Na urenlange onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Oekraïne in de Saudische stad Jeddah, heeft Washington besloten om onmiddellijk opnieuw militaire bijstand te verlenen aan Oekraïne. Daarnaast zal de Amerikaanse inlichtingendienst weer informatie delen met het Oekraïense leger.
Tevens heeft Oekraïne ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand van dertig dagen met Rusland. De VS zal dit voorstel officieel aan Moskou voorleggen. President Donald Trump heeft laten doorschemeren dat hij deze week mogelijk een gesprek zal voeren met de Russische president Vladimir Poetin. Tot dusver heeft Rusland nog niet gereageerd op het plan.
“We gaan ze laten weten dat dit op tafel ligt,” verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, na afloop van de besprekingen in Jeddah. “Oekraïne is bereid om de strijd te staken, het vuren te stoppen en de dialoog aan te gaan. Nu is het aan Rusland om te beslissen of ze hiermee instemmen of niet.”
Het conflict tussen Rusland en Oekraïne duurt inmiddels al meer dan drie jaar. Op 24 februari 2022 begon de grootschalige Russische invasie van Oekraïne.
Een week geleden staakten de Verenigde Staten alle militaire steun aan Oekraïne. Kort daarna werd duidelijk dat ook het delen van inlichtingen met het land was stopgezet. Beide vormen van ondersteuning zijn van cruciaal belang voor Oekraïne in de strijd tegen Rusland.
President Trump verklaarde dat de hulp pas zou worden hervat als Oekraïne aantoonde zich “te goeder trouw” in te zetten voor vredesonderhandelingen met Rusland.
De opschorting volgde op een hoogopgelopen conflict tussen Trump en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky eind vorige maand. Tijdens een ontmoeting in het Witte Huis, waar de ondertekening van een principeakkoord over de wederopbouw van Oekraïne en een grondstoffendeal op de agenda stond, escaleerde de situatie. In plaats van tot een overeenkomst te komen, werd Zelensky de deur gewezen.
Dinsdag vond voor het eerst sinds dat incident een overleg plaats tussen delegaties van beide landen. In het Saudische Jeddah werd afgesproken om de onderhandelingen over de grondstoffendeal zo snel mogelijk te hervatten.
Bij de gesprekken was onder andere de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Mike Waltz aanwezig. Zelensky was wel in Jeddah, maar nam zelf niet deel aan de besprekingen.
- Venezuela beschuldigt Guyana van provocatie na maritiem inc…..
- OAS uit scherpe kritiek op acties Venezolaanse marine in Gu…..
- Verdediging persisteert: Algehele vrijspraak voor Hoefdraad..
- ‘Dankzij ABOP hebben grote delen van Suriname stroom, water…..
- Leerlingen Sarasvatischool maken kennis met diverse beroepe…..
- Media getraind in ethische berichtgeving mentale gezondheid..
- Surinaamse verwent smaakpapillen in Belgische Turnhout..
- Uitslagen voetbalwedstrijden – 3 maart 2025..
- Ben-Gvir roept Israël op om voedselopslagfaciliteiten in Ga…..
- Jennifer Vreedzaam: de strijd van inheemsen is niet van nu..
- CARICOM veroordeelt Venezolaanse maritieme schending en ste…..
- Registratie politieke partijen..
- Ramdin verbaasd over brief NDP naar CARICOM over Tigri..
- Robinhood en Transvaal vergeten te scoren..
- Houtverwerkingssector krijgt boost met EU-ondersteunde same…..
- Terugslag gezondheid paus: opnieuw acute ademhalingsproblem…..
- Noors bedrijf: Suriname behoort tot de top oliefrontlanden..
- Korpschef Isaacs bezorgd over commerciële sekswerkers in wo…..
- Komende regering moet zachter IMF-programma uitvoeren..
- Guyana in hoogste staat van paraatheid na Venezolaanse mari…..
- CDS-medewerkers ontsnappen aan brandend voertuig bij verkee…..