatie (NWO), bevestigt dat de bond niet vooraf is geïnformeerd. “Het bedrijf voerde gesprekken met werknemers zonder onze aanwezigheid. Pas na tussenkomst van bestuursleden en uiting van ons misnoegen, ontvingen we een brief van de directie,” zegt hij.
Panka noemt het pijnlijk dat dit nieuws uitgerekend op 1 juli naar buiten kwam, een dag van nationale reflectie. “Alhoewel Newmont juridisch niets verkeerd heeft gedaan, getuigt het niet van goed fatsoen. We hadden verwacht dat de bond eerder geïnformeerd zou worden.”
Cao-onderhandelingen onder drukDe afvloeiingskwestie valt samen met de cao-onderhandelingen, die al onder spanning stonden. Panka licht toe dat Newmont eerder al voorstelde de lonen te bevriezen vanwege stijgende productiekosten, en nu ineens met afvloeiing komt terwijl eerder het tegendeel werd beweerd.
“Tijdens de cao-gesprekken vroegen wij expliciet of afvloeiing overwogen werd. Toen werd dit ontkend. Nu worden we alsnog verrast.” De vakbond beraadt zich momenteel met juridisch adviseurs en blijft in overleg met de directie. “De werknemers mogen op ons rekenen,” zegt Panka. Wanneer de afvloeiing daadwerkelijk ingaat en wie precies wordt getroffen, is vooralsnog onbekend.
Het blijft onduidelijk hoe ver de herstructurering zal gaan en welke gevolgen dit heeft voor de werkzekerheid binnen het bedrijf. De vakbond benadrukt dat zij alles op alles zal zetten om de belangen van haar leden te verdedigen.
- Putin veroordeelt Amerikaanse aanval op Iran..
- Verpaupering ‘Sosis’..
- Geestelijk verwarde bewoner steekt eigen woning in brand..
- Suriname slaagt er niet in om te stunten en is uitgeschakel…..
- Dief slaat toe op recreatieoord, ontvreemdt sieraden..
- Inbraak bij STVS zorgt voor ravage, maar geen buit meegenom…..
- Voormalig Democratisch adviseur: “Afzetting Trump na aanval…..
- Braziliaanse man overlijdt bij ATV-ongeval in Nassaugebied..
- Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek..
- Man overlijdt bij ongeval met ATV in het Nassaugebied..
- Twee verdachten aangehouden voor een beroving te Santigron..
- Weg naar Atjoni verandert in steeds grotere goudmijn..
- OKB: “Bestanden CBB moeten dringend opgeschoond worden vóór…..
- Suriname heeft na 15 jaar de kans om onbevlekte leiders in …..
- Iran: Amerikaanse aanval maakt bredere vergeldingsacties le…..
- Fête de la Musique: Jong talent streelt de harten van het p…..
- Minister Nurmohamed: “Werkzaamheden aan Weg naar Zee en Bra…..
- Sewcharan staat niet te wachten op een VVV..
- ABOP rouwt om overlijden Patricia Etnel: “Een ware dochter …..
- PL: President moet niet rancuneus doen over Javaans Nieuwja…..
- Binnenkort onthulling kunstwerk ’De let en! – Da it’e…..