AWJ krijgt veel klachten
PARAMARIBO — Het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid & Jeugdzaken (AWJ) heeft de afgelopen maanden meerdere klachten ontvangen over werkgevers en bedrijven in zowel de particuliere als de parastatale sector die zich niet houden aan de wettelijk vastgestelde duur van het zwangerschaps- en bevallingsverlof. Het ministerie benadrukt dat het zwangerschaps- en bevallingsverlof zestien weken bedraagt en dat het toekennen van een kortere periode een ernstige schending is van de Wet Arbeidsbescherming Gezin.
Volgens binnengekomen klachten beroepen sommige werkgevers zich op interne regelingen, zoals cao’s of reglementen, die niet in lijn zijn met de wet. Daarnaast veronderstellen sommige werkgevers ten onrechte dat zij niet gebonden zijn aan de wettelijke voorschriften zolang zij niet zijn geregistreerd bij het Fonds Voorzieningen Ouderschapsverlof (FVO).
“Het ministerie benadrukt voorts dat zwangerschaps- en bevallingsverlof alsook vaderschapsverlof volledig betaald verlof is”
Het ministerie wijst erop dat deze aannames onjuist zijn en dat alle werkgevers verplicht zijn zich aan de wet te houden. De overgangsperiode van drie jaar, waarin werkgevers hun interne regelingen konden aanpassen aan de Wet Arbeidsbescherming Gezin die in 2019 werd afgekondigd, is sinds 2022 verstreken.
Werkgevers dienen daarom de zwangerschaps- en bevallingsverlofregeling volledig conform de wet te implementeren. Dit geldt ook voor het vaderschapsverlof, dat een duur heeft van acht dagen. Registratie bij het FVO is eveneens verplicht gesteld volgens de wet.
Afgezien van werkgevers worden vakbonden ook op hun plicht gewezen om erop toe te zien dat het personeel dat zij vertegenwoordigen geen onrecht wordt aangedaan. Het ministerie benadrukt voorts dat zwangerschaps- en bevallingsverlof alsook vaderschapsverlof volledig betaald verlof is.
Het FVO is verantwoordelijk voor de doorbetaling van het loon tijdens dit verlof. Hiervoor geldt een verplichte bijdrage van 1 procent van het brutoloon van de werknemer. Deze bijdrage wordt als volgt verdeeld: maximaal 50 procent door de werknemer en minimaal 50 procent door de werkgever.
Werkgevers zijn verplicht om bij elke loonbetaling de werknemersbijdrage in te houden en zowel de werknemers- als werkgeversbijdrage af te dragen aan het FVO. Daarnaast dienen zij hun werknemers bij elke loonbetaling een bewijs te verschaffen dat de bijdrage is voldaan.
Het ministerie roept werkgevers en bedrijven met nadruk op om zich te houden aan de wettelijke voorschriften en wijst erop dat de Arbeidsinspectie strikt zal toezien op naleving. De Communicatie Unit van het ministerie zal werkgevers en werknemers de komende periode via de ‘Arbeidstips’ opnieuw informeren over de wettelijke bepalingen met betrekking tot ouderschapsverlof.
Indien werkgevers hierna alsnog minder ouderschapsverlof toekennen dan de zestien weken voor vrouwen en acht dagen voor mannen, zal de conclusie zijn dat zij bewust in strijd handelen met de Wet Arbeidsbescherming Gezin, en hiertegen zal streng worden opgetreden.
- Regen heeft Tap Yari Klaaskreek niet kunnen stoppen..
- ASHWIN, VERTEL ONS GEEN BS..
- BOUWACTIVITEITEN HOOFDBUREAU KPS VAN START?..
- Ruim SRD 200 miljoen aan bouwkrediet verstrekt..
- Ramdin roept diaspora op tot strategische samenwerking en i…..
- Saamaka Krutu naar aanleiding van excuses slavernijverleden..
- Werkgevers die in strijd met zwangerschapsverlof handelen, …..
- U19-volleybalsters SVV 1 tonen klasse tegen Condor..
- Politie verricht 614 aanhoudingen afgelopen maand..
- Drastische verhoging stroomtarieven per januari zorgt voor …..
- Cultureel aspect ook rode draad tijdens IBC-conferentie..
- LOAD SHEDDING IN VERSCHILLENDE BUURTEN?..
- Nieuw bij de verkiezingen: stemhokken van pvc en de stembus…..
- Politiekapel KPS vervolgt muzieklessen aan kinderen in kans…..
- VSB zal dialoog met Afreximbank voortzetten..
- Vertrekkende Indonesische ambassadeur blikt tevreden terug..
- 614 aanhoudingen verricht in januari 2025..
- Ashiana: Veel misverstanden en speculaties doen de ronde..
- Transparante regelgeving essentieel voor duurzame energie-i…..
- LatinFinance roept Suriname uit tot ‘Sovereign Restructurin…..
- Het falen van Volksgezondheid (2)..