PARAMARIBO — Kanker is in Suriname de op één na belangrijkste doodsoorzaak. Het aantal sterfgevallen door kanker is de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen stelt het ministerie van Volksgezondheid in een persbericht in verband met de herdenking van Wereld Kanker Dag dinsdag (vandaag). “Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig. We hebben elkaar nodig om de impact van kanker te verminderen”, maakt het ministerie duidelijk.
De meest voorkomende kankersoorten in Suriname zijn borst-, baarmoederhals- en darmkanker bij de vrouwen en prostaat-, long-, darm- en kanker in het hoofd-halsgebied bij de mannen. Vaccinatie- en screeningsprogramma’s zijn volgens Volksgezondheid effectieve manieren om de last van bepaalde soorten kanker te verminderen. “Zorg ervoor dat kinderen worden gevaccineerd tegen Hepatitis B (pasgeborenen binnen 24 uur na geboorte) en het Humaan Papillomavirus (meisjes tussen negen en dertien jaar die nog niet seksueel actief zijn), wat de kans op baarmoederhalskanker verkleint.”
“Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig”Volksgezondheid
Benadrukt wordt dat veel soorten kanker een grote kans op genezing hebben als ze vroeg worden ontdekt en adequaat worden behandeld. “Laat regelmatig screenen op darmkanker (mannen en vrouwen boven de vijftig jaar), borstkanker (vrouwen ouder dan vijftig jaar) en baarmoederhalskanker (vrouwen vanaf 23 jaar)”, klinkt de oproep van het ministerie.
Risicofactoren
‘Wereld Kanker Dag’ is een internationale bewustwordingsdag waarbij wereldwijd wordt stilgestaan bij de ziekte en de impact ervan. Middels deze dag tracht de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) het bewustzijn rondom kanker te vergroten en om preventie (vaccinatie), detectie (screening) en behandelingen aan te moedigen.
Volgens de WHO kunnen ongeveer 40 procent van alle kankergevallen worden voorkomen door de belangrijkste risicofactoren te vermijden. Deze zijn tabaksgebruik, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding (voedingsmiddelen met een hoog suiker-, zout- en vetgehalte, bewerkt vlees (worst, corned beef) en rood vlees (meer dan tweemaal per week) en niet/weinig bewegen (minder dan 150 minuten per week).
- Onafhankelijk Kiesbureau houdt toezicht op terinzagelegging…..
- Mexico bereidt zich voor op massale deportaties uit de VS..
- Geen stijging in drugcriminaliteit, wel gerichte invallen i…..
- Chanée Pawiroredjo komt op de plek van Rajeev Goerdien als …..
- Romeo Stienstra: ‘DA’91 enige échte keuze voor verande…..
- Personeel ROS legt werk neer..
- Fake videofragment waarin Trump Santokhi waarschuwt gaat vi…..
- Dokter Sophie Redmond-lezing voor het eerst in Suriname..
- Kabinet van de President schenkt bloeddrukmeters aan Huize …..
- Ministerie EZ sluit supermarkten voor onder meer onduidelij…..
- Reisbureau verkocht vervalste tickets..
- Parmessar: ‘Terugroepwet past niet in een moderne democrati…..
- Rusland: ‘Ministeries niet meer koppelen aan politieke part…..
- NPS niet ontvankelijk verklaard in zaak tegen OKB; registra…..
- Staatsolie waarschuwt voor een dreigende stroomcrisis; inst…..
- Trump bedreigt Rusland als er geen deal met Oekraïne wordt …..
- Noodvoorzieningen Weg naar Zee in aanloop naar duurzaam pro…..
- Ramsukul: “VHP lost altijd problemen op”..
- Wildgroei particuliere basisscholen in Suriname bedreigt ge…..
- Bronto kan zich niet verplaatsen in constatering Landvreugd..
- ‘EZ heeft 350 bedrijven geholpen met financiële ondersteuni…..