Het ministerie van Volksgezondheid heeft zondag gereageerd op een interview van ATV, waarin natuurkenner Monique Pool zich heeft uitgesproken over het toegenomen risico op Meningitis door een slakkenplaag. Het ministerie zegt het noodzakelijk te achten om op basis van medische en wetenschappelijke inzichten een reactie te geven.
De verklaring:
De zorg betreft de parasiet Angiostrongylus cantonensis, ook bekend als de rattenlongworm. Deze parasiet kan bij de mens in zeldzame gevallen een vorm van hersenvliesontsteking veroorzaken (eosinofiele meningitis). Het is echter belangrijk om te benadrukken dat het risico op besmetting in Suriname uiterst klein is en dat er geen aanwijzingen of meldingen zijn dat deze parasiet in Suriname voorkomt.
Hoe werkt de besmetting?De levenscyclus van Angiostrongylus cantonensis verloopt als volgt:
Ratten zijn de hoofdgastheer. De volwassen worm leeft in hun longen en de larven worden uitgescheiden via hun ontlasting.
Slakken en naaktslakken fungeren als tussengastheren door het opnemen van de larven uit rattenuitwerpselen. In de slak ontwikkelen de larven zich tot het infectieuze stadium.
Mensen kunnen alleen besmet raken als zij een besmette slak rauw of onvoldoende gekookt consumeren, of via andere tussengastheren zoals kikkers of garnalen.
Waarom vormt dit geen gevaar in Suriname?
Er zijn geen meldingen van deze parasiet bij mensen of dieren in Suriname.
De cyclus vereist zowel besmette ratten als specifieke slakkensoorten, die hier niet structureel zijn vastgesteld.
Normaal contact met slakken (zoals in de tuin) vormt geen risico, zolang goede hygiëne – zoals handen wassen na contact – wordt toegepast.
Alleen het eten van rauwe besmette slakken kan tot besmetting leiden, wat in Suriname geen gebruikelijke praktijk is.
Overlast versus infectierisicoHet Ministerie erkent dat slakken overlast kunnen veroorzaken in tuinen enlandbouwgebieden. Deze overlast moet zeker serieus worden genomen door de bevoegde instanties zoals het ministerie van Landbouw. Echter, het linken van deze plaag aan een volksgezondheidscrisis zoals meningitis is niet gerechtvaardigd op basis van huidige medische inzichten.
Het Ministerie van Volksgezondheid roept daarom op tot kalmte en vraagt datmededelingen over infectierisico’s uitsluitend worden gebaseerd op wetenschappelijk bewijs en overgelaten worden aan ter zake deskundigen. Ongegronde berichten kunnen leiden tot onnodige paniek in de samenleving.
Voor meer informatie of bij twijfel over gezondheidsrisico’s, kan men terecht bij het Bureau voor Openbare Gezondheidszorg (BOG).
- Verschuiving naar ondiep water: Macaw-1 boorput zet Demerar…..
- Nieuw te vormen coalitie tekent binnenkort concreet regeerp…..
- Sieraden buitgemaakt op recreatieoord..
- Taboesfeer en personeelstekort bemoeilijken zorg voor sikke…..
- Simons: Energiesector biedt kansen, investeringen en goed b…..
- Man (38) opgepakt door politie Livorno verdacht van diefsta…..
- Bromfietser in botsing met auto bij inhaalmanoeuvre..
- 29 nieuwe tuchtzaken tegen notarissen behandeld..
- Die koers, die koers…..
- Vrouw veroordeeld voor moord op man; lichaam onder bed gevo…..
- Man ingesloten voor diefstal van geelmateriaal..
- Stephanie Ramautar beëdigd als notaris: ‘Ik wil een goede e…..
- De Ware Tijd niet uitgekomen..
- Man licht marktverkopers op met valse 100 US dollar-biljett…..
- PVC-stemhokken en plastieken stemkisten worden hergebruikt …..
- Jagesar: Bijna helft van Suriname’s offshoregebied nu onder…..
- Criminaliteitsbestrijding..
- Open dag boogschietsport bij Witte Lotus goed bezocht..
- Man aangehouden voor valsmunterij..
- Santokhi opent historische summit: US$ 9 miljard aan invest…..
- Noodstroomsysteem actief bij fatale crash Air India Dreamli…..