PARAMARIBO — De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) betreurt dat de suggestie tot gefaseerde invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek geen weerklank heeft gevonden. President Chandrikapersad Santokhi heeft woensdag middels een brief gereageerd op het verzoek van het bedrijfsleven. De invoering van deze wet is donderdag in gegaan.
De VSB blijft van mening dat de implementatie van ingrijpende wetgeving, zoals dit nieuwe wetboek, slechts succesvol kan zijn indien deze gepaard gaat met een zorgvuldig gefaseerd traject, in lijn met internationale best practices. Wereldwijd blijkt immers dat doeltreffende wetgeving niet uitsluitend afhankelijk is van de juridische tekst, maar van de institutionele capaciteit om deze effectief uit te voeren en te handhaven.ADVERTISEMENT
“Waarom laten we ons trouwens niet adviseren door de Nederlandse deskundigen over hoe zij de invoering en implementatie van hun Nieuw BW hebben gedaan om het te doen werken zoals het nu daar werkt?”
“Onze grootste zorg betreft dan ook niet het bedrijfsleven, dat zich in toenemende mate bewust toont van zijn verantwoordelijkheden, maar de mate waarin de betrokken instituten in staat zijn om deze wet daadwerkelijk te implementeren. Er is onvoldoende garantie dat toezicht, handhaving en rechtsbescherming tijdig en adequaat georganiseerd zullen zijn. Dit maakt de samenleving kwetsbaar en ondermijnt het rechtsgevoel”, schrijft de VSB.
Het is volgens de vereniging niet de eerste keer dat in Suriname wetgeving wordt doorgevoerd zonder dat voorafgaand de randvoorwaarden voor effectieve toepassing zijn gewaarborgd. Deze benadering leidt structureel tot rechtsonzekerheid, onnodige druk op de rechterlijke macht en frustratie bij rechtzoekenden.
“Waarom laten we ons trouwens niet adviseren door de Nederlandse deskundigen over hoe zij de invoering en implementatie van hun Nieuw BW hebben gedaan om het te doen werken zoals het nu daar werkt? Veel van dit Nieuw BW is immers overgenomen van het Nederlands Nieuw BW en ook hebben de Nederlandse deskundigen in belangrijke mate hieraan gewerkt met Surinaamse counterparts”.
Uit de Nederlandse bronnen blijkt dat de invoering en implementatie niet in enkele maanden maar over tientallen jaren is gespreid. De VSB doet hierbij dan ook een dringend beroep op de regering om met spoed en prioriteit te werken aan:
de versterking van uitvoerende en toezichthoudende instituten zoals de Kamer van Koophandel, het Ministerie van Justitie en Politie, en de rechterlijke macht;
een duidelijke roadmap voor implementatie met concrete mijlpalen en evaluatiemomenten;
het beschikbaar stellen van heldere toelichtingen en richtlijnen voor ondernemers, juristen, notarissen en burgers;
en bovenal: het waarborgen van rechtszekerheid via transparante communicatie en versterkte toegang tot rechtsbijstand.
De VSB geeft aan dat zij bereid blijft om constructief samen te werken met de overheid, juridische beroepsgroepen en maatschappelijke partners om dit wetboek te laten slagen. Echter, die bereidheid moet hand in hand gaan met reële voorwaarden voor uitvoering. De samenleving verdient niets minder.
- Regionaal vliegschema SLM deze week opnieuw overhoop..
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei..
- SLM: regionale vliegoperatie voorlopig met één vliegtuig..
- ‘Al SRD 7 miljoen uitbetaald aan toelage studenten’..
- Man bedreigt partner met jachtgeweer, maar komt snel weer v…..
- SLM past regionaal vluchtschema tijdelijk aan wegens onderh…..
- Jagesar: ‘Suriname moet investeren in menselijk kapitaal vo…..
- VSB vraagt uitstel invoering nieuw Burgerlijk Wetboek..
- Reactie op ‘Ons politiek-bestuurlijk systeem…&#…..
- ‘Private screening’ documentaire Anthony Nesty..
- Inbraak met grote buit aan de Coesewijnestraat..
- De andere kant van de AVD: afvalproblematiek vraagt om seri…..
- Santokhi: ‘E-paspoort is nationale trots’..
- Houders gestolen paspoorten mogen e-paspoort aanvragen..
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewi…..
- Minister Kuldipsingh: Suriname is nog geen voedselschuur, m…..
- Hoofd Vuilophaal: “We hebben al het vuil opgehaald”..
- Karg: ‘Overhaaste invoering nieuw Burgerlijk Wetboek brengt…..
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal..
- Minister MacAndrew: Moderne Arbo-wet essentieel voor veilig…..
- OPTSU: “Overheid en verwerkers buiten volk en rijstboeren u…..