PARAMARIBO — Het ministerie van Volksgezondheid en de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (Paho) willen een nationaal actieplan ontwikkelen in de strijd tegen niet-overdraagbare aandoeningen, de zogenoemde NCDs, zoals hart- en vaatziekten, diabetes, kanker en chronische luchtwegaandoeningen. Deze zijn namelijk de belangrijkste oorzaken van ziekte en sterfte in Suriname.
Deze aandoeningen en hun risicofactoren, waaronder roken, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding en lichamelijke inactiviteit die leiden tot overgewicht, vormen een groeiende bedreiging voor de volksgezondheid en brengen aanzienlijke sociale en economische lasten met zich mee voor onze bevolking. Volksgezondheid zegt daarom de strijd tegen deze ziekten tot prioriteit te hebben gemaakt. Ze treft verschillende maatregelen en interventies om ziekte en sterfte te verminderen.
“Deze bijeenkomst biedt een platform om inzichten te delen, ervaringen uit te wisselen en samen vorm te geven aan het actieplan”
Een belangrijk onderdeel is het opstellen van effectief beleid. In 2021 werd het Nationaal Strategisch Raamwerk voor NCDs 2021-2028 ontwikkeld als leidraad voor de aanpak van deze ziekten. Echter, vier jaar later stelt het ministerie dat voor een sterke uitvoering het essentieel is om een concreet nationaal actieplan op te stellen met bijdragen van sleutelpartners en duidelijke monitoring- en evaluatiemechanismen. Het moet zijn gebaseerd op lokale data en inzichten.
De inbreng van relevante stakeholders uit verschillende sectoren is van groot belang om het plan effectief en breed gedragen te maken, benadrukt Volksgezondheid. Daarom houdt ze dinsdag een consultatiebijeenkomst met stakeholders in de Banquet Hall van Hotel Torarica. “Deze bijeenkomst biedt een platform om inzichten te delen, ervaringen uit te wisselen en samen vorm te geven aan het actieplan.”
- Dikan: “Het landelijke evenredigheidsstelsel heeft ons geen…..
- Man maakt zich schuldig aan valsheid in muntspeciën en munt…..
- Iran bereidt aanvallen op Amerikaanse doelen voor..
- Cristina Fernández de Kirchner onder huisarrest..
- Wi Tru Sranan faciliteert Sessie ‘Code of Conduct’ met vers…..
- Econoom Girdhari: ‘Stijging wisselkoers mede door onverantw…..
- Gouddelvers Matawai: “Het ziet er somber uit voor ons”..
- Green Heritage Fund Suriname presenteert eerste resultaten …..
- KWEEKVIJVER VAN POLITICI..
- Vandaag iets meer zon, maar ook onweersbuien..
- KPS houdt donderdag persconferentie over criminaliteit..
- ‘Duncan Zwakke eindigde in een gehaktmolen’..
- Bondscoach Nahar: ‘Hoge verwachtingen, maar geen druk op 3×…..
- “Ik kan niet weg”: angst en onzekerheid in Teheran..
- Henry Ferdiand (Fred) Wielingen (70) Amsterdam 11-6-2025..
- Clyde Eyck (56) Roozendaal 18-5-2025..
- Goerdat (ABOP) niet naar DNA; Santokhi heeft verkiezing nog…..
- Bilateraal gesprek tussen minster Ramadhin en PAHO-vertegen…..
- ECD laat vervallen producten vernietigen..
- Voormalig president Venetiaan viert 89ste verjaardag..
- Crypto kan zich verspreiden in pensioenfondsen..