PARAMARIBO — Na tientallen jaren van stilstand, achterstelling en uitsluiting vindt stichting Wan Okasi, die zich inzet voor mensen met een beperking, het tijd voor een koerswijziging die niet is gebaseerd op medelijden, maar op mensenrechten, zelfstandigheid en gelijke kansen. Ze roept daarom de regering van president Jennifer Geerlings-Simons op om eindelijk serieus werk te maken van structureel en inclusief beleid voor mensen met een beperking.
Wan Okasi-voorzitter Aniel Koendjbiharie: “Wij verwachten van de regering-Geerlings-Simons dat er een beleid komt waarbij de mens met een beperking uit de armoede wordt gehaald en zich eindelijk kan vestigen als een volwaardige burger in de Surinaamse samenleving.” Hij herinnert eraan dat Suriname in 2017 het VN-Verdrag inzake de rechten van personen met een handicap heeft geratificeerd, maar dat het land daar in de praktijk nauwelijks invulling aan geeft.
“Mensen worden letterlijk aan hun lot overgelaten. Dat is onacceptabel”Wan Okasi-voorzitter Aniel Koendjbiharie
Regering verzaakt plichten
Volgens hem is er in de afgelopen vijftig jaar weinig tot niets gedaan om de situatie van deze kwetsbare groep te verbeteren. “Integendeel, door wanbeleid zijn mensen met een beperking op vrijwel elk vlak achtergesteld geraakt. Toegankelijkheid ontbreekt, aangepast vervoer is nauwelijks geregeld, hulpmiddelen en begeleiding zijn vaak onbetaalbaar of simpelweg niet beschikbaar. Zelfs de financiële uitkering voor mensen met een beperking is wettelijk niet goed geregeld”, werpt Koendjbiharie op.
Hij noemt het “ronduit beschamend” dat het ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting mensen van het kastje naar de muur stuurt, dat het probleem rondom de Monikarta na twee jaar nog steeds niet is opgelost en dat velen maandenlang – soms zelfs langer dan een jaar – geen uitkering hebben ontvangen. “Mensen worden hierdoor letterlijk aan hun lot overgelaten. Dat is onacceptabel.”
De stichting benadrukt dat zij zich bewust is van de moeilijke economische situatie waarin het land verkeert. “Toch mag dit geen excuus zijn om deze groep mensen te blijven negeren. Er is een enorme inhaalslag nodig. Die kan niet langer wachten.”
Open voor samenwerking
Volgens de organisatie zijn de mogelijkheden van kunstmatige intelligentie (AI) veelbelovend, mits goed beleid wordt ontwikkeld. “Met de komst van AI kunnen er enorme stappen worden gezet op het gebied van communicatie, educatie en zelfstandigheid voor mensen met een beperking. Maar dat vraagt visie, betrokkenheid en politieke wil.”
Wan Okasi staat klaar om samen te werken en de regering te ondersteunen bij het vinden van oplossingen. “Maar laten we vooral geen politiek spelen met deze doelgroep. Dat verdienen ze niet”, klinkt de oproep van de voorzitter. Hij hoopt op een “open samenwerking” met minister Diana Pokie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting. “Zij kan rekenen op onze steun”, belooft hij.
- Jeannie Mai openhartig over co-ouderschap met ex Jeezy..
- Postpakket voor een ander? Denk twee keer na..
- Zware aardbeving treft Russische regio Kamtsjatka: tsunamiw…..
- DR- en RR leden Paramaribo en Sipaliwini geïnstalleerd..
- Jordan: ‘Ik ben een stem voor het volk’..
- SLM moet Casas en Luchthavenbeheer ongeveer 16 miljoen US d…..
- Rechter straft verdachte ondanks gebrek aan direct bewijs: …..
- Tsang eng dati..
- 91-jarige man gekneveld, mishandeld en beroofd..
- OM: ‘Verontrustende toename verdovende middelen in geschenk…..
- Veel bewolking met kans op wat regen.
- Twee rovers aangehouden na 91-jarige beroofd en gekneveld t…..
- Directie Staatsolie bij president Geerlings-Simons..
- ‘Ook Britse agenten beschuldigd van misbruik in grote zaak …..
- VK dreigt Palestina in september te erkennen als Israël gee….
- George Harrold André Hoogdorp (82) Amsterdam 25-7-2025..
- Jaïros Steven Elshot (52) Amsterdam 26-7-2025..
- President maakt kennis met Staatsolie-directie..
- Sharien Khedoe: Promotieonderzoek wijst op tekortkomingen i…..
- NPS-fractie stelt deel bezoldiging beschikbaar voor sociale….
- Column: Twee scheve schaatsen.