De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) heeft ernstige bezwaren geuit op de voorgenomen mijnbouwovereenkomst tussen Suriname en de Aluminium Corporation of China (Chinalco). Volgens de organisatie is de overeenkomst nadelig voor het land en zij roept De Nationale Assemblee (DNA) op om de goedkeuring op te schorten. Op verzoek van DNA, heeft de VSB op woensdag 19 februari, haar bevindingen formeel gedeeld met het parlement.
De VSB stelt dat de overeenkomst Chinalco exclusieve exploitatierechten op de bauxietreserves in Bakhuis geeft voor een periode van dertig jaar, met mogelijkheid tot verlenging. Dit zou concurrentie en alternatieve economische ontwikkeling in de weg staan. Daarnaast ontbreekt een heronderhandelingsclausule bij veranderende marktomstandigheden en dreigt het gebied effectief onder exclusief beheer van Chinalco te komen, wat de zeggenschap van de overheid kan beperken.
Ook fiscale voordelen voor Chinalco en gelieerde bedrijven baren zorgen. De multinational krijgt volledige vrijstelling van inkomstenbelasting, btw en royalty’s, terwijl er geen beperkingen zijn op het repatriëren van winsten. Hierdoor dreigt Suriname aanzienlijke belastinginkomsten mis te lopen en kan een precedent worden geschapen waarbij ook bedrijven en werknemers die met Chinalco samenwerken belastingvrij blijven.
Een ander kritiekpunt is de aandelenstructuur. De overheid krijgt een gratis belang van 13 procent in de mijnbouw- en infra-structuurmaatschappij, maar zonder stemrecht of strategische invloed. Daarbij kunnen de exploitatierechten zonder toestemming van de overheid worden overgedragen aan onbekende investeerders, wat de controle over het project verder verzwakt.
Volgens de VSB, bevat de overeenkomst ook een ongunstige royaltystructuur, die is gekoppeld aan de CIF-prijs van bauxiet. Dit biedt Chinalco de mogelijkheid om betalingen te minimaliseren. De organisatie pleit voor een duurzamer model waarbij bauxiet in Suriname wordt verwerkt, zodat het land meer economische waarde uit de sector kan halen.
Daarnaast wijst de VSB op het feit dat Chinalco gratis toegang krijgt tot overheidseigendommen, terwijl de overheid verantwoordelijk blijft voor herhuisvesting en compensatie van grondeigenaren. Dit kan sociale onrust veroorzaken en de potentie voor carbon credits, met een geschatte waarde van 250 tot 300 miljoen Amerikaanse dollar, in gevaar brengen. Bovendien ontbreekt een gedegen milieueffectrapportage (ESIA), waardoor de impact op natuur en leefgemeenschappen onvoldoende in kaart is gebracht.
Ook op het gebied van milieubescherming en sociale verplichtingen schiet de overeenkomst tekort. Er zijn geen stevige sancties voor milieuschade en er is geen bindende garantie voor mijnsluiting. Verder ontbreekt een verplichting tot duurzame ontwikkeling en wordt er geen aandacht besteed aan gendergelijkheid, wat volgens de VSB nadelige gevolgen kan hebben voor inheemse en tribale vrouwen.
De VSB benadrukt dat goedkeuring van deze overeenkomst, slechts drie maanden voor de verkiezingen, niet getuigt van transparantie en goed bestuur. De organisatie roept De Nationale Assemblee op, het proces op te schorten en te zorgen voor bredere publieke inspraak.
The post VSB uit scherpe kritiek op mijnbouwovereenkomst met Chinalco ..
- Simons vindt het tijd voor een nieuwe revolutie..
- President geeft vergunning voor opzetten particulier zieken…..
- Apetina heeft weer stroom..
- Column: Borrelpraat no. 860..
- Jaguar ‘terroriseert’ bewoners van Powakka..
- ACT Guianas over nota van wijziging wet collectieve rechten…..
- Actie bond ROS tijdelijk opgeschort na concrete afspraken..
- NDP klaar om regeermacht over te nemen..
- Scoutingvrijwilligers gehuldigd voor decennialange inzet..
- NDP goochelt met geld en woorden..
- VICIEUZE CIRKEL..
- Padvinders en vrijwilligers gewaardeerd voor hun inzet..
- Uitslagen Voetbalwedstrijden – 23 Februari 2025..
- Politica Huur: “ABOP moet meer ruimte krijgen in komende re…..
- Hans van den Broek (88) Overleden: CDA-Prominent en Oud-min…..
- Scoutleiders en vrijwilligers gewaardeerd voor jarenlange i…..
- Kris Dwarkapersad Sharma..
- Emmy Vera Veldkamp-Fräser..
- Annie Florence Kopinsky..
- Openbrief aan de regering en De Nationale Assemblee..
- Assembleelid Plein: “Regering moet na registratie partijen …..