PARAMARIBO — Kanker is in Suriname de op één na belangrijkste doodsoorzaak. Het aantal sterfgevallen door kanker is de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen stelt het ministerie van Volksgezondheid in een persbericht in verband met de herdenking van Wereld Kanker Dag dinsdag (vandaag). “Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig. We hebben elkaar nodig om de impact van kanker te verminderen”, maakt het ministerie duidelijk.
De meest voorkomende kankersoorten in Suriname zijn borst-, baarmoederhals- en darmkanker bij de vrouwen en prostaat-, long-, darm- en kanker in het hoofd-halsgebied bij de mannen. Vaccinatie- en screeningsprogramma’s zijn volgens Volksgezondheid effectieve manieren om de last van bepaalde soorten kanker te verminderen. “Zorg ervoor dat kinderen worden gevaccineerd tegen Hepatitis B (pasgeborenen binnen 24 uur na geboorte) en het Humaan Papillomavirus (meisjes tussen negen en dertien jaar die nog niet seksueel actief zijn), wat de kans op baarmoederhalskanker verkleint.”
“Mensen met kanker en hun naasten hebben de nodige zorg en begeleiding nodig”Volksgezondheid
Benadrukt wordt dat veel soorten kanker een grote kans op genezing hebben als ze vroeg worden ontdekt en adequaat worden behandeld. “Laat regelmatig screenen op darmkanker (mannen en vrouwen boven de vijftig jaar), borstkanker (vrouwen ouder dan vijftig jaar) en baarmoederhalskanker (vrouwen vanaf 23 jaar)”, klinkt de oproep van het ministerie.
Risicofactoren
‘Wereld Kanker Dag’ is een internationale bewustwordingsdag waarbij wereldwijd wordt stilgestaan bij de ziekte en de impact ervan. Middels deze dag tracht de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) het bewustzijn rondom kanker te vergroten en om preventie (vaccinatie), detectie (screening) en behandelingen aan te moedigen.
Volgens de WHO kunnen ongeveer 40 procent van alle kankergevallen worden voorkomen door de belangrijkste risicofactoren te vermijden. Deze zijn tabaksgebruik, overmatig alcoholgebruik, ongezonde voeding (voedingsmiddelen met een hoog suiker-, zout- en vetgehalte, bewerkt vlees (worst, corned beef) en rood vlees (meer dan tweemaal per week) en niet/weinig bewegen (minder dan 150 minuten per week).
- Marlyn Yvonne Hiwat (60) Paramaribo 18-1-2025..
- CIA: Covid19 ‘waarschijnlijker’ uit een laborat…..
- Kans op plaatselijke wateroverlast..
- Lloyd Read: “Regering schendt mensenrechten Inheemsen op st…..
- Het falen van Volksgezondheid..
- Officiële ingebruikname van plantmachine en waterzuiverings…..
- Suriname basketbalt zich op speelse wijze langs Greneda naa…..
- Regionale veerdienst start op zijn vroegst pas later dit ja…..
- Bouwwerkzaamheden ‘Waka Pasi’ Coronie al maanden gestop…..
- WAARBORGSOM IS SYMPTOOMBESTRIJDING..
- OKB zal NPS deze week registreren..
- Verdachte voor meerdere diefstallen aangehouden..
- Suriname bouwt aan voedselzekerheid: moderne machines voor …..
- Nog steeds komt lepra voor in Suriname..
- Plan Gezondheidszorg: Censuur in de VMS..
- 𝙆𝙤𝙧𝙥𝙨𝙘𝙝𝙚𝙛 𝙄𝙨𝙖𝙖𝙘𝙨 𝙨𝙡𝙪𝙞𝙩 𝙞𝙣𝙩𝙚𝙣𝙨𝙞𝙚𝙫𝙚 𝙈𝙀-𝙏𝙧𝙖𝙞𝙣𝙞𝙣𝙜 𝙞𝙣 𝙧𝙚𝙜𝙞𝙤 𝙬𝙚𝙨𝙩…..
- ICF waarschuwt voor misleidende websites en bedrijven..
- Misleidend intellectueel masker bij de verkoop van het idee…..
- NOG VIJF JAAR SANTOKHI..
- Commissie Veiligheid Verkiezingen op oriëntatie in district…..
- Surge maakt investering mogelijk..