Bedrijven onder leiding van vrouwen, laten binnen het SURGE-programma opmerkelijk sterkere groeicijfers zien dan bedrijven die door mannen worden geleid. Dat blijkt uit een recente analyse van het Monitoring, Evaluatie en Leren (MEL)-team van SURGE, gebaseerd op verkoopcijfers en interviews onder 239 kleine- en middelgrote ondernemingen uit Cohorten 1 tot en met 3.
Volgens het onderzoek, uitgevoerd door het SURGE MEL-team, wordt momenteel meer dan 40 procent van de deelnemende bedrijven geleid door een vrouw – een doelstelling die het programma zichzelf bij de aanvang had gesteld. Hoewel mannelijke ondernemers in absolute termen nog steeds meer omzet draaien, laten vrouwelijk geleide bedrijven sinds 2023 duidelijk een snellere groei, hogere investeringsbereidheid en een groter personeelsbestand zien.
Tussen 2023 en 2024 steeg de omzet van door vrouwen geleide bedrijven met gemiddeld 21 procent, tegenover 12 procent bij mannelijke collega’s. Ook investeerden vrouwelijke ondernemers gemiddeld USD 19.804 per bedrijf in 2024, vergeleken met slechts USD 2.370 onder mannelijke ondernemers. Daarnaast werkten er gemiddeld 283 mensen bij door vrouwen geleide bedrijven, tegenover 101 bij bedrijven onder mannelijke leiding.
Deze cijfers vormden aanleiding voor een verdiepend onderzoek naar de onderliggende succesfactoren. Volgens het MEL-team spelen gerichte overheids- en ngo-programma’s, die zich specifiek richten op ondersteuning van vrouwelijke ondernemers, een belangrijke rol. Deze initiatieven bieden niet alleen subsidies en training, maar stimuleren ook vertrouwen en strategische groei.
De studie wijst verder op sectorale verschillen: vrouwen zijn vaker actief in voedselverwerking, terwijl mannen domineren in de agrarische productie. Ook blijken vrouwelijk geleide bedrijven intensiever te investeren in marketing, wat mogelijk bijdraagt aan hun sterke prestaties op de binnenlandse markt. Tegelijkertijd blijven vrouwelijke ondernemers achter op exportgebied. Volgens de respondenten is deze kloof vooral te wijten aan de huidige focus op lokale markten, met plannen voor internationale uitbreiding in de toekomst.
Het rapport benadrukt dat ondanks de uitdagingen op exportgebied, vrouwelijk geleide bedrijven een dynamisch, snelgroeiend segment vormen binnen de economie. Hun succes zet volgens onderzoekers, druk op beleidsmakers om na te denken over een specifiek ondersteuningsprogramma – een mogelijk ‘SURGE Women Programma’ – om deze positieve ontwikkeling verder te versterken.
The post Vrouwelijk geleide bedrijven groeien sneller dan mannelijke tegenhangers binnen SURGE-programma ..
- Ashwin Adhin neemt zitting als voorzitter van De Nationale …..
- Nieuwe DNA-voorzitter Adhin: ‘Ik ga een voorzitter zijn die…..
- Ashwin Adhin met tweederdemeerderheid gekozen tot assemblee…..
- Ronnie Brunswijk bij acclamatie gekozen tot vicevoorzitter …..
- Breaking: Ashwin Adhin gekozen tot DNA-voorzitter; commotie…..
- Surinaamse politiek verre van saai: Adhin zwak gekozen, Bru…..
- De dynamiek van NDPplus: Ronnie versus Greggie op schoot bi…..
- Brunswijk ook met VHP ondersteuning vicevoorzitter DNA..
- Adhin gekozen tot voorzitter van De Nationale Assemblee..
- Brunswijk bij acclamatie gekozen tot vicevoorzitter DNA..
- Adhin gekozen als parlementsvoorzitter 2025-2030..
- Adhin gekozen tot parlementsvoorzitter met ruime meerderhei…..
- Ronnie Brunswijk officieel vicevoorzitter DNA..
- Ashwin Adhin gekozen tot parlementsvoorzitter..
- Brunswijk nu assembleelid; geen vp meer..
- DOE-voorzitter Alfaisie: “Alle DNA-leden moeten met nieuwe …..
- Brunswijk toegelaten als Assembleelid; geen vicepresident m…..
- Adhin en Sharman voorgedragen als kandidaat-voorzitters par…..
- Gajadien: geen bezwaar tegen toelating Brunswijk in DNA, in…..
- Verkiezing DNA-voorzitter: Adhin vs Sharman..
- Gruwelijke vondst aan rivieroever: lijk aangetroffen..