Viering 135 jaar Javaanse immigratie ‘moment van bezinning, viering en toekomstvisie’

PARAMARIBO — “Van de bekende bami en nasi in onze keukens tot invloedrijke rollen in het onderwijs, de gezondheidszorg en de politiek. De bijdrage van de Javanen – sociaal, cultureel, economisch, politiek en intellectueel – is diep verankerd in de Surinaamse samenleving.” Dat stelt Elwin Atmodimedjo, voorzitter van de Vereniging Herdenking Javaanse Immigratie (VHJI). Op 9 augustus wordt de komst van de eerste Javaanse contractarbeiders in 1890 – 135 jaar geleden – herdacht.

De herdenking zal zich volgens Atmodimedjo niet slechts beperken tot de Javaanse gemeenschap, maar geldt als een nationale aangelegenheid. Gekozen is voor het thema ‘Towards a Bright Future’. “We willen dit jaar niet alleen terugkijken, maar vooral vooruitblikken, want het pad dat onze voorouders hebben gebaand, moeten wij als volgende generaties voortzetten; samen met alle bevolkingsgroepen van Suriname.”

“We willen dit jaar niet alleen terugkijken, maar vooral vooruitblikken”VHJI-voorzitter Elwin Atmodimedjo

Mede om die reden – en om een bijdrage te leveren aan de culturele diversiteit van het land – heeft de VHJI ervoor gekozen om dit jaar ook andere dan Javaanse groepen of bedrijven deelgenoot te maken van de culturele optredens. Op 9 augustus staan er diverse activiteiten op schema, waaronder het Jawa Cultureel Festival. De festiviteiten vinden centraal plaats te Sana Budaya.

Weg vooruit

Voor Atmodimedjo biedt de herdenking dit jaar “een moment van bezinning, viering en toekomstvisie”. De VHJI houdt vrijdag alvast het academische symposium ‘Integratie, erfgoed en toekomst’ over 135 jaar Javaanse aanwezigheid en bijdragen in Suriname. Het doel hiervan is om een toekomstgericht dossier voor natievorming op te stellen. Het symposium moet ook worden gebracht naar de districten. De daaropvolgende dagen worden gevuld met diverse culturele en educatieve activiteiten.

Aan de vooravond van de herdenking vindt op 8 augustus traditiegetrouw de kranslegging plaats. Aansluitend daarop wordt de traditionele Pasar Malam, een Javaans-Surinaamse avondmarkt, georganiseerd. Volgens de VHJI wordt het “een rijk aanbod aan cultuur, dans, eten en kunst”.

De herdenkingsdag zelf vangt aan met ceremoniële plechtigheden. Andere organisaties, met name in de districten, ontplooien ook hun eigen activiteiten wat volgens Atmodimedjo “een zeer positieve ontwikkeling” is.